Drzewko Archery w ArcheAge jest bardzo gorącym tematem ostatnich miesięcy. Prawdziwa afera wybuchła, gdy miesiąc temu Khrolan, poinformował graczy, iż wraz z kolejnymi aktualizacjami gry, łucznik będzie mieć rolę bardziej wspierającą niż jako główne źródło dps.

W czasie kwietniowego streamu na pytanie związane z Archery, Khrolan, producent gry odpowiedział:

Łucznictwo zmienia się w rolę, która będzie bardzo dobrym uzupełnieniem witchcraft i stanie się bardziej wspierającym drzewkiem, którego zadaniem będzie kontrola, niż głównym źródłem dps.

Niezadowolenie graczy tym sformułowaniem było tak wielkie, że ekipa Trion postanowiła zebrać opinie graczy używających drzewka Archery i przesłać je do XL Games z nadzieją, że może na tej podstawie zdecydują się wprowadzić pewne zmiany.

I oto co na temat drzewka Archery ma do powiedzenia twórca tej gry.

  • Czy czujecie, że łucznictwo jest zbalansowane? Jeśli tak, to dlaczego?

Zgodnie z danymi łucznictwo ma bardzo dobrą procentową ilość wygranych na arenie 1vs1. jednakże od momentu wprowadzenia 2.0, zmniejsza się liczba graczy wybierających łucznictwo. Mamy nadzieję, że zmienimy ta klasę poprawiając jej balans w nadchodzących łatkach.

Łucznictwo nadal jest dobrą linią umiejętności, która wciąż może pokonać inne drzewka w grze. Nadchodzące zmiany mają na celu poprawę balansu łucznictwa bez zmiany jego pozycji w grze. Dla przykładu, Darkrunner nadal będzie efektywny przeciwko łucznikowi i ta zależność pozostanie w grze.

  • Jakie zmiany w przyszłości mogą mieć wpływ na sukces łucznictwa?

Dodanie kolejkowania skilli. Łucznictwo bardzo mocno zależy od wykorzystania kolejnych umiejętności w celu wytworzenia trwałego dps. Kolejkowanie zdolności może to poprawić ten ciągły dps pod jaki stworzeni są łucznicy.

W 2.9 łucznicy doczekają się kilku zmian, ale będzie tam także redukcja w efektywności drzewek defense, witchcraft i battlerage. Zbalansowanie tych drzewek w stosunku do innych będzie mieć wpływ na łucznictwo.

Dodatkowo w 2.9, niektóre efektywne zdolności witchcraft przeciwko obrażeniom melee zostaną wzmocnione. Oczekujemy, że zmiany te zwiększą synergię pomiędzy archery i witchcraft.

  • Jaki % graczy koreańskich używa Archery w PvP?

Dane pokazuje, że na Arenie PvP około 15% graczy używa Archery. W większości przypadków, kiedy graczy wybiera Archery robi z niego główne drzewko swojej klasy. Jednakże ta wersja areny nie miała jeszcze w menu zestawów Agility i Shield, które mogą mieć wpływ na sukces Archery. Aby to naprawić, ekipa dodała opcję Agility i Shield z bronią jednoręczną i tarczą.

20160502_acheage-archer

  • Jakie drzewka polecacie do stosowania przy łucznictwie?

Odległość jest kluczowym czynnikiem dla łucznika w PvP. Zwiększona liczba takich klas jak Stone Arrow i Bastion wskazuje strategię na utrzymanie się przy życiu i zachowanie odległości. Utrata przewagi jaką jest odległość może prowadzić do szybkiej śmierci, dlatego też zalecana jest jakiś poziom obrony lub zdolności kontrolujących.

Ogólnie rzecz biorąc Primeval i Bastion są najpopularniejszymi klasami z drzewkiem łucznika. Primevale z szybkim poruszaniem i skillami kontrolującymi biją Darkrunnerów i Bastionów dzięki dobremu używaniu skilli oraz umiejętności przetrwania w czasie walki z przeciwnikiem.

W wersji koreańskiej ilość klas defensywnych takich jak Stone Arrow i Bastion zwiększyła się i odczytujemy to jako próba graczy zminimalizowania wad łucznictwa poprzez połączenie go z drzewkiem defense.

  • Dlaczego to zadawane obrażenia przy danym attack power skalują się inaczej dla łucznictwa w porównaniu do battlerage i sorcery?

Archery ma niższą wydajność ze względu na duży zasięg i bardzo krótki czas reakcji. Jako, że ma największy zasięg, to aby zachować równowagę, musi zadawać odpowiednio niskie obrażenia na sekundę. Sorcery ma znacznie dłuższy czas rzucania zdolności i więcej szans aby to zostało przerwane. Łucznictwo ma wiele zdolności, które mogą być szybko użyte bez szansy na ich przerwanie. W niektórych sytuacjach zdolności z krótkim czasem castowania mogą mieć o wiele większy dps i jest to zamierzone.

  • Jak łucznicy mogą pokonać cele zorientowana na obronę. Battlerage ma możliwość ominięcia evasion lub tez pasywną zdolność, która redukuje defense o 2000.

Drzewko Archery jest stworzone aby pokonać przeciwników z niską statystyką physical defense, a nie tych mocno zorientowanych na obronę. Zostało to wprowadzone aby uniknąć sytuacji, kiedy jedno drzewko będzie w stanie pokonać wszystkie inne drzewka i klasy.

Być może niektóre z przedmiotów dla łuczników nie oferują odpowiedniej ilości Focus i to może trzeba będzie to zwiększyć. Mieliśmy także dyskusję o zdolności dla łuczników, która mógłby być specjalnie zaprojektowany by pokonać użytkowników pancerzy płytowych (plate). Jednak na ten moment nie ma kiedy i czy w ogóle zdolność ta zostanie wprowadzona do gry. To tylko pomysł.

—-

No i co o tym myślicie? Używacie Archery? Jeśli tak to w jakim zestawieniu i czy obecnie Oracle (vit/aur/arch) ma szansę powodzenia, czy też lepiej zdecydować się na Argenta (bat/ vit/ aur) lub Hierophant (vit/aur/witch)?