Środowa aktualizacja do Black Desert Online wprowadziła do gry nie tylko nowe klasy, nocnego merchanta, ale i bardzo kontrowersyjny pakiet, który przez wielu graczy uznany został za element P2W.

 

BDO-value-pack

Value Pack, bo tak zwie się ta paczka, którą zakupić można w dwóch wersjach na 30 oraz na 1 dzień, daje graczowi wiele atrakcyjnych bonusów, dlatego też można uznać ją za pewien rodzaj subskrypcji. Oto pełna lista bonusów:

  • zdalna możliwość inwestowania w złoża (node);
  • zwiększona ilość slotów w plecakach i magazynach +16;
  • zwiększona waga +100;
  • nielimitowany dostęp do beaty shop;
  • +10% do XP za combat/ skill/ life i dla koni;
  • podatek za sprzedaż na MarketPlace zredukowany o 30%
  • paleta kolorów – możliwość użycia kolorów bez ich posiadania, po końcu trwania bonusu, kolory na ubraniach wracają do stanu poprzedniego.

Jeśli chodzi o cenę tych paczek to wersja na 30 dni można zakupić za 1500 pereł co daje równowartość 15 Euro. Gracze, którzy nie chcą wydawać pieniędzy mogą zakupić pakiet 1-dniowy za 1400 punktów lojalnościowych, co oznacza, że muszą się logować 14 dni do gry.

O ile większość z bonusów oferowanych przez pakiet została przyjęta przez graczy Black Desert Online z dużym zadowoleniem, to jeden z punktów wprowadził wielkie zamieszanie zarówno na forum, jak i na reddicie poświęconym tej grze. Chodzi tutaj o redukcję podatku od sprzedaży rzeczy na MarketPlace.

O co dokładnie chodzi? Jeśli sprzedajecie na MarketPlace przedmiot za 250 milionów srebra, to osoba która zdecydowała się zakupić Value Pack otrzyma po sprzedaży przedmiotu 211 milionów srebra, podczas gdy osoba nie posiadająca tego pakietu otrzyma 162,5 miliona srebra. Oznacza to, że osoba z subskrypcją otrzymuje dodatkowe 48 milionów srebra tylko dlatego, że zakupiła pakiet kosztujący odpowiednio 15 Euro lub też 1400 loyality na 1 dzień. Jest to dość ważny problem zważywszy na to, że Black Desert Online jest uznawany za bardzo kompetytywną grę PvP, gdzie większość najlepszych rzeczy dla postaci można zakupić za srebro z MarketPlace, a do tego nie ma bezpośredniego handlu pomiędzy graczami.

Gracze Black Desert Online zwracają uwagę, że gra ta w naszej wersji jest nie tylko B2P, ale Cash Shop ma ceny odpowiednie do modelu F2P jaki jest w innych wersjach, a teraz jeszcze gracze, którzy chcą pozostać konkurencyjni cenowo ze swoimi produktami sprzedawanymi na MarketPlace, zmuszeni zostali do zakupienia tej utajonej subskrypcji.

Jednocześnie Kakao Games Europe poinformował graczy, którzy zakupili pakiety do Black Desert Online, iż jako podziękowanie za wsparcie gry otrzymają oni w dniu dzisiejszym Value Pack i inne rzeczy w prezencie:

  • Traveler’s Package: Value Pack (30 dni) x 1, Elion’s Blessing (x5), Bleach (x10)
  • Explorer’s Package: Value Pack (30 dni) x 2, Elion’s Blessing (x10), Bleach (x20)
  • Conqueror’s Package: Value Pack (30 dni) x 3, Elion’s Blessing (x15), Bleach (x30)

BDO-value-pack-2