New World się zmienia. Nie wiem czy na lepsze, czy też na gorsze. Czas pokaże. Jedno wiem: zapowiedź zmian zaprezentowana przez Amazon Game Studio podczas Summer Game Fest rozczarowała i wkurzyła dotychczasową społeczność graczy.

Nie oszukujmy się, populacja graczy w New World jest obecnie tragicznie niska. Z miliona, którzy grali (lub też stali w kolejkach) po premierze, obecnie została garstka. Owszem, gra od tego czasu doczekała się wielu pozytywnych zmian i usprawnień, jednak ostatnie kilka miesięcy było niesamowicie trudne.

Ostatnie zmiany w grze, jak chociażby kod walki przepisany od podstaw, wprowadziły wiele irytujących błędów. Minimalna ilość nowej zwartości (zimowy rajd 10-osobowy i ekspedycja lodowa w ostatnich 6 mc), a także mega-łatwość w zdobywaniu i levelowaiu artefaktów, powoduje szybkie znużenie wśród graczy. Ba, jeśli po ponad dwóch latach ja – fanka PvE – zaczęłam chodzić na PvP, to tylko możecie się domyślić jak zdesperowani są obecnie gracze New World.

BYLE DO MAJA CZERWCA

Opóźnienia w prowadzeniu sezonów, eventów, a nawet poprawek najbardziej irytujących błędów. Wszystko zrzucane na ogrom prac i wielkie ogłoszenie, które pierwotnie miało pojawić się w maju, a przełożono na czerwiec. W między czasie kwietniowa sprzedaż kontrolera New World na Xboxa oraz wsparcie rozgrywki przez kontroler, które trafiło na serwer testowy, tylko upewniło graczy o premierze na konsolach. I żeby nie było – to jest bardzo dobra rzecz, z której wszyscy się cieszymy.

W tym samym czasie na serwer testowy niechcący trafia kawałek nowego regionu PvP Free-for-all, więc to kolejna rzecz o której wiemy, że nadciąga. I mnóstwo błędów, które także były obecnie na serwerze testowym, nie zostały naprawione i trafiły na serwery Live.

I tak jak zazwyczaj mieliśmy od razu szybkie hotfixy, tak teraz nic się nie dzieje. A liczba exploitów o których dowiadują się gracze, wzrasta w zastraszającym tempie.

Całe moce przerobowe studia zostały wrzucone a nową zawartość, o której będziemy mogli rozmawiać w maju.” Co przedłużyło się na początek czerwca, bo właśnie wtedy mieliśmy dowiedzieć się nad czym pracowali developerzy przez ostatnie kilka miesięcy.

A MIAŁO BYĆ TAK PIĘKNIE

Czekaliśmy więc do 7 czerwca, do Summer Game Fest, na którym miało zostać ogłoszone co nowego czeka na graczy New World i mieliśmy być zachwyceni.

Co zobaczyliśmy? Krótki zwiastun New World: Aeternum z zapowiedzią październikowej premiery na konsolach i bardzo kontrowersyjnym tekstem sugerującym, iż gra zmienia się na singleplayer i kooperację…

ROZGORYCZENIE I WŚCIEKŁOŚĆ

Co oznacza ten zwiastun dla graczy na PC?

Po pierwsze zamieszanie: czy nadal będzie to MMORPG? Na zwiastunie nie ma o tym słowa, a nawiązanie do singleplayer nie pomaga. Wiem, że gra obecnie została już tak ułatwiona, że solo granie jest banalne, ale co to oznacza dla nas? Graczy MMO, którzy lubią wyzwania?

Po drugie: Dlaczego New World AETERNUM z naciskiem a Aeternum? Czy to oznacza, że New World zniknie, a pojawi się zupełnie nowa gra?

Po trzecie: kolejne kilka miesięcy bez żadnych nowości. A ile razy można robić dokładnie tę samą ekspedycję, czy mapę OPR?

Po czwarte: gdzie to dumnie zapowiadane wielkie ogłoszenie nadchodzących nowości? Gdzie to obiecywane zaprezentowanie nowości jakie czekają na dotychczasowych graczy?

AKCJA I REKACJA

Nie oszukujmy się, to jedna z najgorzej przeprowadzonych komunikacji marketingowych jakie widziałam w grach MMO w ostatnim. Dawanie graczom nadziei, obiecywanie, że na początku czerwca dowiemy się więcej, po to tylko by usłyszeć o premierze na konsole? Nie dziwcie się więc, że gracze New World poszli za przykładem Helldivers 2 i wyrazili swoje frustracje w recenzjach na Steam.

Zresztą po zwiastunie czat na oficjalnym Discordzie zapłonął. Było tak źle, że wprowadzono możliwość zamieszczania wypowiedzi raz na 10 minut! Możecie sobie wyobrazić, co się tam działo.

CO DALEJ Z NEW WORLD?

Po kilku godzinach frustracji, Community Managerka w końcu zamieściła wyjaśnienie:

Witajcie, Poszukiwacze Przygód!

W nadchodzących tygodniach dowiecie się znacznie więcej o New World: Aeternum. Gracze, którzy już zakupili podstawową wersję gry New World oraz rozszerzenie Rise of the Angry Earth, otrzymają darmową aktualizację 15 października, kiedy New World: Aeternum zostanie wydane.

Ta darmowa aktualizacja wprowadzi tych graczy do nowej zawartości w New World: Aeternum. Gracze, którzy zakupili podstawową wersję gry New World, ale nie nabyli rozszerzenia Rise of the Angry Earth, będą musieli zakupić rozszerzenie Rise of the Angry Earth, aby uzyskać dostęp do całej zawartości New World: Aeternum, ale nadal będą mieli dostęp do wszystkiego, co znajduje się w podstawowej wersji gry. Oznacza to, że jeśli gracie lub graliście w New World w przeszłości, nic nie stracicie.

Jesteśmy podekscytowani, mogąc podzielić się więcej szczegółami na temat nowych rzeczy, które doświadczycie w New World: Aeternum, gdy zostanie wydane, w tym całkowicie odświeżonym podejściem do opowiadania historii z ulepszonymi dialogami, filmami w grze oraz scenami filmowymi, pierwszą w historii strefą PvP na dużą skalę, wymagającym rajdem dla 10 graczy, nowymi wyzwaniami solo na końcowym etapie gry i wiele więcej. Dzięki New World: Aeternum chcemy nadal poszerzać wybory, jakie mają gracze, w tym teraz również możliwość grania solo.

Rozumiemy, że istnieje pewne zamieszanie wokół tego, czy New World: Aeternum będzie przypominało ten sam gatunek gry co New World, w który gracie dzisiaj, i odpowiedź brzmi: tak. New World nigdy nie pasowało idealnie do żadnej etykiety, ale New World: Aeternum, w który zagracie w październiku, będzie przypominało ten sam gatunek gry co New World, w który gracie dzisiaj, z wieloma ulepszeniami, dopracowaniem i możliwością gry z przyjaciółmi, którzy mogą grać na PlayStation, Xboxie lub PC.

W skrócie, poza zmianą nazwy i premierą na konsole nic się nie zmienia.A ma być – ponoć – lepiej. To jest nadal MMO i będzie MMO.

Nie tracimy postaci. Nie musimy zaczynać od nowa. Jeśli posiadacie dodatek Rise of the Angry Earth to będziecie mieć dostęp do wszystkich nowości.

Posiadacie jedynie podstawkę? Nie martwcie się, nadal będziecie mieć dostęp do bazowej wersji gry.

Pewne aspekty New World staną się łatwiejsze by przyciągnąć graczy solo. Dodane zostaną także nowości i wyzwania, które zadowolić mają dotychczasowych graczy. O nich jednak dowiem się „już niedługo”. A to oznacza kolejne czekanie.

Poprzedni artykułW oczekiwaniu na lato: czas rozpocząć Sezon 5 w New World
Następny artykułThe First Descendant z premierą już w lipcu!