Survival Valheim jest już dostępny wczesnym dostępie na Steam. Szwedzkie studio Iron Gate z pewnością może zaliczyć ten debiut do udanych, bo z dnia na dzień wzrasta liczba graczy, która w tej chwili wynosi już ponad 40.000 jednocześnie zalogowanych osób.

Valheim to survivalowa gra eksploracyjna stworzona z myślą o kilkuosobowej kooperacji, której akcja osadzona została w olbrzymim, proceduralnie generowanym czyśćcu zaczerpniętym prosto z nordyckiej mitologii. Gracze mają za zadanie odbić to magiczne królestwo z rąk wrogów Odyna, po to by ostatecznie zasłużyć na miejsce w Walhalli.

Gracze rozpoczynają swoja przygodę w centralnym punkcie czyśćca, powoli odkrywając liczne tajemnice oraz pokonując mocarnych przeciwników czyhających w mistycznych lasach, górach pokrytych śniegiem i wielu innych biomach. Podobnie jak w przypadku innych survivali, także i tutaj należy eksplorować świat oraz odkrywać surowce służące do wytwarzania przedmiotów oraz budowy baz. Prócz tego gra oferuje szeroką gamę broni do wyboru, a także system walki oparty na unikach i blokowaniu ataków.

Warto dodać, że im dalej od centrum czyśćca, tym groźniejsi przeciwnicy. Jest to ważne, gdyż w przypadku śmierci gracz traci przenoszone przedmioty i by je odzyskać musi udać się w miejsce swojego zgonu.

Świat w Valheim jest naprawdę olbrzymi i do zwiedzania mamy nie tylko lasy, łąki, bagna i góry, ale możemy także zbudować statek i udać się na podbój niespokojnych mórz. Tylko uwaga – podobnie jak w mitycznych opowieściach, także i tutaj czyściec się kończy i można spaść w czeluści piekielne…

Jak już wspominałam, debiut Valheim na Steam można zaliczyć do naprawdę udanych, ale to dopiero początek prac przy tej produkcji. W planach twórców jest znaczne ulepszenie systemu budowy baz, morskich podróży, wiary, a także dodanie nowych biomów, faz księżyca, kopalni smoły, więcej unikalnych lokacji, a także trybu sandboxowego.

To co zdecydowanie wyróżnia Valheim spośród innych produkcji survivalowych debiutujących we wczesnym dostępie na Steam, to – zgodnie z licznymi opiniami użytkowników – znaczne dopracowanie tej gry (np. upadające drzewo zabija), mała ilość błędów oraz wielkość świata do eksploracji.

ŹRÓDŁOSteam
Poprzedni artykułFinal Fantasy XIV dodaje nowe umiejętności dla Blue Mage, kolejny etap broni Resistance
Następny artykułZapowiedziano czwarte rozszerzenie do Final Fantasy XIV: Endwalker, premiera jesienią 2021