Jak na MMO, które oferuje dość dużą swobodę graczom, w grze znaleźć można osoby nie do końca zachowujące się „właściwie”.

Na szczęście, lub tez nieszczęście osób nie postępujących moralnie, w grze znajduje się system sądowniczy gdzie gracze występują w roli ławy przysięgłych i mogą osądzić tych, którzy popełnili przestępstwa.

Gracze gromadzą punkty przestępstwa (crime) poprzez robienie rzeczy uważanych za niewłaściwe, takich jak kradzież roślin posadzonych przez innych graczy, czy też atakowanie i zabijanie graczy z tej samej frakcji. Każda z tych czynność zostawia za sobą ślady: odbicie stóp gdy doszło do kradzieży i czerwoną plamę krwi gdy doszło do zabójstwa, które mogą zostać zgłoszone przez innych graczy.

20141023_archeage_kradziez

Oprócz punktów przestępstwa są jeszcze punkty niesławy, które generowane są w relacji 1:1. O ile punkty przestępstwa znikają po odbyciu kary, o tyle punkt niesławy (infamy) pozostają.

W grze znaleźć można dzienne questy, które mogą pomóc zmniejszyć punkty przestępstwa jeśli gracz nie chce trafic do więzienia

 • Kontynet Haranya:
  • Austera w Solis, NPC: Foreman Canzel, – 30 punktów
  • Austera w Solis,NPC: Wharf Overseer Inzagi, – 20 punktów
  • Rookborne Basin, NPC:Wandering Confessor, – 30 punktów
 • Kontynet Nuia:
  • Marianpole, NPC: Facility Manager Ryan, – 20 punktów
  • Marianpole,NPC: Landscape Manager Angela, – 20 punktów
  • Sanddeep, NPC: Absolving Confessor, – 30 punktów
 • Growlgate Isle:
  • NPC:Bruno, – 100 punktów

Jeśli gracz zdobędzie więcej jak 50 punktów przestępstwa, to przy następnej śmierci PvP zostanie on wysłany do więzienia gdzie będzie oczekiwać na rozprawę. I tu się rozpoczyna zabawa…

Każdy gracz, który skończy questy na ławnika (w Austera i Marianpole?), może zasiąść w ławie przysięgłych. Kolejka oczekujących jest naprawdę olbrzymia, gdyż za pięciokrotne uczestnictwo dostajemy w nagrodę szal ze wszystkimi statystykami +7. Ja na tą chwilę jestem 1197 w kolejce, ale wczoraj udało mi się doczekać w końcu procesu w którym mogła wziąć udział, mimo iż właśnie miałam się wylogować. Każda osoba, która ukończyła questy i spełnia wymagania na ławnika (jakiekolwiek one są) jest dołączana do kolejki oczekujących na bycie sędzią przysięgłym. Jeśli z jakiegoś powodu (zbyt dużo punktów przestępstwa?) utracicie przywilej zostania ławnikiem, to po ponownym zbiciu ich na zero można wykonać specjalny quest, który ma dowieść waszej przydatności społeczeństwu i przywróci wam status kandydata na ławnika.

Siadając w ławie przysięgłych widzimy listę ostatnich 100 przestępstw danego gracza i na tej podstawie możemy dokonać naszej oceny. Niestety, ale wygląda na to, że na podstawie punktów przestępstwa oraz tego jak często dany gracz pojawia się w sądzie jako oskarżony, gra sama sugeruje nam wysokość kary. Oczywiście jest to z pewnością związane z możliwością nadużywania systemu bo zdarzały się przypadki, gdzie gracze wysyłani byli do więzienia na kilka tysięcy minut.

20141023_archeage_sad_kara

Gdy już zdecydujemy się na podanie naszego wyroku, NPC Sędzie ogłasza go na specjalnym kanale gdzie obserwować można rozprawy sądowe. Nie jestem pewna, ale wydaje mi się, że oskarżony ma podobne okno i widzi, jak głosowali sędziowie.

20141023_archeage_sad_wyrokJeśli chcielibyście poobserwować rozprawy, to możecie udać się do sali sądowej, które znaleźć możecie w Austera dla kontynentu Haranya oraz w Marianpole dla Nuian.

Poprzedni artykułProblemy z Cobaltem
Następny artykułA co jeśli zwierzęta zarażone zostałyby zarażone H1Z1?