Black Desert Online, gra tworzona przez koreańskie studio PearlAbyss, była i jest na ustach wielu graczy już od wielu miesięcy.

Pięknie wygląda i tak naprawdę dzięki temu wyróżnia się na rynku, a jej twórcy dodatkowo reklamują ją jako harcorowe MMO z bardzo rozbudowaną funkcją personalizacji wyglądu postaci.

Trzeba powiedzieć jedno, że od momentu ogłoszenia, iż gra ta wydana zostanie na Zachodzie, fani tego tytułu byli praktycznie w ekstazie. Dodatkowo informacja o tym, że przyjęty zostanie model Buy-to-Play zamiast F2P oznaczała, że w sklepie nie będzie można zakupić niektórych elementów okrzykniętych przez graczy jako Pay-to-Win. W czasie beta testów subreddit poświęcony tej grze, jak i oficjalne forum, były zapełnione zachwyconymi fanami, a pozytywne opinie wielkich streamerów upewniały fanów w przekonaniu, że oto nadchodzi pogromca World of Warcraft.

Trzy miesiące później i wielu z tych streamerów, a także inni gracze, zamieszczają pożegnania i wyjaśnienia dlaczego nie będą już grać w Black Desert Online. W sumie można się było tego spodziewać, gdyż wiele osób szybko osiąga maksymalny poziom w nowych produkcjach, po czym idzie grać w kolejny tytuł. Jednak zaskoczyło mnie to, że wiele z tych wyjaśnień jest dobrze przyjmowanych przez społeczność Black Desert Online, a nawet ich zarzuty są popierane i gracze domagają się wprowadzenia zmian przez Daum Games EU.

Po przeczytaniu oraz obejrzeniu wielu pożegnań i wyjaśnień „dlaczego nie będę już grać w Black Desert Online„, stworzyłam listę największych problemów w odczuciu graczy opuszczających ten tytuł.

Przedmioty z Cash Shop są o wiele droższe, niż w innych grach F2p

Cash Shop w Black Desert Online jest jedynym miejscem, gdzie można znaleźć ciekawie wyglądające artykuły kosmetyczne dla postaci, jak i wierzchowców.  Większość zbroi oraz ciuchów, które można zdobyć w grze wygląda dokładnie tak samo. Jeśli gracz chce się wyróżnić, to musi zapłacić 30 Euro za strój na jedną postać! Oznacza to, że kostium kosztuje dokładnie tyle samo ile dostęp do tej gry!

Nawet jeśli jesteście jedną z tych osób, którym wydaje się, że nie myślą o zakupie kosmetyków w grach, to warto wspomnieć o tym, że kosmetyki w Black Desert Online nie są tylko kosmetykami. Wiele z tych rzeczy daje różnego rodzaju bonusy, może nie są one wielkie, ale jednak są bonusami. Bielizna daje niewielkie bonusy do statystyk, kostium Ryby pozwala graczom pływać szybciej niż statki, a strój kamuflujący pozwala ukryć nazwę postaci, co daje przewagę w PvP.

2016-02-20_BDO-sklep-2

Jeśli jednak nie chcecie kupować stroju, a myślicie o zafarbowaniu go na inny kolor, to muszę Was zmartwić – ta „impreza” jest jeszcze droższa, bo…

Wszystko w tej grze jest RNG, a to oznacza, że trzeba wydać jeszcze więcej pieniędzy.

Black Desert Online podlega mechanice RNG i włączono do tego nawet Cash Shop!

Po pierwsze to nigdy nie wiadomo jaki kolor otrzymacie po zakupie, bo objęte to jest RNG, a do tego na zafarbowanie jednego przedmiotu potrzeba nawet kilkanaście sztuk takiej samej farby!

To jednak nie koniec, bonie wiem czy wiecie, ale nawet statystyki postaci podlegają w tej grze RNG! Okazuje się, że levelując postać, każdy kolejny zdobywany poziom podlega RNG, co powoduje, że gracze otrzymują różne ilości punktów HP, jak i many. Oznacza to, że ktoś inny mając dokładnie tą sama klasę, poziom oraz sprzęt, może mieć więcej punktów HP, bo miał szczęście gdy losowane były statystyki.

Ta filozofia RNG obejmuje także wierzchowce, pety oraz ulepszanie sprzętu.

20160316_BDO-st-patrick

Kreator postaci nie jest aż tak głęboki, jak wszyscy myśleli

Przed premierą Black Desert Online wiele osób zamieszczało zdjęcia stworzonych przez siebie postaci, zarówno tych pięknych, jak i tych brzydkich. Możliwości personalizacji wyglądu postaci wydały się nieskończone.

No cóż, okazało się, że nie do końca. Owszem gracze mogą zmieniać najdrobniejsze szczegóły wyglądu swoich postaci, ale tylko w ramach sztywnego szablonu danej klasy/rasy. Trzeba pogodzić się z tym, że bez względu an to co zostanie zmienione w wyglądzie Wizarda, to i tak będzie on wyglądał jak stary facet. Jeśli chcielibyście stworzyć barbarzyńcę podobnego do Benedykta Cumberbatch to niestety, możecie o tym zapomnieć, bo szablon tej klasy Wam na to nie pozwoli.

Świetny system walki, ale zbył łatwi przeciwnicy NPC

System walki w Black Desert Online jest szybki i każda z klas ma swój niepowtarzalny styl. Szkoda tylko, że AI przeciwników jest tak słabe, że zdecydowana większość z nich nie daje rady nawet zadać obrażeń graczowi.

Przeciwnicy w Black Desert Online są tak łatwi, że gracze zazwyczaj zabijają po kilka grup tych samych NPC używając dokładnie tych samych zdolności obszarowych, a ich pasek życia nawet nie spada. I tak właśnie wygląda PvE w tej grze – kilka godzin grindu każdego dnia na tych samych przeciwnikach, którzy nie stanowią wyzwania, bo w tej grze nie ma nawet instancji dla grup.

W PvP liczy się sprzęt i poziom postaci

System walki w Black Desert Online jest rewelacyjny, ale smutne jest to, że nie tyle liczą się tutaj umiejętności gracza, co poziom postaci i posiadany sprzęt. Jeśli ktoś z wyższego poziomu Was  zaatakuje, to praktycznie nie macie szans.

320151201-black-desert-valencia-1

No i na koniec największy problem: oszuści

W Black Desert Online można napotkać mnóstwo oszustów. Najczęstszym używanym hackiem jest brak cooldown na zdolności. Oznacza to, że oszuści mogą podbiec do grupy graczy i zabić ich spamując specjalne ataki zadające największe obrażenia, które normalnie można użyć co kilka minut. A potem teleportują się z dala od swych ofiar i tyle ich widziano.

Kolejnym, jest możliwość klonowania posiadanych pieniędzy, dzięki czemu w minutę można zarobić miliony.

Do tego zaliczyć należy także boterów, którzy sprzedają złoto i destabilizują gospodarkę.

Wniosek

Oczywiście nie wszyscy fani Black Desert Online uważają, że gra ta powinna się zmienić. Jedno natomiast można powiedzieć, że o ile Daum Games nie podaje tego oficjalnie, to liczba graczy znacznie się zmniejszyła i aby zatrzymać ten trend, coś powinno zostać zmienione.

Dla mnie rozwiązanie jest proste: znacznie zmniejszyć ceny w sklepie i monotonny grind, wprowadzić ciekawą zawartość PvE oraz rozpocząć na poważnie walkę z oszustami. A co Wy o tym myślicie?