Jedna z wielkich gildii z serwera Nazar w ArcheAge, poczuła co oznacza „banhammer” w wykonaniu Triona, po tym kiedy w piątek wieczorem zabili niepokonanego dotychczas Lewiatana.

Lewiatan jest olbrzymim bossem pływającym po morzach, którego na ten moment nie udało się pokonać żadnej gildii w zachodniej wersji gry – przynajmniej legalnie.

Okazało się, że z piątku na sobotę, jedna z amerykańskich gildii dała radę pokonać tego bossa, wprowadzając go w stan nie zadający obrażeń i utrzymujący tę samą pozycję przez całą walkę, zamiast ściągając go po morzu. Jego zabicie zgłoszone zostało przez wiele osób obserwujących walkę, gdyż przez wielu graczy uznane zostało to za oszustwo.

Po przeanalizowaniu dowodów, Trion zareagował dość szybko i zdecydował, że osoby biorące udział w tej walce zostaną zbanowane z gry. Sytuację pogorszył fakt, że gildia nie zgłosiła tego błędu ekipie ArcheAge, zatrzymała łup z bossa, ulepszyła otrzymany Enoan galeon, a do tego gdy Trion zainteresował się sprawą, co niektóre osoby próbowały wykorzystać sytuację i wymusić od studia więcej korzyści, w zamian za ujawnienie strategii.

Trion, zamiast skapitulować, postanowił rozwiązać gildię, zbanować konta 53 osób biorących udział w walce, usunąć z gry nagrody otrzymane po zabiciu Lewiatana oraz usunąć przedstawicieli gildii z rady Bohaterów.

Wczoraj w nocy, wielu z Was zgłosiło nam exploit związany z zabiciem Lewiatana przez gildię <Rage Quit> na serwerze Nazar. Po przeanalizowaniu logów z walki, wielu zgłoszeń,  przysłanych filmów i postów na forum, podjęliśmy decyzję.

  • Wszystkie osoby z gildii Rage Quit, które brały udział w walce otrzymały bana bez możliwości odwołania – 53 konta.
  • Gildia Rage Quit na serwerze Nazar została rozwiązana.
  • Bohaterzy, którzy brali udział w tej walce zostali usunięci z rangi Bohatera. Miejsce pozostanie puste do czasu kolejnych wyborów.
  • Nagrody z Lewiatana zostały usunięte z serwera.

Dlaczego taka decyzja?

Zacznijmy od tego, że nasza polityka dotycząca exploitów jest znana już od dawna. Nie tolerujemy tego rodzaju zachowania oraz osób, które je wykorzystują w naszej grze. Każda osoba, która skorzysta na exploicie otrzyma bana. Tu nie ma negocjacji. Walka gildii Rage Quit z Lewiatanem była ewidentnie zepsuta, co nagrały znajdujące się w okolicy postacie, a więc gildia wiedziała, że coś jest nie tak. Podjęli świadomą decyzję aby kontynuować walkę mimo błędu.

Przeglądając wszystkie zgłoszenia dotyczące tej walki, nie odnotowaliśmy żadnego od członków gildii Rage Quit, którzy poinformowaliby nas o zaistniałym błędzie, poza jednym o którym napisze za chwilę. Gdyby którykolwiek z członków gilldi lub lider gildii, który był obecny w czasie zabicia Lewiatana, poinformowali nas o takim błędzie, to nasza decyzja byłaby zupełnie inna. Zamiast tego gildia wzięła nagrody, wyposażyła galeon i postanowiła nie kontaktować się z Trionem. Scottyz na przykład, lider gildii, nadal ma w swoim ekwipunku jedną z nagród z Lewiatana.

Zamiast tego jeden z członków, który zgłosił się do nas – Collusion, złożył publiczne oświadczenie na forum, że może podzielić sie szczegółami dotyczącymi walki, jeśli ekipa ArcheAge oferuje mu odszkodowanie w grze. Zamiast próby współpracy z nami, osoba ta postanowiła dodatkowo skorzystać na tej walce, która była niezgodna z zasadami i duchem gry.

Gdyby gildia skontaktowała się z nami po walce, usunęlibyśmy nagrody z ich ekwipunku i nie podjęlibyśmy takich decyzji jak teraz.

XL Games został powiadomiony o tym błędzie i na razie Lewiatan nadal pozostaje niepokonany.

Na ten moment, do czasu naprawienia błędu, Lewiatan został usunięty ze wszystkich serwerów.

No i co sądzicie o takiej karze? Jeśli o mnie chodzi, podziwiam Trion za ta decyzję, bo z pewnością nie była łatwa.

ąrcheage_leviathan

11 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
ARUkori

Super zareagowali. W koncu Trion zaczal dzialac, jest juz tyle bugow co gre zbyt ulatwiaja. Same GHA – przeciez praktycznie kazdego bossa da sie zbugowac.

Kordus

W 100% popieram decyzje o zbanowaniu.

GryfPomorski

moze w Triona nie grywam ale sama decyzje i to z jaka stanowczoscia,i konsekwencja zareagowali popieram tak jak Kordus.W kazdej grze multi tego typu zachowania powinny byc konsekwentnie tempione i niema znaczenia czy bug wykorzystuje 1 osobagrupa czy gildia..kula w leb i do piachu…opcja pozwalajaca na lagodniejszy wyrok;) jest to co wspomnieli goscie z Triona..zgloszenie exploita.

Balrogos

Wykorzystujesz narzedzia jakie daje gra i ban gdzie tu logika? jak sa bledy niech lataja a nie boanuja bogu winnych graczy

JXRaiv

Chociaż w ArcheAge nie gram od dawna z przyczyn różnych to muszę powiedzieć, że Trion naprawdę pozytywnie mnie tym zaskoczył. Moim zdaniem to najlepsze co mogli zrobić szczególnie dlatego, że jak można wyczytać z screenów jakie ludzie podesłali ludzie w tym temacie – ktoś z tego raidu był tak pewny siebie, że Trion nie zbanuje 50 ludzi, że nawet odważył się śmiać z innych i ich wyzywać – doskonale wiedział, że nie powinni byli zabijać bossa ale zamiast tego nie dość, że to zrobili to jeszcze mieli czelność wybudować ten Enoan Galeon dzięku dropowi.
#TrinoDidSomethingGood

Teraz zastanówmy się jak zareagowałyby w takiej sytuacji inne firmy…

FailForge przy tak krytycznej sytuacji zbanowałby wszystkich raportujących (nie, nie tych co zabili, ale tych co odważyli się tamtych zraportować, bo exploitujący na pewno inwestowali w Item Shop więc są odporni na bany), a całą sprawę starałby się ogółem zatuszować i usuwałby wszystkie posty chociaż wspominające to wydarzenie, jakie pojawiłyby się na oficjalnym forum. Za samo wspomnienie nazwy gildii leciałyby warny aż nikt by się nie odważył napisać nic więcej, po czym rok później przyszedłby wreszcie patch usuwający bossa w cholerę bo Koreańczycy nie wiedzieli jak poradzić sobie z problemem więc wywalili bossa + parę map z gry przy okazji uzasadniając to jakoś fabularnie – kto grał w Aiona ten zrozumie co mam konkretnie na myśli. 😀

AeriaGames uznałaby to za oficjalny sposób na bicie bossa, a w przeciągu tygodnia gracze otrzymaliby szansę na kupienie „kamienia do zespawnowania lewitującego lewiatana na ukrytej arenie (dla max 30 osób w jednym raidzie)” oraz tego samego dnia cały drop pojawiły się w „Lewiatanowej Gorączce Zakupów – kup zanim inni zdobędą drop zbossa!” z ostatnim poziomem i designem na Enoan Galeon za 200 zł.

Ktoś jeszcze ma jakieś pomysły „co zrobiłaby inna firma zajmująca się MMORPGiem w którego kiedyś grał/a”?

Owghard

Dlatego tez by nie banowac za naduzycia jest mozliwosc i obowiązek zgłaszania błędów.
Zyjemy w demokracji 🙂 Większość oceniła że to bug… no to papa.
I TAK KURWA TRZYMAĆ!!!

Chalski

Tam było tylko 200zł ?
Chyba 200zł aby wziąć udział w loterii na drop z leviathana.

JXRaiv

Faktycznie, teraz ostatni tier wychodzi na 14999 AP co wynosi bodajże z 500 zł. To Lewiatana by dali zapewne na 30k AP, czyli 1000 zł za item na spawnowanie go. 😀

ghorn

Po zabiciu Lewiatana pojawia się kolejny Boss – Trion i jest nie do pokonania 😛

Effie

W przypadku innej gry GF była bardzo podobna sytuacja. Boss niepokonany (na polskim serwerze), z którego dropił item wymagany do stworzenia najlepszego setu w grze został zbity, bo nie włączyła się taktyka. Dwa dni później osoby biorące w tym udział zostały zbanowane (i tak, były wśród nich osoby wydające sporo na IS), a drop został usunięty. Wszystko więc zależy od teamu, który się opiekuje daną grą 😉

JXRaiv

No cóż, w takim razie to nie cały FailForge jest niekompetentny, tylko wszyscy mający cokolwiek wspólnego z Aionem. 😀