Aktualizacja 2.9 – Ascension, trafiła na serwery ArcheAge trzy tygodnie temu i wydawało się, że obyło się bez większych wpadek. No cóż – myliliśmy się.

O ile zwykłego gracza ArcheAge nie interesują reguły dotyczące zamków, pobieranych opłat oraz płaconych tam podatków, o tyle temat ten jest z pewnością bliski członkom gildii posiadającej takowy zamek, a w szczególności liderom. Myślę nawet, że liderzy takich gildii mogą osiwieć próbując uporządkować najnowsze informacje.

archeage_2-9_nacja

Reguły posiadania zamku wydawały by się proste: zdobywasz zamek, budujesz farmy i inne potrzebne struktury, zgarniasz Lord Coiny i albo je inwestujesz w dalszą rozbudowę zamku, lub też dzielisz w gildii. Nic bardziej mylnego.

Okazało się, że we wszystkich przygotowaniach i wprowadzeniach związanych z aktualizacją 2.9, Trion zapomniał wspomnieć kilka istotnych rzeczy. Po pierwsze to gildia może posiadać tylko jeden zamek, a po drugie to, że lider nacji – i mam na myśli tutaj fikcyjnego lidera Haranya i Nuia, pobiera 50% podatku z Lord Coinów zarabianych na zamku.

To może po kolei. Zacznijmy od możliwości posiadania tylko jednego zamku przez gildię, co pewnie zaraz będziecie kwestionować, gdyż powiecie, że są gildie, które mają ich 2, a nawet 3. Tak – to prawda, ale tak długo jak zamki te były zdobyte przed wprowadzeniem aktualizacji 2.9! Na tą chwilę jest to niemożliwe i niestety brak informacji na ten temat, spowodował olbrzymie zamieszanie. Podczas niedzielnych oblężeń okazało się, że osoby zajmujące lodestone z gildii posiadających już zamek, które w ostatnią niedzielę zdobyły kolejny, były automatycznie przerzucane do nowo tworzonej gildii tracąc swój prestiż i lądując w gildii na poziomie 1!

Trion wie o problemie i producent gry – Khrolan, przyznał iż jest to jego błąd gdyż wiedział o tej mechanice i zapomniał o niej poinformować graczy. Na tą chwilę Trion zaproponował jedno z poniższych rozwiązań:

  • Nowy Lord utworzonej w czasie oblężeń gildii może dołączyć do poprzedniej gildii po standardowym 24 godzinnym opóźnieniu. Punkty prestiż zostaną zwrócone, podobnie jak koszt zakupu scrolla pozwalającego na oblężenie. Jeśli to rozwiązanie zostanie wybrane, nowo utworzona gildia przejęta zostanie przez postać GM i ten bezbronny zamek będzie można atakować przy kolejnej okazji.
  • Lord nowo utworzonej gildii może zostać w gildii i skorzystać z mechanik dostepnych w grze. Jeśli to rozwiązanie zostanie wybrane, to Lord ten otrzyma zwrot punktów prestiż, ale nowa gildia pozostanie na poziomie 1.

Nieszczęśni liderzy owych gildii mają 48 godzin aby skontaktować się z obsługa klienta i podać, która opcja została przez nich wybrana, w temacie wpisując [2.9 Castle Siege Ownership Issue].

Jeśli o mnie chodzi, to uważam, że żadna z tych opcji nie jest odpowiednia i według mnie Trion powinien pozwolić na zamianę nowego Lidera na jego/jej Alta, przywracając nieszczęśnika do poprzedniej gildii i zwracając mu prestiż. W ten sposób gildia, która zdobyła zamek, nadal może go w jakiś sposób kontrolować, a osoba, która bez zapowiedzi została przeniesiona do nowej gildii, odzyska swój prestiż.

archeage_2-9_zamek-nowy

Kolejną niespodzianką dla wielu osób, w tym i dla mnie, jest brak informacji o tym, że lider nacji – nawet NPC, zarabia tylko 50% z podatków i zysków z terenu danego zamku. Okazuje się więc, że jesli lider gildii posiadającej zamek chciałby zarabiać 100% Lord Coinów, to musiałby stworzyć własną frakcje graczy!

Co to oznacza dla nacji stworzonej przez graczy, która to może składać się z kilku gildii? Otóż jeśli lider gildii A jest władcą frakcji, to będzie on dostawać 100% przychodów z zamku A. Jeśli do frakcji graczy należą inne gildie posiadające zamki, to oznacza to, że 50% przychodów z tych zamków wędrować będzie do lidera frakcji.

W sumie logiczne, tyle, że nikt nie wspomniał o tym, że ta sama mechanika stosowana jest w przypadku frakcji Haranya i Nuia…

I na koniec taka mała zagwozdka dotycząca tego co się dzieje z budowlami na zamku, o którego toczy się walka, czy też został zdobyty. Po niedzielnych walkach, okazało się, że wiele ze zniszczonych w czasie walk struktur nie można w żaden sposób odbudować! Z pewnością jest to jakiś błąd, ale może on okazać się kosztowny dla posiadaczy zamków.

No to jakie gildie zdobyły na Waszych serwerach zamki w niedzielny wieczór? Bo jeśli chodzi o Sirothe, to najnowszym właścicielem zamku jest gildia „hehe xD„.