Wydaje mi się, że obsługa klienta w grze MMO nie może być już gorsza od tej, gdy GM banują całą gildię, ponad 600 graczy, za błąd jednej osoby.

Od chwili kiedy zaistniała ta sytuacja w EverQuest, DayBreak Games zdążyło już naprawić całe to zamieszanie, ale i tak pozostawiło ono niesmak. Jest to chyba zbyt drastyczne posunięcie aby zawiesić cała gildię, w której znajduje się ponad 600 kont, w odwecie za złamanie ustalonych zasad przez jednego z jej członków. Tutaj nie chodzi nawet o regulamin gry, ale zasady ustalone pomiędzy gildiami rajdowymi na serwerze progresywnym EverQuest.

eq_tle_ban

O co konkretnie chodzi? W EverQuest nie me czegoś takiego jak instancji rajdowych, co oznacza, że gildie muszą konkurować ze sobą o możliwość zabicia Bossa rajdowego. W związku z wieloma dramami związanymi właśnie z rajdami, które to pojawiły się na serwerach TLE po ich premierze, DBG zmusił liderów gildii rajdujących do podpisania porozumienia i ustalenia harmonogramu rajdów.

Zgodnie z ustalonym harmonogramem i regulaminem, jeśli gildia złamie ustalenia, może to spowodować nałożenie na nią kar w postaci wypadnięcie z cyklu lub też nawet 3- lub 7-mio dniowe zawieszenie kont dla całej gildii. Kara ta dotyczy wszystkich kont bez względu na to, czy osoby te biorą udział w rajdach, czy tez nie.

I właśnie tak się stało, gdy jedna osoba z gildii Modest Man została przyłapana na zabijaniu mobów w Plane of Sky poza ustalonym  harmonogramem. Warto dodać iż była to jedna osoba boxująca kilka kont. Gracz ten został chwilę po tym wyrzucony z gildii, ale i tak nie powstrzymało to DBG przed nałożeniem kary w postaci 3-dniowego zawieszenia.

Po kilku godzinach od zawieszenia kont, obsługa klienta DBG wycofała nałożone kary, ale wygląda na to, że polityka aby zawieszać całą gildię na kilka dni za błąd jednego gracza została wdrożona przez tą firmę.

Według mnie pomysł, że DBG może na podstawie zachowania jednej osoby zablokować konta całej gildii na kilka godzin lub dni, jest wręcz nie do przyjęcia. Po wprowadzeniu serwera-więzienia w EQ2, jest to kolejna kontrowersyjna decyzja DayBreak Games związana z wyciaganiem konsekwencji w stosunku do graczy.  A co Wy o tym sądzicie?