Wiele kont należących do graczy EverQuest, EverQuest 2, DC Universe Online i PlanetSide 2 zostało w ostatni czwartek zbanowane, a wszystko za to, że gracze Ci zakupili klucze aktywacyjne do tych gier od stron trzecich.

201607-DBG-ban-1

Zbanowanych zostało podobno kilka tysięcy kont osób, która zakupiły kody na dodatki, paczki, czy też Krono z takich stron jak G2A, PlayerAuctions, a nawet kody wyłudzone ze Steam. W ostatnim czasie na stronach „trzecich” można w atrakcyjnej cenie zakupić nielegalnie zdobyte klucze na różnego rodzaju dodatki, czy tez paczki do gier tworzonych przez DayBreak Games i wychodzi na to, że studio to nie ma zamiaru tego tolerować.

Skala banów była tak duża, że zaskoczyła chyba samo DBG, gdyż kilkanaście godzin później wszystkie zbanowany konta zostały odbanowane i otrzymały ostrzeżenia.

201607-DBG-ban-2

Podobno, wiele z tych kluczy zostało wyłudzonych od Steam i proceder ten trwał nawet kilka miesięcy. W tym czasie były one odsprzedawane w atrakcyjnych cenach na innych stronach, co naraziło Valve oraz DayBreak Games na spore straty. Dlaczego firma Valve potrzebowała aż kilku miesięcy, aby zauważyć, że coś nie gra ze sprzedażami? Nie wiem, ale na ten moment usunięto ze Steam wszelkie dodatki i paczki, jakie do niedawna można było zakupić do gier wydawanych przez DayBreak Games. Poza H1Z1 oczywiście.

Czwartkowe bany można potraktować jako ostrzeżenie, więc jeśli nie chcecie stracić swojego konta, to nie kupujcie kodów aktywacyjnych do gier DBG od osób trzecich.