Premiera najnowszego dodatku do Final Fantasy XIV: Endwalker została przesunięta o dwa tygodnie. Informacja o tym wraz z przeprosinami ujawniona została podczas ostatniego listu producenckiego.

Po zmianach, dodatek Endwalker ten zadebiutuje  7 grudnia, a wczesny dostęp rozpocznie się 3 grudnia. Na 21 grudnia zapowiedziano aktualizację 6.01, która wprowadzi pierwszy rajd Paneamonium, a wersję savage wraz z nowym wyposażeniem zapowiedziano na 4 stycznia.

Ponieważ Endwalker jest największym do tej pory rozszerzeniem do FFXIV, studio nie przewiduje żadnych opóźnień we wdrażaniu kolejnych aktualizacji, które dodać mają mnóstwo nowości.

Dlaczego Square Enix zdecydował się na opóźnienie premiery dodatku? Rozszerzenie to zakończy sagę Hydaelyn/Zodiark, która opowiadana była w FFXIV przez ostatnie 11 lat. I właśnie dlatego Naoki Yoshida chciał upewnić się, że Endwalker jest maksymalnie dopracowany, przez co zabrakło czasu na ostatnie testy.

Największym czynnikiem stojącym za zmianą daty premiery był mój własny egoizm jako dyrektora gry. Odkąd zostałem odpowiedzialny za oryginalny FFXIV, kontynuowałem pracę, zawsze starając się zrównoważyć moją pozycję jako producenta nadzorującego projekt oraz dyrektora odpowiedzialnego za rozwój. Moim zamiarem było pracować w ten sam sposób, gdy zbliżaliśmy się do końcowych etapów rozwoju Endwalkera.

Jak wspomniałem wcześniej, Endwalker będzie największym dodatkiem w historii FFXIV. To było ogromne przedsięwzięcie, ale kontynuowaliśmy prace rozwojowe zgodnie z planami, które pozwoliłyby nam zdążyć przed pierwotnie zaplanowaną datą premiery.

Jednak, gdy zbliżaliśmy się do końca prac i przeszedłem przez wszystko – od zadań po walki i inne rzeczy – po prostu nie mogłem powstrzymać mojego pragnienia dalszego ulepszania jakości Endwalkera, szczególnie dlatego, że ten dodatek stanowi pierwszą ważną kulminację wydarzeń w FFXIV. I właśnie dlatego, że Endwalker kończy pierwszą poważną sagę, poczułem, że nasz zespół musi przekroczyć narzucone sobie granice.

W rezultacie zdecydowaliśmy się dopracować najdrobniejsze niuanse i upewnić się, że nasza opowieść obejmuje nawet najdrobniejsze szczegóły z ogromnej i zawiłej historii, która opowiadana była przez ostatnie 11 lat. Niestety, ze względu na czas poświęcony na dodatkowe ulepszenia, znaleźliśmy się w sytuacji, w której skróciliśmy czas potrzebny na końcowe testy.

W tym tempie istniało  ryzyko, że dotrzemy do daty premiery bez zapewnienia stabilności gry i właśnie z tego powodu zdecydowałem się na przełożenie premiery. Ponieważ przewidujemy również duży tłok na serwerach, czułem, że wydanie rozszerzenia bez odpowiednio przetestowanej stabilności nie byłoby właściwe.

W związku z tym pokornie proszę Was wszystkich o wybaczenie mi podjętej przeze mnie decyzji.

Aby złagodzić tę wiadomość, ekipa Final Fantasy XIV zamieściła zwiastun premierowy rozszerzenia Endwalker, w którym znajdziecie sporo spoilerów. Więc jeśli chcecie ich uniknąć, to polecam go nie oglądać.

ŹRÓDŁOStrona oficjalna
Poprzedni artykułNew World walczy z botami, zmniejsza koszty rekonfiguracji
Następny artykułRust dodaje bazy wojskowe i niszczycielską wyrzutnię rakiet