Planowanie wydarzeń dla gidlii – rajdów, takich w których z przyjemnością będą brać udział członkowie, może nie należeć do najłatwiejszych i najprzyjemniejszych zadań lidera, ale jest to wykonalne.

Wszyscy gracze MMO z pewnością wiedzą o tym, że jest większa szansa na to, iż gracze pozostaną w gildiach,w których jest coś organizowane, niż w takich gdzie wyznaje się zasadę „każdy sobie rzepkę skrobie”. Nie sądzę aby ktokolwiek z Was to zakwestionował…

Tak naprawdę rzadko zdarza mi się napotkać w grach lidera czy też oficera, który uważa, że organizowanie eventów nie jest konieczne i że nie są one przydatne… Rzadko, ale jednak zdarzyło mi się kilka takich osób spotkać. Znacznie częściej jednak napotykam się na narzekanie graczy na wydarzenia, które organizowane są w różnych dniach i o różnych godzinach, po to aby z czasem je przełożyć, a na koniec są one anulowane z powodu braku zainteresowania. Ciekawe dlaczego?

Nie ma tak naprawdę złotego środka, na to jak powinna wyglądać organizacja takich wydarzeń. Jest jednak kilka elementów, które sprawią, że członkowie Waszej gildii z przyjemnością pojawią się na kolejnym. Dlatego też organizując gildiowe imprezy w grach MMO warto pamiętać o kilku ważnych zasadach.

20141106_archeage_auroria_kopalnia

Po pierwsze – czas.

Wydawać by się mogło, że każdy z nas wie o tym jak ważny jest czas, ale wielokrotnie przekonałam się, że wiedza to jedno, a wykonanie to drugie.

Jeśli dane wydarzenie zaplanowane zostało na godzinę 20:00, to dokładnie o tej porze powinno się ono zacząć. Czas na przygotowanie się do tego eventu jest przed jego rozpoczęciem. Oczywiście może się zdarzyć, że ktoś nie może zalogować się wcześniej, jednakże i tak impreza gildiowa powinna zacząć się o wyznaczonym czasie, a nie po 15 minutach czekania na jedną spóźnioną osobę.

Podobnie jest z zakończeniem. Jeśli dane wydarzenie ma odbywać się w określonych godzinach, to jest konieczne aby zakończyć go o podanym wcześniej czasie. Dlaczego? Ponieważ jest bardzo prawdopodobne, że przynajmniej część z uczestników zaplanowała swój czas wokół tego właśnie wydarzenia, więc jeśli chcemy aby pojawili się oni na kolejnym – musi ono zakończyć się tak jak to wcześniej zostało ustalone.

Oczywiście najtrudniej jest stworzyć harmonogram wydarzeń gildyjnych, tak aby pasował on każdemu członkowi. Tak się po prostu nie da, no chyba, że pod tym kątem prowadzona jest rekrutacja – ale to temat inny post. O ile nie jest możliwe aby harmonogram pasował wszystkim członkom, to z pewnością jest możliwe dopasowanie go pod większą część gildii. Jeśli wiadomo jest na przykład, że w piątki wieczorem spora część osób spędza swój czas z rodzinami, to nie jest zbyt mądrym posunięciem planowanie wydarzenia właśnie w ten dzień, tylko dlatego, że pasuje on liderowi, czy tez oficerom.

Celem jest aby wybrać taką godzinę oraz dzień na organizacje wydarzenia, która będzie pasować większości, a nie jednej osobie – co nas prowadzi do kolejnego elementu…

PlanetSide2 2014-04-03 MultiSerwer 6

W gildiowych wydarzeniach nie chodzi o jedną osobę.

Organizując wydarzenia gildiowe musicie pamiętać o tym, że w grze MMO zawsze znajdzie się ktoś, kto musi coś zrobić, a czego nie potrzebuje nikt inny. Zawsze będą rzeczy, które ktoś chciałby zrobić, bo jeszcze ich nie robił. Jest to zupełnie naturalne, podobnie jak prośby o pomoc w momencie gdy coś właśnie jest organizowane. Jest jednak spora różnica pomiędzy „pomóżcie mi, bo tego jeszcze nie zrobiłem”, a organizowaniem całego wydarzenia tylko po to, aby zdobyć coś konkretnego dla jednej osoby.

Takie rzeczy zdarzają się najczęściej w grach, gdzie gracze muszą farmić przez długie godziny, aby zdobyć konkretny przedmiot (…akwamaryny w Sungold Fields w ArcheAge  – argh!). Czasami zdarza się, że ktoś organizuje wydarzenie, które ma dla niego duże korzyści, ale nie daje nic pozostałym uczestnikom. Wyobraźmy sobie, że jest event, w którym wiadomo, że gdy wypadnie super rzadki przedmiot to zabiera go organizator –  jak myślicie, ile osób pojawi się na kolejnym?

Imprezy dla gildii muszą być skoncentrowane wokół gry i tego, aby wiele osób mogło się nimi cieszyć, a nie jedna.

Jeśli ktoś bierze udział w gildiowym evencie, to chce czuć, że czas ten został dobrze spożytkowany, a nie zmarnowany. Dlatego też w momencie rozpoczęcia gildiowego wydarzenia warto jest określić cel. Uczestnicy muszą poczuć się, jakby coś osiągnęli, a do tego gwarantuje to, że wszyscy wiedzą jaki jest cel, co z pewnością zaowocuje mniejszym stresem. A stres podczas eventów gildiowych, jest czymś co zdecydowanie chcemy uniknąć. Gra ma bawić, a nie stresować.

eq2 smierc

I w ten sposób dotarliśmy do najważniejszej zasady – utrzymanie dobrej atmosfery podczas trwania wydarzenia.

Wiem, nie jest to proste, szczególnie jeśli w planach są jakieś stresujące walki. Wiadomo jest, że gdy nam nie wychodzi, to gracze zaczynają się denerwować, a to prowadzi do tego, że uczestnicy staną się poirytowani. Irytacja to pierwszy stopień do wylogowania się z gry, a tego właśnie chcemy uniknąć organizując gildiowe eventy.

W organizacji z pewnością może pomóc czat głosowy, czyli popularny TeamSpeak lub Ventrillo. Jest on szczególnie przydatny jeśli chcemy utrzymać dobrą atmosferę w trakcie gry, a także aby przypomnieć ludziom, że te piksele na ich monitorze to inni gracze. Używając TeamSpeaka warto pamiętać o tym, że jako organizator musicie mieć bardzo optymistyczne nastawienie, szczególnie jeśli sprawy przybiorą zły obrót. Chodzi o to, co odczuwają gracze w momencie gdy kończy się dana impreza – ma to być zabawa, a nie więzienie z którego nie można uciec póki nie skończy się czas.

Jeśli uda się Wam zorganizować udany wieczór, ale taki który zakończy się ponurą atmosferą i tym, że gracze nie będą czuć się szczęśliwi, to jest wielce prawdopodobne, że nie pojawią się ponownie. Jeśli jednak zorganizujecie imprezę gildiową, na której może i nie udało się Wam osiągnąć założonych celów, ale za to wszyscy świetnie się bawili – jestem przekonana, że zdecydowana większość osób przyjdzie na kolejne takie wydarzenie. A być może zachęci to także innych graczy do uczestnictwa?

Nie ma co się oszukiwać, porażka boli mniej jeśli samo uczestniczenie w gildiowym evencie sprawiło komuś radość.

No dobrze, to było kilka moich myśli związanych z organizacją wydarzeń w gildii. Jeśli uważacie, że organizując je należy wziąć pod uwagę także inne elementy, to napiszcie o tym. A może całkowicie się mylę i wolicie stresujące, długo trwające i niezaplanowane eventy?

Jak organizacja takich wydarzeń, wygląda w Waszych gildiach? Chcielibyście aby coś zostało zmienione?