Święta, święta i po świętach, więc można się w końcu wziąć za pisanie 🙂

Już od jakiegoś czasu zamierzałam napisać poradnik dotyczący interfejsu gracza w Planetside 2. Na pierwszy rzut oka UI jest dosyć proste, przynajmniej tak się może nam wydawać na początku, dopóki nie odkryjemy wszystkich jego ukrytych elementów.

Tak wygląda nasze główne okno postaci (HUD). W zależności od tego co robimy w danym momencie w grze, okno to może się delikatnie różnić.

 1. Celownik
 2. Okno czatu (komendy czatu opisane zostały na forum)
 3. Nazwa miejsca gdzie znajduje się nasza postać
 4. Dostępne punkty Cert
 5. Mini mapa z kompasem
 6. Stan amunicji
 7. Pasek życia (zielony) i tarczy ochronnej (niebieski)
 8. Okno broni i innych dostępnych urządzeń

Spójrzmy na to jak może zmienić się wygląd naszego okna w zależności od pojazdu jakim kierujemy. Oto co widzimy wsiadając do pojazdu.

Jak widać zmienił nam się wygląd celownika, poza tym widzimy naszą prędkość oraz kierunek w jakim obrócona jest armata czołgowa względem korpusu. Po prawej stronie pojawił nam się też obrazek przedstawiający wytrzymałość naszego pojazdu. Jeśli będziemy otrzymywać obrażenia to kolor zielony będzie się powoli znikał. Oczywiście pomoże nam to również ustalić kiedy musimy naprawić nasz pojazd lub tez ewakuować się przed wybuchem.

Oczywiście wygląd ten może się zmienić w zależności od rodzaju pojazdu do jakiego wsiadamy jak i miejsca, które zajmujemy.

Poniżej zielonej ikony naszego pojazdu widzimy ilość dostępnych miejsc oraz które miejsca są zajmowane. Pierwsze miejsce zajmowane jest przez kierowcę/ pilota, a kolejne udostępnione są pasażerom. Pierwsze kilka miejsc, w zależności od rodzaju pojazdu, jest wyposażone w broń, więc możemy strzelać do wrogów, o ile zajmujemy takowe miejsce. (Pamiętajcie, że strzelanie zdradza naszą pozycję wrogowi, więc nie jest dobrym pomysłem strzelanie na oślep, gdy jedziemy na przykład pełnym Sundererem, który cichaczem usiłuje przemknąć jak najbliżej budynków wroga.) Jeśli nie czujemy się zbyt komfortowo na pozycji strzelca, to zawsze możemy zmienić miejsce w pojeździe poprzez wybranie odpowiedniego przycisku F1 – F12.

Kolejnym ważnym skrótem jest litera H, za pomocą której możemy powiększyć naszą mini-mapę a to może okazać się przydatne w czasie niektórych walk.

Niestety ale światła są domyślnie włączone w każdym pojeździe, który właśnie przywołalismy. Dlatego pamiętajcie by je ZAWSZE wyłączyć (L), bo nie ma nic zabawniejszego niż pędzący nocą pojazd, którego widać z kilku kilometrów bo ma włączone światła… Ewidentne zaproszenie dla wrogiego samolotu do zaatakowania.

Prócz tego w Planetisde 2 mamy Interfejs naszej postaci, do którego możemy się dostać wciskając Esc.

Dzięki temu interfejsowi mamy dostęp do takich rzeczy jak:

 1. Mapa 
 2. Klasy
 3. Pojazdy
 4. Social, czyli nasi przyjaciele, outfit, drużyna i pluton
 5. Nasze punkty CERT
 6. Sklep za Station Cash lub Seven Cash 

Prócz tych łatwo dostępnych części naszego Interfejsu znajdziemy również kilka ukrytych. Przykładem może być MENU pojazdów do którego mamy dostęp poprzez użycie klawisza [Page Down]. W Menu możemy ograniczyć dostęp do pojazdu lub też zniszczyć go, gdy istnieje ryzyko, że może zostać zniszczony przez wroga bądź też chcemy przywołać inny pojazd.

Kolejnym ważnym elementem walki są automatyczne komendy głosowe i pisane w których znajdziemy takie polecenia jak na przykład: dziękuję, potrzebne leczenie, proszę amunicję, itd… Wystarczy wcisnąć literkę V (od Voice) i wybrać odpowiednią liczbę, aby nasza postać przemówiła.

O literce Q już pisałam i mam nadzieję, że wszyscy gracze Planetside 2 ja używają aby zaznaczyć czy tez wskazać wrogów na mapie. Natomiast jeśli literkę Q użyjemy i chwilę przytrzymamy na graczu tej samej frakcji to otworzy nam się tzw.: Context Menu, dzięki któremu możemy wysłać szybko tell, zaprosić do drużyny czy nawet zignorować danego gracza.

No i okno, bez którego gracze „pro” z pewnością nie mogą się obejść, ja osobiście nie zaglądam do statystyk danej walki. Ale jeśli chcecie zobaczyć kto był najlepszy w danym regionie to wystarczy, że użyjecie klawisza [TAB].

Mam nadzieję, że ten mini-poradnik ułatwi początkującemu graczowi zabawę w Planetside 2 podobnie, jak i inne poradniki które napisałam:

Jeśli macie jakieś pytania to nie bójcie się ich zadać w komentarzach, bądź na naszym forum.

 

Poprzedni artykułWesołych Świąt Bożego Narodzenia!
Następny artykułCoE – rozczarowanie czy zauroczenie?