Zastanawialiście się kiedyś, ile rocznie wydajecie na gry? Jest to podchwytliwe pytanie. Łatwo jest pamiętać o wszystkich „pudełkach” które kupiliśmy i tak samo łatwo jest zapomnieć o wszystkich DLC, kostiumach, rumakach, broniach czy statkach kosmicznych na które poszło te 99 centów i więcej.

To raczej retoryczne pytanie, bo odpowiedź jest jedna – za dużo.

Mam znajomych którzy potrafią wydać miesięcznie po kilkaset złotych na cyfrowe pierdółki. W skali roku – strach pomyśleć jaka to kwota. Pisze o tym dlatego, że pojawił się nie oficjalny ranking firm dobrze nam znanych, które najwięcej zarobiły kasy na grach w tym roku – a dokładnie od stycznia do czerwca. Do końca roku pewnie ta lista się zmieni, szczególnie że ostatnie dwa miesiące roku to przeważnie czas największych premier.

Gry F2P mają się lepiej niż myślicie

Na pierwszym miejscu jest oczywiście chiński gigant – Tencent z 5.3 miliarda dolarów. Na drugim miejscu uplasowało się Sony z 3.5 miliardami dolarów. Ostatnie miejsce na podium zajął Activision Blizzard z 3 miliardami dolarów.

Sumy te robią wrażenie i są po prostu niewyobrażalne. Warto jeszcze wspomnieć EA 2.5 miliarda, Nexon 851 milionów, Square Enix 769 milionów, NCSoft 423 miliony.

A wy na jakie gry wydaliście najwięcej? Może zbudujemy własny ranking – na co spłukałem/am się w tym roku?

newzoo_top10_public_companies_by_game_revenues_h12016_v2