Survival Valheim jest już dostępny wczesnym dostępie na Steam. Szwedzkie studio Iron Gate z pewnością może zaliczyć ten debiut do udanych, bo z dnia na dzień wzrasta liczba graczy, która w tej chwili wynosi już ponad 40.000 jednocześnie zalogowanych osób.

Valheim to survivalowa gra eksploracyjna stworzona z myślą o kilkuosobowej kooperacji, której akcja osadzona została w olbrzymim, proceduralnie generowanym czyśćcu zaczerpniętym prosto z nordyckiej mitologii. Gracze mają za zadanie odbić to magiczne królestwo z rąk wrogów Odyna, po to by ostatecznie zasłużyć na miejsce w Walhalli.

Gracze rozpoczynają swoja przygodę w centralnym punkcie czyśćca, powoli odkrywając liczne tajemnice oraz pokonując mocarnych przeciwników czyhających w mistycznych lasach, górach pokrytych śniegiem i wielu innych biomach. Podobnie jak w przypadku innych survivali, także i tutaj należy eksplorować świat oraz odkrywać surowce służące do wytwarzania przedmiotów oraz budowy baz. Prócz tego gra oferuje szeroką gamę broni do wyboru, a także system walki oparty na unikach i blokowaniu ataków.

Warto dodać, że im dalej od centrum czyśćca, tym groźniejsi przeciwnicy. Jest to ważne, gdyż w przypadku śmierci gracz traci przenoszone przedmioty i by je odzyskać musi udać się w miejsce swojego zgonu.

Świat w Valheim jest naprawdę olbrzymi i do zwiedzania mamy nie tylko lasy, łąki, bagna i góry, ale możemy także zbudować statek i udać się na podbój niespokojnych mórz. Tylko uwaga – podobnie jak w mitycznych opowieściach, także i tutaj czyściec się kończy i można spaść w czeluści piekielne…

Jak już wspominałam, debiut Valheim na Steam można zaliczyć do naprawdę udanych, ale to dopiero początek prac przy tej produkcji. W planach twórców jest znaczne ulepszenie systemu budowy baz, morskich podróży, wiary, a także dodanie nowych biomów, faz księżyca, kopalni smoły, więcej unikalnych lokacji, a także trybu sandboxowego.

To co zdecydowanie wyróżnia Valheim spośród innych produkcji survivalowych debiutujących we wczesnym dostępie na Steam, to – zgodnie z licznymi opiniami użytkowników – znaczne dopracowanie tej gry (np. upadające drzewo zabija), mała ilość błędów oraz wielkość świata do eksploracji.