Już we wtorek, 11 sierpnia, gracze do Final Fantasy XIV otrzymają dostęp do długo oczekiwanej i znacznie opóźnionej aktualizacji 5.3: Odbicia w Krysztale. Aktualizacja ta, nie tylko zakończy fabułę FFXIV: Shadowbringers, ale i wprowadzi kilka istotnych zmian.

Z racji tego, że zarówno ilość nowych treści, jak i wprowadzane zmiany, są naprawdę gigantyczne, gracze Final Fantasy XIV muszą się liczyć ze znacznie wydłużonym czasem przerwy technicznej. Serwery wyłączone bowiem zostaną już w poniedziałek, w południe 10 sierpnia, i przerwa potrwa 24 godziny, ale może się wydłużyć gdyby było to konieczne.

Część z zapowiedzianych nowości wprowadzona zostanie w dalszych aktualizacjach, dlatego też w poniższym poście nie znajdziecie informacji o: Ishgardian Restoration (5.31) oraz Save the Queen: Blades of Gunnhildr, broniach Resistance i narzędziach Skysteel, które to trafią do gry w 5.35.

ZMIANY W EDYCJI STARTOWEJ I DARMOWYM TRIALU

Począwszy do 11 sierpnia, edycja startowa Final Fantasy XIV zostanie zaktualizowana i obejmie także dodatek Heavensward wraz z wszystkimi łatkami. Zmiana ta obejmie także wszystkie osoby, które wcześniej zakupiły tę wersję gry.

Oznacza to, że posiadacze tej edycji, będą mogli cieszyć się całością Realm Reborn, a także zanurzyć się w smoczych opowieściach w Dragonsong War, otrzymają dostęp do latających mountów, będą mogli osiągnąć 60 poziom postaci, wybrać rasę Au Ra, a także zagrać Dark Knight, Astrologiem i Machinistą.

Dodatkowo, wersja próbna Final Fantasy XIV także zostanie ulepszona i obejmie Heavensward oraz całą powiązaną z tym dodatkiem zawartość.

No to zobaczmy, co nowego i jakie jeszcze zmiany, trafią do Final Fantasy XIV w aktualizacji 5.3.

FFXIV: REALM REBORN (2.x)

ZMIANY W FABULE

By zapewnić płynniejszą opowieść w fabule z podstawowej wersji gry, wiele misji zostało poprawionych, a część z nich została usunięta. Zmiany te nie wpłyną na fabułę.

Z powodu niektórych zmian wprowadzonych w głównych misjach, niektórych z nich nie będzie można już ukończyć, czy też otrzymać. Jeśli ktoś posiada w swoim dzienniku aktywną misję z Realm Reborn, może zostać zmuszony do jej porzucenia (abandon) i ponownego jej wzięcia, lub też – w przypadku jej usunięcia – zaakceptowania kolejnej misji.

Prócz tego, developerzy dokonali znaczących zmian w nagrodach za misje główne, jak i zadania poboczne w Realm Reborn.

LATANIE

Latanie na obszarach związanych z podstawową wersją gry – Realm Reborn, odblokowane zostanie po ukończeniu misji głównej The Ultimate Weapon.

Latanie obejmuje takie strefy jak: Shroud, La Noscea, Thanalan, Mor Dhona oraz Coerthas Central Highlands.

W związku z tymi zmianami, misja „I Believe I Can Fly” zostaje usunięta. Oznacza to, że po wprowadzeniu aktualizacji 5.3 gracze nie będą mogli już zdobyć związanego z nią osiągnięcia, a barding The Flyer Shaffron można będzie zakupić za Certyfikaty Osiągnięć (Achievement Certificate).

ZMIANY W LOCHACH

 • Ataki Coinconter w Aurum Vale będą mieć teraz oznaczenia na ziemi;
 • Ulepszono nagrody ze skrzynek w niektórych instancjach, by upewnić się, że gracze otrzymają wyposażenie na odpowiednim poziomie;
  • Zmiany obejmują nastepujące dungeony: Sastasha, Copperbell Mines, The Thousand Maws of Toto-Rak, Brayflix’s Longstop, Cutter’s Cry, Dzemael Darkhold, The Tam-Tara Deepcraft, Halatali, Haukke Manor, The Sunken Temple of Quarn, Stone Vigil, Aurum Vale.

RZEMIOSŁO

Próbna Synteza

Gracze otrzymają dostęp do tej funkcji po nauczeniu się trait Practice Makes Perfect (lvl 15). Podczas użycia próbnej syntezy gracze mogą poćwiczyć wytwarzanie przedmiotu, nawet jeśli nie posiadają wymaganych surowców i kryształów. Korzystając z tej funkcji, gracze nie otrzymują punktów doświadczenia, ani nie wytwarzają produktu końcowego.

Synteza Kolekcjonerska

Usunięto Collectable Synthesis. Oznacza to, że nie można już będzie korzystać z przepisów z poziomu 51 do 80 używanych do wytwarzania kolekcji.

Ilość

Gracze mogą teraz podać ilość przedmiotów do wytworzenia na liście surowców.

Dostawy

Gracze posiadający rzemieślników i zbieraczy na poziomie 70+, mogą porozmawiać teraz ze smokiem Ehll Tou w Ishgard by ukończyć niestandardowe dostawy, za które otrzymają dużą ilość punktów doświadczenia, gile oraz tokeny.

Desynetza

 • Zwiększono maksymalny poziom desyntezy z 480 na 490
 • Jednym kliknięciem psuć przedmioty znajdujące się w stosach, zamiast klikać jeden po drugim.

Surowce

Gracze mogą teraz wyszukiwać przepisów, klikając na przedmiot w ekwipunku. Po wybraniu przedmiotu, należy wybrać komendę „Search Recipise Using This Material”.

Gildia

Do warsztatu gildyjnego dodano nowe przepisy

Nowe Przepisy

ZADANIA

Misje główne

Z racji na zmiany w misjach głównych w Realm Reborn, by móc rozpocząć linię fabularną w 5.3, należy wpierw ukończyć następujące questy:

 • My Little Chocobo
 • The Light of Hope

Aktualizacja 5.3 dodaje jedenaście misji głównych, które kończą fabułę opowiadaną w dodatku Shadowbringers.

Kroniki Nowej Ery

Dodano nowe misje i związane z historią YoRHA Dark Apocalypse.

Niespokojny sojusz zawarty z Gaiusem Baelsarem utorował drogę do zwycięstwa nad Rubinową Bronią. W The Sorrow od Werlyt nadszedł czas by stawić czoła Imperium i położyć kres diabolicznemu projektowi.

Plemię Krasnoludów

Gracze otrzymają dostęp do misji dla plemienia krasnoludów (początek w Kholusia), gdzie w nagrodę otrzymają tokeny Hammered Frogment, które można wymienić na atrakcyjne nagrody. Handlarza i większość misji znaleźć będzie można w Lakeland.

WYZWANIA

Dungeon: The Hereos’ Gauntlet

Mówi się, że ścieżka bohatera jest pełna niebezpieczeństw i słowa te nigdy nie będą bardziej prawdziwe, gdy całe Norvrandt staje się polem bitwy, na którym walkę stoczy Wojownik Ciemności.

Tajemniczy Trial

Przerażający nowy wróg posiadający niemierzoną moc pojawi się, by  przetestować Wojowników Ciemności w wersji Hard oraz Extreme.

Faux Hollow

Raz na tydzień gracze mogą przeżyć ponownie przerażające bitwy z przeszłości w nowej formie „Unreal”. Jeśli odniosą sukces, będą mogli podzielić się swoją opowieścią z gadatliwym lisem, który zaoferuje im zabawę w mini-grę. Za tokeny z niej zdobyte, będzie można zakupić atrakcyjne nagrody.

Zasady mini-gry są proste: w jedenastu ruchach odsłoń ilustracje ukryte pod panelami. Liczba przyznanych tokenów zależy od ilości i wielkości odsłoniętych ilustracji. Odsłonięcie dużego obrazka nagradza ponowną wejściówką na Unreal Trial przed upływem tygodnia.

Pierwszym trialem Unreal jest The Akh Afah Amphiteatre (Shiva), do którego można dołączyć tylko poprzez Raid Finder.

The Puppets’ Bunker

Nowy ekscytujący rajd dla 24 osób opracowany przez reżysera i producenta NieR: Automata, Yoko Taro i Yosuke Saito. Muzykę skomponował Keiichi Okabe.

HOUSING

Dodano nowe wyposażenie domów obejmujące przedmioty na zewnątrz i do wnętrz, nowe manekiny, nowe ryby do akwarium oraz rośliny.

INNE

Nowy Handlarz

Każdy poszukiwacz przygód w Final Fantasy XIV z pewnością zgromadził w swym ekwipunku multum różnego rodzaju tokenów i tomestone. Ich zdobycie jest z pewnością sporym osiągnięciem, ale znalezienie miejsca, gdzie można je wydać, jest wyzwaniem samym w sobie.

Na szczęście Rowena z House of Splendor znalazła na to rozwiązanie i do każdego z głównych miast przydzieliła specjalnych sprzedawców, oferujących wyposażenie z Realm Reborn, Heavensward oraz Stormblood.

Kupców tych znaleźć będzie można w pobliżu głównych aerythów w New Gridania, Limsa Lominsa, Ul’Dah, Ishgard oraz Kugane.

Emotki

Miniony

Mount

Prócz tego:

 • nowy barding na chocobo;
 • nowe osiągnięcia i tytuły;
 • nowe zwoje z muzyką;
 • funkcja wyszukiwania zwojów z muzyką w domu;
 • dodano nowe rozdziały związane z misjami klasowymi do New Game+;
 • wytworzone przedmioty o klasie 480 można wymienić na klasę 490 u Hillicen w Eulmore;
 • nowe funkcjonalności do Group Pose (naklejki, możliwość śledzenia kamery, poruszania ustami, filtry oraz ramki);
 • i wiele innych usprawnień, ulepszeń, poprawek i zmian.

Dajcie znać co sądzicie o tych zmianach i czy zmiany w wersji startowej oraz darmowym trialu spowodują, że dacie Final Fantasy XIV kolejną szansę.

ŹRÓDŁOStrona oficjalna
Poprzedni artykułSurvival Grounded już dostępny, małe człowieczki podbijają wielki świat
Następny artykułSanktuarium Ipnysh zawitało do ArcheAge, a bohaterowie otrzymali boskie umiejetności