Coraz bliżej premiery No Man’s Sky więc nie ma co się dziwić, że studio Hello Games publikuje kolejne zwiastuny dotyczące poszczególnych elementów rozgrywki w tym tytule.

Kilka dni temu zobaczyliśmy pierwszy film z cyklu wprowadzających do gry: „Explore„, który poświęcony został podróżom i eksploracji kwadrylionów światów. Kolejne zwiastuny poświęcone zostały walce oraz wymianie handlowej.

Jeśli chodzi o obronę gracza przed drapieżnymi i niebezpiecznymi stworzeniami zamieszkującymi powierzchnie planet, to gracze wyposażeni są w specjalne wielofunkcyjne narzędzie. Zarówno atakowanie zamieszkujących tam stworzeń, jak i wydobywanie surowców, przyciągnie uwagę Sentinelsów – robotów, które starają się aby każda planeta pozostała w nienaruszonym stanie. Im częściej gracze będą walczyć z Sentinelsami, tym bardziej będą poszukiwani, a co za tym idzie tym trudniejsi kolejni przeciwnicy począwszy od dron, poprzez mechy, aż do statków kosmicznych.

Także i przestrzeń kosmiczna kontrolowana jest przez te roboty, więc atakowanie graczy zajmujących się wymianą handlową, a także zdobywanie surowców z frachtowców, także będzie podwyższał poziom „wanted” danego gracza. Oczywiście nie tylko tych strażników trzeba będzie się wystrzegać zwiedzając galaktyki, bo w każdym momencie gracze mogą zostać zaatakowani przez piratów, co wymagać będzie od nich walki lub też podjęcia szybkiej decyzji o ucieczce.

A wspominając o ataku na graczy zajmujących się wymianą handlową to warto dodać kilka słów właśnie o tej formie rozgrywki, bo zasoby jakie znaleźć będzie można w No Man’s Sky są bardzo istotnym elementem przeżycia. W grze tej istnieje własny okresowy układ pierwiastków – niektóre z nich znamy na naszym świecie, podczas gdy inne są nowe i nieznane, ale to nie znaczy, że nie są wykorzystywane. Niektóre z nich mogą być stosowane do wytwarzania nowych przedmiotów i broni, o ile gracz nauczył się już danej technologii.

O ile planety mogły wcześniej nie zostać odkryte, to wcale nie znaczy, że nie są one nie zamieszkane. Obce rasy mają swoje własne języki, których gracze mogą się nauczyć w pradawnych strukturach lub też poprzez rozmową z obcymi. Im lepsza znajomość języka, tym większa szansa na pomyślną interakcję.

Jeśli chodzi o same zasoby, to popularne surowce na jednej planecie, mogą być niezwykle rzadkie na innej, a więc wydobywanie surowców na jednej planecie aby sprzedać je na innej może być bardzo opłacalnym zajęciem. Gracze mogą także tworzyć z tych surowców różne przedmioty, które można sprzedać z jeszcze większym zyskiem rasom, które je pożądają.