Pamiętacie początek lutego 2015 roku, kiedy to ówczesny prezes Sony Online Entertainment – John Smedley, ogłosił światu iż studio to zostało zakupione przez firmę inwestycyjną Columbus Nova i zmieniło nazwę na DayBreak Games Company.

Sporo rzeczy wydarzyło się od tego momentu: olbrzymie zwolnienia, ogłoszono zakończenie prac na EQ Next, zatrudniono nowego wice-prezydenta ds. gier, studio opuścił Smedley, który zarządzał tą firmą od 18-tu lat, a na jego miejsce promowano jego dotychczasową „prawą rękę” – Russela Shanksa, co po prostu oznaczało brak większych zmian w zarządzaniu.

No cóż, ewidentnie zarząd Columbus Nova uznał, że przyszedł czas na zmiany i wprowadzenie nowej krwi do firmy. Okazuje się, że Russel Shanks od października nie jest już CEO w DayBreak Games Company, a także pożegnał się z tą firmą. Osobą pełniącą te obowiązki został Ji Ham, który dołączył do DBG jako wice-prezydent w lipcu i od tego czasu jest także szefem oddziale DBG w Austin.

Ji Ham ma bardzo ciekawą biografię. Od dziesięciu lat jest w zarządzie Columbus Nova, jest wice-prezydentem tej firmy oraz wielu innych firm zależnych od niej. Tak naprawdę osoba ta ma tak wielkie doświadczenie w zarabianiu pieniędzy, że kompletnie nie wiem czego możemy się spodziewać, jeśli chodzi o przyszłość DayBreak Games Company. Pozwolę sobie nie tłumaczyć, listę zajmowanych dotychczas przez niego stanowisk:

Mr. Ji Ham serves as the Vice President at Columbus Nova Private Equity Partners. Mr. Ham focuses on investments in the Special Opportunities Fund at Columbus Nova Private Equity Partners. He serves as Vice President of Columbus Nova Special Opportunities Fund. Mr. Ham is a Principal of Columbus Nova. He also serves as the Vice President at Columbus Nova. He serves as an Investment Professional of Columbus Nova Renewable Fuels Group. 

Mr. Ham serves as an Investment Professional Columbus of Nova Renewable Fuels Group and is based in the Los Angeles office. 

Prior to Columbus Nova, he was a Founding Member of Hudson Capital Advisors, LLC. Mr. Ham served as an Associate in the Leveraged Finance Group at CIBC World Markets Corp., where he served on a variety of capital markets transactions and financial advisory assignments, including senior debt underwritings, high yield bond offerings, private placements of debt and equity, public equity offerings, and mergers and acquisitions. 

Additionally, he also focused on several merchant banking and private equity investment transactions at Trimaran Capital Partners, L.L.C. He has been a Director at Cyalume Technologies Holdings, Inc. since December 12, 2013. Mr. Ham received a B.A. in Business Economics, with magna cum laude honor, from the University of California at Los Angeles.

Co zmiana ta może oznaczać dla graczy?

No cóż, tak do końca to nie wiadomo. Część osób uważa, że wprowadzenie osoby z takim doświadczeniem na stanowisko CEO oznaczać może, iż Columbus Nova szykuje się na podział DayBreak Games na kilka mniejszych firm i ich ewentualną sprzedaż – szczególnie jeśli chodzi o te mniej znane, czy też zaniedbywane dotychczas IP. Inne osoby uważają, że jego zadaniem będzie zmaksymalizowanie zysków i zmiana systemu zarządzania tą firmą.

Jest także nadzieja, że zmiany te będą mieć pozytywny efekt na produkty DBG. W ostatnim czasie do studia dołączyło kilka znanych w branży gier osób, jak na przykład Shane Hensley, który objął stanowisko drugiego dyrektora kreatywnego studia. Podobno trwają taż rozmowy ze współzałożycielem studia Cryptic i pomysłodawcą City of Heroes – Rickiem Dakanem.

Tak naprawdę, to zgaduję co może się wydarzyć, bo na obecną chwilę trudno przewidzieć jakie plany mają właściciele DayBreak Games Company względem tej firmy. Jakby nie patrzeć Columbus Nova jest firmą inwestycyjną, a dobrze wiemy, że w branży tej chodzi tylko o zyski.

A co Wy myślicie o tej zmianie? Jesteście optymistami, czy też pesymistami?

daybreak_smed-1000px