W dniu jutrzejszym na serwery Live ArcheAge trafi aktualizacja 1.7, która wprowadzi olbrzymie zmiany w personalizacji wyglądu i właściwości statków.

Dzięki tym zmianom gracze będą w stanie dostosować statek do swoich potrzeb: zamaskowany statek handlowy, ekstremalnie szybki kliper, czy też galeon na którym gracze mogą się odradzać. Możliwości będzie mnóstwo, a to jak bardzo gracze będą chcieli ulepszyć swój statek zależeć będzie głównie od dostępnych surowców oraz… pieniędzy.

Zacznijmy od tego, że po wprowadzeniu Mrocznych Przepowiedni, aby postawić dok do budowy statku nie wystarczy mieć w torbach drewna, ale potrzebne będą także inne składniki (stabilizery), które posłużą do wytworzenia specjalnych materiałów. Dopiero mając ten pakiet, gracze będą mogli postawić doki służące do budowy statków.

20150424_archeage_doki

Po wprowadzeniu 1.7 na serwery każdy statek będzie mieć dostęp do specjalnego interfejsu, który pokazywać będzie statystyki oraz wszystkie elementy jakie mogą zostać wymienione lub ulepszone.

20150424_archeage_merchant-ui

Aby móc wymienić poszczególne elementy statku, należy znaleźć się w zasięgu latarni morskiej, które znajdują się w :

 • Austera (latarnia frakcyjna)
 • Ezna (latarnia frakcyjna)
 • Growlgate
 • Diament Shores

Niedaleko tychże latarni znajdować się będą także specjalne stoły crafterskie na których gracze będą mogli wytworzyć mnóstwo nowych elementów:

 • uzbrojenie do zadawania obrażeń
 • żagle poprawiające prędkość statku
 • figury montowane na przodzie kadłuba, które zapewniają unikalne zdolności
 • maszty zwiększające wytrzymałość statku
 • stery poprawiające zwrotność
 • sprzęt do nawigacji, taki jak teleskopy czy kompasy
 • oświetlenie, które ochroni statek przed wykryciem
 • pojemniki na paczki oraz specjalne narzędzie na galeon pozwalające na wytwarzanie amunicji na morzu
 • inne urządzenia takie jak harpuny, dekoracje, bębny i inne

archeage_1-7_komponenty_statkow

Niektóre z tych komponentów mogą zostać ulepszone za pomocą specjalnych scrolli do regradowania statku. Scrolli tych nie będzie można wytworzyć, ale zdobyć z morskich stworzeń o levelu 50+, przeszukiwaniu wraków oraz dzięki specjalnym questom. W tem sam sposób gracze będą mogli zdobyć plany potrzebne do wytworzenia elementów statku.

archeage_1-7_ship-design

Sposób ulepszenia statku jest podobny do ulepszanie innych rzeczy, z tym że nie można używać charmów zwiększających szansę oraz jest stała opłata w wysokości 15 złota. I jeszcze jedna ważna rzecz: element statku może zostać albo ulepszony, albo zniszczony – nie ma nic pośredniego.

20150424_archeage_ship-regrade

Zanim się jednak rzucicie do ulepszania to należy pamiętać o jednej rzeczy: ulepszone elementy mają lepsze statystyki, ale także większą wagę – a waga statku stanie się już jutro bardzo ważna. Otóż im mamy cięższy statek, tym wolniej będzie on płynął, więc gracze będą mieli do podjęcia bardzo ważne decyzje związane z wyposażeniem statku. I jeszcze jedno – po wprowadzeniu Mrocznych Przepowiedni nie będzie już można przyspieszyć prędkości statku za pomocą eko-paliwa, które od tego momentu będzie służyło do oświetlania specjalnych latarni na statkach.

Dodatkowo, nie tylko waga sprzętu będzie się liczyła po wprowadzeniu aktualizacji 1.7, ale także ilość osób płynących na tym statku. 20 osób na kliperze to już historia. Na ta chwilę 20 osób może znajdować się na galeonie włączając w to przeciwników! Co się stanie jeśli ilość postaci zostanie przekroczona? Statek powoli zacznie tonąć… To dość ważna zmiana w mechanice, którą gracze będą musieli wziąć pod uwagę.

Maksymalna prędkość statku w dużej mierze zależeć będzie od żagli, figur zapewniających dodatkowe przyspieszenie i wagi statku. Im lepszy ster tym lepsza zwrotność. A do tego należy zadecydować jakie specjalne zdolności ma statek posiadać, np. wskrzeszenie graczy w zasięgu X metrów.

archeage_1-7_zagle

Mroczne Przepowiednie wprowadzą także możliwość naprawiania statków na morzu, faworyzując jednak osoby, które wybrały mechanikę jako jedną z profesji. Każdy będzie mógł naprawiać statki za pomocą Shatigon Sand dostępnego od General Merchanta, ale mechanicy będą mieć lepsze rezultaty.

Archeage-ShipCustomization_05

Osoby lubujące się w herbach i obrazkach jakie można umieścić na żaglach z pewnością ucieszą się z wprowadzonych zmian. Nie tylko do umieszczenia obrazka nie będzie potrzebny już scroll, to każdy żagiel może mieć inny obrazek!

Jeszcze dzisiaj aby zniszczyć statek wystarczy w niego celować jako w całość, ale od jutra się to już zmieni bo kadłub, żagle i działa mają oddzielne punkty HP. Ciekawostką jest to, że niektóre działa są nie tylko narzędzie ataku, ale także zwiększają statkom odporność na taki atak.

Mroczne Przepowiednie wprowadzają także kolizję statków na terenach PvP wliczając w to lądowanie na brzegu! Obrażenia kolizyjne nie będą działać w strefach pokojowych…

20150424_archeage_kolizja

Jeśli jakikolwiek statek zostanie zniszczony na morzu, to jego elementy zapłoną specjalnym ogniem Ezi na 45 sekund. Przepłynięcie przez ten ogień nie tylko zregeneruje część punktów HP statku, ale pozwoli na szybka wymianę elementów.

Wszystkie te zmiany oraz te omówione przez mnie w innych tematach, wprowadzone są tylko w jednym celu – aby gra oferowała jeszcze więcej morskiego PvP.

Oprócz tego kapitanowie statków będą musieli podjąć decyzję jak wyposażyć ich statek, tak aby współgrał z innymi we flocie. Pod warunkiem, że gildie będą tworzyły takowe floty…

Poprzedni artykułZnikająca promocja na Heroic Boosty
Następny artykułNowa strona, logo i tydzień eventów w grach DayBreak
3 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Yeti

Bardzo dobra robota Kinya 😀 teraz to już jest wszystko jasne… tylko te ilości potrzebne na budowe doków mnie przerażają

Jarosław Galus

No ilość itemów faktycznie przeraża 😀 ale jak ktoś już ma swoją flotę to jest do przodu.

MinT

Szkoda ze nie ostrzegli to bym wczoraj statek wybudował. Eh…. powodzenia dla graczy bez patrona.