Już po raz trzeci twórcy Black Desert Online – studio Pearl Abyss, oraz wydawca gry na Zachodzie firma Daum Games EU, odpowiadają na pytania zadane przez graczy.

 • Kiedy do gry wprowadzone zostaną nowe klasy?

[DG] Jest to jedno z najczęściej zadawanych pytań ale na ten moment wiadomo, że Musa i Maehwa (Blade i Plum, których nazwa zmieniona została do ich historycznych) pojawią się w grze już niedługo. Ninja i Kunoichi będą następne w kolejce.

 • Enchantmenty powyżej poziomu 15 stworzą dużą nierównowagę w PvP – jakie są plany aby wyrównać ten wpływ w wersji NA/ EU?

[PA] Jedną z najważniejszych rzeczy w grach MMORPG jest proces pozwalający na inwestowanie w postać oraz jej sprzęt. Nie można ignorować czasu poświęconego przez gracza na osiągnięcie rzultatów, dlatego też odpowiedzią będą zmiany w balansie tego systemu.

Dla graczy EU/ Na Pearl Abyss planuje zmniejszyć lukę pomiędzy poziomami enchantemntu w porównaniu do wersji koreańskiej. Już na ten moment zredukowana została różnica w sprzęcie w trybie Crimson Battlefield, ale można będzie jeszcze bardziej zmniejszyć te różnicę jeśli będzie to konieczne.

 • Jakie są plany związane ze zmianami w systemie Karmy?

[PA] Kontrowersje wokół systemu Karmy są nieuniknione. Niemożliwe jest także zapobiegnięcie nadużyciom związanym z tym systemem. Możliwości nadużyć istnieją nawet w środkach zaradczych jakie były wczesniej omawiane, a dodatkowo Pearl Abyss wpłynęło to szkodliwie na inne systemy.

Otwarcie regionu Walencji i wprowadzenie miasta oraz zawartości dla graczy lubiących PK z pewnością złagodzi problemy związane z obecnym systemem Karmy.

320151201-black-desert-valencia-1

 • Jakie są plany aby zapobiec możliwości modyfikacji plików, które pozwalają na przywołanie bossów?

[DG] Daum Games prosi o zgłaszanie oszustów.

 • Czy planowane są zmiany związane z animacją chodzenia postaci, tak aby można ja było włączyć i wyłączyć, zamiast trzymać Caps Lock?

[PA] Black Desert nie wspiera funkcji pozwalających na przełączanie, a co za tym idzie wprowadzenie takiej zmiany pochłonęłoby zbyt dużo pracy.

 • Czy nowa zawartość wprowadzana będzie tak jak w Korei w poszczególnych fazach (część I, część II, itd), czy też będzie to wszystko w tym samym momencie?

[DG] Daum Games podąząć będzie zbliżonym planem aktualizacji do tych w wersji koreańskiej, ale może się zdarzyć, że niektóre funkcje zostaną wprowadzone wcześniej. Dla przykładu w pierwszych planach było wprowadzenie w kwietniu aktualizacji związanej z oblężeniem zamków, ale zdecydowano się wpierw na modernizację struktur serwerów. Oznacza to, że oblężenia zamków wprowadzone zostaną później, ale za to do gry dodane zostaną inne nowości.

 • Czy planowane jest rozwiązanie problemu związanego z brakiem wymiany handlowej pomiędzy graczami tej samej gildii?

[DG] Gra jest tworzona z myślą o braku konieczności wymiany handlowej. Niedawno dodano worek z łupem dla grupy, który przynajmniej pozwala na zdobycie odpowiedniej nagrody w grupie. Nie ma innych planów.

 • Kiedy wprowadzone zostaną nowe kostiumy?

[DG] Stopniowo wszystkie stroje dostępne w wersji koreańskiej, o ile nie są promocyjnymi, będą wprowadzane do wersji NA/ EU.

BDO-kostium-7

 • Możliwość przenoszenia postaci pomiędzy serwerami?

[DG] Nie na ten moment.

 • Czy istnieją jakieś plany związane ze zmiana cen skrzyń handlowych (trade crate)? Sprzedają się one o wiele taniej niż ich składniki?

[PA] Ze względu na ceny na MarketPlace niektóre skrzynie z pewnością sprzedają się taniej. Będzie to się zdarzać rzadziej po wprowadzeniu nowych terytoriów.

 • Jakie są plany związane z cenami przedmiotów w Cash Shop?

[DG] Daum Games chciałby aby przedmioty można było zdobyć także w inny sposób, na przykład za osiągnięcia. Dodatkowo dołożone zostaną starania aby wszystkie nowe przedmioty, które dodawane są do Cash Shop nie podlegały RNG. Na ten moment nie są oni zadowoleni z systemy farbowania strojów (Dye), głównie dlatego, że podlega bardzo dużemu RNG i nie jest przyjazny użytkownikom.

 • Informacje dotyczące wprowadzenia systemu oblężeń zamków i węzłów (node)? Gracze nie chcieliby zobaczyć informacji o wprowadzeniu an 2 dni przed aktualizacją.

[DG] Na ten chwile trwaja prace nad ulepszeniem serwerów aby poradziły sobie z duzym obciążeniem podczas oblężeń zamków. Właśnie dlatego plany związane z wprowadzeniem tych systemów zostały opóźnione. Jednakże, w przeciwieństwie do wersji koreańskiej, są plany aby wprowadzić od razu sezon IV Oblężeń Zamków, czyli wersja obecnie poprawiana w Korei, razem z systemem walk o węzły (node).

 • Czy są plany aby wprowadzić darmowe pancerze z nowym wyglądem aby móc zmienić wygląd postaci?

[DG] Nie ma informacji na ten temat.

 • Czy bronie Awakening mogłyby zostać wprowadzone dla wszystkich klas w tym samym momencie?

[DG] Na szczęście Daum games EU ma takie możliwości – przynajmniej jeśli o te, które dostępne będą w momencie wprowadzania. Wprowadzenie wszystkich tych broni jednocześnie pozwoli na uniknięcie sytuacji związanych z brakiem balansu pomiędzy klasami.

 2016_bdo-konferencja-awakening