Już jutro na serwery ArcheAge trafi olbrzymia aktualizacja – Revelation, która nie tylko wprowadzi do gry nowe regiony oraz rasy: Krasnoludy i Warborny, , ale także diametralnie zmieni funkcjonowanie niektórych systemów.

Zacznijmy od nowych regionów, bo tych zostanie dodanych aż pięć. Airain Rock, i Aubre Cradle  to miejsca gdzie rozpoczną swoja przygodę Krasnoludy, natomiast osoby, które zdecydują się założyć rasę Warborn zaczną w Sunbite Wilds. Oprócz tego do gry dodane zostaną dwie nowe strefy mieszkalne: Rokhala Mountains i Ahnimar.

A skoro jesteśmy przy strefach mieszkalnych, to warto wspomnieć, że ArcheAge 3.0 wprowadzi do gry nowy system – Centra Mieszkańców (Community Centre) w każdej zonie – poza tymi na Aurorii, gdzie znajdują się strefy mieszkalne.

Każda postać posiadająca w danej zonie dom (minimum 16×16) lub farmę (24×24), może przyczynić się do tworzenia lokalnego Centrum. Niestety, działki 8×8 oraz 16×16 nie są brane pod uwagę w tym systemie, plusem jest jednak to, że gracz może być rezydentem wielu stref. Nie martwcie się jednak, nawet jeśli nie będziecie posiadać domu w danej strefie, to i tak można korzystać z niektórych funkcji oferowanych przez Centrum Mieszkańców, takich jak warsztaty i sprzedawcy. Także i piraci mogą z tego korzystać, chociaż w ograniczonym zakresie.

20161209_archeage-3-0-centra

Będąc mieszkańcem danej strefy, każdego dnia Zarządca Centrum (NPC) będzie dawał misje, dzięki którym można zdobyć specjalne tokeny. Tokeny te inwestuje się w rozwój danego Centrum i uzyskuje za nie punkty kontrybucji. Im większy poziom Centrum Mieszkańców, tym większe udogodnienia dla rezydentów tego rejonu.

Każdy rejon ma jedno wyspecjalizowane Centrum:

 • Rośliny (Gweonid Forest, Karkasse Ridgelands, Villanelle, Silent Forest, Rokhala Mountains, Ahnimar) – Na poziomie II mozna zakupić nasiona specjalnych roślin, jak na przykład arbuzy. Na poziomie III mozna zakupić pęki tych roślin (bundle).
 • Antyki (Two Crowns, White Arden, Hasla, Perinoor Ruins) – Nowy rodzaj paczek, który można wymienić na złoto.
 • Statek (Solzreed Peninsula, Lilyut Hills, Dewstone Plains, Mahadevi, Solis Headlands, Sunbite Wilds) – To centrum na poziomie III pozwala kupić tymczasowy statek (na 6 godzin).
 • Pojazd (Aubre Cradle, Airain Rock, Arcum Iris, Tigerspine Mountains) – To centrum na poziomie III pozwala kupić tymczasowy samochód (na 6 godzin).
 • Rzemiosło (Marianople, Hellswamp, Sanddeep, Halcyona, Falcorth Plains, Rookborne Basin, Windscour Savannah) – Specjalne stoły crafterskie. Na poziomie II pojawia się Basic Improved Workbench, a na poziomie III Grand Improved Workbench.
 • Arrow of Judgement (Ynystere, Cinderstone Moor) – Na poziomie III można wystrzelić jedną strzałę na przeciwny kontynent, która cofnie rozwój dowolnie wybranego Centrum na poziom I. Może zostać wystrzelona tylko jedna strzała i aby móc to zrobić, trzeba mieć minimum 150 punktów kontrybucji w danym obszarze.

Gdy Centrum osiągnie poziom III, to jego specjalistyczne funkcje będą dostępne przez tydzień. Po tym czasie, ponownie cofnie się na poziom I i trzeba będzie znowu pracować nad jego rozbudową.

Dlaczego warto być pełnoprawnym mieszkańcem danej strefy? Gdyż kupując rzeczy w danej strefie od istniejących tam merchantów, wydane kwoty trafiają do „wspólnego worka”. Na koniec okresu, czyli po tym gdy Centrum cofnie się na poziom I, zebrana kwota dzielona jest na wszystkich mieszkańców danego regionu w zależności od ilości zdobytych punktów kontrybucji.

20161209_archeage-3-0-centrum

Kolejna poważna zmiana dotyczy Rodzin (Family).

Po wprowadzeniu na serwery aktualizacji 3.0 – Revelation, aby utworzyć rodzinę, dodać członka lub też go usunąć, potrzebny będzie Family Certificate. Certyfikat ten zakupić można od General Merchanta i kosztuje 1 gold.

Na starcie rodzina może mieć 8 osób, ale dzięki Family Growth Tickets, dostępnym z MarketPlace (1000 kredytów za 2 szt.), można ją powiększyć do 12 miejsc.

To nie koniec zmian, bo od jutra zauważycie także, że Rodzinę można teraz levelować i podobnie jak gildie, członkowie będą mieć dodatkowe bonusy w zależności od poziomu:

 • Rank 1: 20% zwiększa XP za zuzyty labor.
 • Rank 2: Level 1 efekt + zwiększona szybkośc podczas noszenia paczek.
 • Rank 3: Efekty z poziomu I i II oraz zwiększony czas trwania Fishing Boat/Merchant Ship Forewind.

Podobnie jak gildie, także i w tym przypadku levelowanie odbywać się będzie za pomocą dziennych questów, które można odebrać w zakładce Family:

 • I to pomoc w Centrum Mieszkańców.
 • II to misja wymagająca uczestnictwa kilku członków rodziny (np. gotowanie zupy, wspólne ścinanie drzewa,itd.).
 • III to dostawa specjalnej paczki dla Blue Salt Delivery.

20161209_archeage-3-0-rodzina

Nagrodą za każdy z tych questów jest nie tylko XP dla rodziny, ale i punkty Vocation, które staną się od jutra bardzo ważne.

Dotychczas Vocation zarabiało się wydając punkty labora na czynności farmerskie, takie jak zbieranie roślin, ścinanie drzew, czy hodowla zwierząt. Niestety, po 3.0 jedyną możliwością aby zarobić te punkty będzie wykonywanie questów Family, questów na merity, z Farmer’s Workbench oraz tych z Centrów Mieszkańców.

To nie koniec zmian związanych z Vocation, bo do tej pory były one z lekka… bezużyteczne. Teraz będzie inaczej, gdyż będą one potrzebne do zakupu nasion, zwierząt i innych rzeczy.

20161209_archeage-3-0-vocation

Wiem, że późno o tym piszę, ale macie jeszcze kilka godzin aby zakupić nasiona, jeśli takowe potrzebujecie. Serwery wyłączone zostaną w sobotę o 4-tej rano na 12 godzin.

Kolejna zmiana to zwiększenie rang Proficiency do 230.000. Ostatnia ranga, która zaczyna się od 180.000 punktów nazwana została Famed i oferuje nowy tytuł. Jeśli wbijecie maksymalny poziom Proficiency i zdecydujecie się, że jednak chcecie go zmniejszyć, to aby to zrobić potrzebny będzie Proficiency Modification Certificate, który można kupić za 100000 Vocation, lub za 1000 kredytów w MarketPlace.

Wszystkie rangi zostały teraz ładnie opisane, więc wiadomo, jakie bonusy otrzymuje dana postać.

20161209_archeage-3-0-proficiency

Z Proficiency związane są także zmiany w rzemiośle, gdyż niektóre rzeczy będzie można wykonać jedynie mając odpowiednią ilość punktów, na przykład:

 • Obsidian
  • Obsidian T5 – 2000 punktów Weaponry, Carpentry, Handicraft, Tailoring, Leatherworking lub Metalworking
  • Obsidian T6 – 10000 punktów Weaponry, Carpentry, Handicraft, Tailoring, Leatherworking lub Metalworking
  • Obsidian T7 – 20000 punktów w Weaponry, Carpentry, Handicraft, Tailoring, Leatherworking lub Metalworking
 • Dawnsdrop Armor
  • Dewy Dawnsdrop – 2000 punktów w Leatherworking
  • Dazzling Dawnsdrop – 10000 punktów w Leatherworking
  • Radiant Dawnsdrop – 20000 punktów w  Leatherworking

Lista zmian, jakie trafią jutro do ArcheAge jest naprawdę olbrzymia, więc warto abyście zapoznali się z oficjalnymi notkami.

To będzie praktycznie nowa gra – szczególnie na serwerach Fresh Start 🙂

Jak wielu z Was ma zamiar wypróbować ArcheAge 3.0 – Revelation?

 

2 KOMENTARZE

 1. Zachęcają ludzi do gry w 3.0 zajawkami z tworzenia warborn w stroju doctor healgood, po czym usuwają ten strój z marketplace. Brawo twórcy

 2. Hmm…
  Uwielbiam czytać ów posty ^^
  A co do ArcheAge – niedawno zacząłem swoją przygodę, momentami jestem przytłoczony nadmiarem możliwości jak i opcji – no ale cóż… Zobaczymy jak potoczy sie moja historia z tym tytułem 🙂

Comments are closed.