Patrząc na fora poszczególnych gier po ogłoszeniu przez SOE nadchodzących zmian w bonusach za opłacaną subskrypcję, mam wrażenie, że w najbliższym tygodniu możemy się spodziewać kolejnych zmian w modelach subskrypcyjnych.

Zdecydowana większość graczy nie jest zadowolona z ogłoszonych zmian, która zlikwiduje „darmowe” 500 Station Cash miesięcznie, jakie otrzymywali gracze opłacający swoje konta za pomocą karty kredytowej. Może i 500 SC nie jest dużo, ale pozwalało to graczom na wydawanie tegoż SC w jakiejkolwiek grze wydawanej przez SOE.

Co ciekawsze to przedstawione przez SOE zmiany w modelu subskrypcyjnym nie dotyczą wszystkich gier a tylko kont All Access oraz subskrypcji w EverQuest, EverQuest2, PlanetSide 2 oraz DC Universe Online. Gracze pozostałych gier takich jak Wizardry, Free Realms czy Vanguard:SoH, nadal otrzymywać będą 500 SC miesięcznie za opłaconą subskrypcję w tychże grach.

Także poszczególne zaproponowane zmiany delikatnie się różnią. Gracze DC Universe Online zamiast 500 SC  będą co miesiąc otrzymywać 500 punktów lojalnościowych, które będzie można wydać u specjalnych merchantów. Punkty te także będą się sumować, więc o ile aby otrzymać punkty lojalnościowe subskrybenci będą musieli zalogować się przynajmniej raz na miesiąc, to nie będą zobowiązani do wydawania tychże punktów każdego miesiąca. Punkty te nie przepadają.

Najwięcej zastrzeżeń co do proponowanych zmian mają gracze EverQuest, EverQuest 2 oraz PlanetSide 2. Owszem, opłacona subskrypcja oprócz dotychczasowych 500 SC dawała i dawać będzie także inne bonusy (np. zwiększone tokeny, surowce, XP, itd) to zamiast 500 SC gracze będą mogli wybrać jeden przedmiot z MarketPlace / Depot do wartości 2000 SC.

No i właśnie ten jeden przedmiot budzi spore emocje wśród graczy. Przede wszystkim to gracz zobowiązany będzie do zalogowania się co najmniej raz na miesiąc aby móc wybrać specjalny token, który to pozwoli nam na wybranie dowolnej nagrody z MarketPlace/ Depot. Ta „dowolna” nagroda tez nie będzie taka zupełnie dowolna gdyż z góry jest zapowiedziane, że niektóre przedmioty nie będzie można wziąć za pomocą tegoż tokena. A co jeżeli gracz chce wybrać przedmiot za 1/4 dostępnej ceny, a nie za 2000SC? Ewidentnie różnica ta przepadnie, ponieważ otrzymać będzie można jeden przedmiot miesięcznie do wartości 2000SC bez względu na to jaki przedmiot wybierzemy. Więc dlaczego nie zrobić tego tak jak w DCUO i nie dać graczom określonej ilości punktów lojalnościowych, które będą mogli wydać kiedy chcę i (prawie) na to co chcą.

Jeśli chodzi o EverQuest i EverQuest 2 to w MarketPlace znajduje się wiele rzeczy, które przez SOE wycenione są na 1500-2000SC, jak chociażby mounty. Na obecną chwilę możemy zgadywać, że za tokeny te nie będzie można kupić przedmiotów dodawanych do działu Nowe, sezonowych (jak chociażby Boże Narodzenie), większości z Player Studio oraz różnego rodzaju usług (transfer postaci, zmiana nazwy, itd). Nie wiadomo, czy przedmioty, które cieszą się największym zainteresowaniem graczy, takie jak bańka zwiększająca AA do 280, czy też dodatkowe sloty na postacie będą dostępne w nowym modelu subskrypcyjnym. I właśnie to budzi największe zastrzeżenia graczy, bo dotychczas, jeśli ktoś chciał zakupić na przykład slot na postać to wystarczyło zaoszczędzić otrzymywane od SOE Station Cash i zakupić to co się chciało, a nie wybrać spośród tego co SOE oferuje do wyboru, jak to stanie się już niedługo.

Oprócz zastrzeżeń poruszanych przez graczy EQ i EQ2, gracze PlanetSide 2 mają jeszcze jedno. Na obecną chwilę na palcach jednej reki policzyć można przedmioty w Depot, które warte by były od 1500 do 2000SC i są to głównie różnego rodzaju pakiety (bundle). Z racji tego, że w oficjalnym komunikacie jest napisane iż przedmioty sprzedawana w pakietach oraz Player Studio mogą być wykluczone z bonusów dla subskrybentów, to nie wiele przedmiotów powyżej 1000SC zostaje do wyboru dla graczy. I to właśnie budzi spora konsternację, ponieważ wielu graczy dostrzegło w zmianach tych zapowiedź o możliwym wzroście cen nowych przedmiotów jakie pojawią się w Depot. O ile oficjalne forum SOE jest w miarę spojone, bo temat w którym gracze dyskutują zmiany ma zaledwie 35 stron, to jednak tak nie jest. Ponad 400 komentarzy znaleźć można na Reddit, gdzie na temat proponowanych przez SOE zmian wypowiadają się tak znani gracze jak chociażby Wrel.

Posiadacze kont All Access będą mieli możliwość wybrania przedmiotów bonusowych w EQ, EQ2, PlanetSide 2, a w DCUO otrzymają 500 punktów lojalnościowych. Wydawać by się mogło, że ilość bonusowych przedmiotów i ich ewentualna równowartość powinna zadowolić graczy opłacających ten rodzaj subskrypcji, ale uwierzcie mi, że tak nie jest. Jak to jeden z nich ładnie napisał: „To już nie będzie Play Your Way, ale graj tak jak SOE chce. Koniec z wyborem, w jaką grę gram i świadomością, że jeśli zechcę zalogować się do innej to zawsze mam jakiś SC odłożony. Teraz będę musiał zalogować się co miesiąc do każdej gry SOE aby nie stracić tych bonusów.

No i na koniec coś co ogólnie wkurzyło większość graczy. Ogłoszone zmiany wchodzą w życie 3-go lutego, a co jeśli ktoś niedawno wykupił roczną subskrypcję do konkretnej gry, czy też nawet ALL Access licząc na to, że dostanie 6000SC? Według graczy zmiany takie nie powinny być wprowadzane w trakcie trwania umów, bo to zdecydowanie nadszarpuje wiarę ludzi w dana firmę. Niestety ale reputacja SOE jest już mocno nadszarpnięta u graczy zważywszy na to ile razy w ciągu ostatnich lat byli oni stawiani przed faktem dokonanym.

Czy SOE przemyśli proponowane zmiany tak bay nie stracić klientów, czy jednak proponowane zmiany są wersja ostateczną? Myślę, że najbliższy tydzień przyniesie pewne wyjaśnienia i zakładam, że jak to zazwyczaj bywa, Smedley pokaże, jak to on chroni interesy graczy. Zupełnie tak jakby nie wiedział co się dzieje w jego firmie… No cóż, ktoś zawsze musi zgrywać bohatera ludu…

10 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Simion

A dodam jeszcze dwa kłamstewka SOE. Byłą mowa o nagrodach w polowaniu na bałwany i zabójstwach przy pomocy śnieżek – event się skończył 2 dni temu i jest kompletna cisza na ten temat a bałwany podobno nadal są.

Ruszył drugi etap polowania na gracza SpecOps. Tylko jak polować na kogoś kto w ogóle się nie loguje 😛 ? Od ostatniego Warpgate zalogował się raz na 30min (23 grudnia w południe). Obiecywał także, że za każdym razem jak będzie grał to poda swoją lokalizację. Podał ją tylko raz. Był wtedy z wielkim zergiem i kampił na wieży (trzeba było przebić się do niego). Pograł tam 30 min po czym przeniósł się w inne miejsce na 4 godziny X) .
Jeszcze jego styl gry uniemożliwia dorwanie go. Wyżej wspomniany kamp, infiltrator z SMG bez ruchu czyhający po rogach pomieszczeń lub lait w wąskich korytarzach z shot gunem który jak wiemy w PS2 jest przesadzony.

Ech… Coraz bardziej się odechciewa grać :/ .

Balrogos

SHotguny przesadzone to tylko u maxow NC zwykle dla piechura sa slabe 😀 tylko auto pompa trzyma sie jako tako.

Balrogos

A od strony SOE to kolejny brak szacuneku la graczy i klientow bo jak juz sie placi za produkt to sie jest klientem, zamiast wprowadzic to za rok i oglosic ze tak bedzie to wprowadzaja to zaraz jak juz wspomnialas Kinia nie ktorzy mogli wykupic sobie np w swieta jak kaske dostali Subskrypcje na wiele miesiecy i co i dupa a jak pisalem w innym komentarzu co z osobami co maja juz duzo rzeczy nakupywane bronie odblokowane czy oni będą kolekcjonować helmy? jeszcze zeby w grze dalo sie to jakos odpsrzedac za sc czy certy

HideoPL

Ogólnie powiem tak – niezbyt często wykupuje jakiekolwiek subskrypcje, ale jednego jestem pewien – ta zmiana powinna dotyczyć wyłącznie nowo zakupionych usług. Jak ktoś zrobił sobie prezent na święta i wykupił subskrypcję na cały rok to niestety rozumiem ich rozżalenie…

PS. Inna sprawa, że zaczynają mnie już za bardzo ponosić nerwy podczas gry w Planetside. Głupota innych graczy z nacji, ciągłe ginięcie przez swoich, piep… farmerzy którzy przyłażą z zergiem żeby tylko nabić kiese….. No i oczywiście przeciwnicy. Ostatnio do furii doprowadzają mnie TR-owskie Poundery na MAX’ach… To wszystko powoduje, że zaczynam chyba zbyt emocjonalnie podchodzić do gry – jak nie zrobię sobie przerwy to mi naprawdę pompa siądzie…. Czekam jak na zmiłowanie na EQ Next Landmark – mam już wykupiona Alfę mimo, że dopiero w lutym ruszy. Tam będzie zdecydowanie spokojniej mam nadzieję.

Balrogos

ee HEG M3 Punder jest slaby 😛

HideoPL

Jasne. Zadziwia mnie jedno – zawsze po nerfie chłopaki znajdą coś co znów zaczyna mnie wkurzać. Macie nieprzebrane zasoby w tych swoich zbrojowniach i po kolei wyciągacie;-)

kociamafia

Pounder słaby?

Oj nie. Po naprawieniu konwergencji i zmniejszeniu opadu, działa jak złoto.

4 pociski na piechotę. Maxy również się rozpuszczają.

Anchor + 2x pounder + inżynier = Lockdown korytarza.

HideoPL

Tym bardziej go nie lubię, bo nie chroni przed nim tarcza w MAX NC. Dostajesz tak jakbyś jej nie miał… Ostatnio tak się złapałem – lazłem z podniesiona tarcza na MAX TR w Biolabie pewny że nic mi nie zrobi, nawet nie zerkałem na pasek życia – a tu nagle zgon. I nawet nie doszedłem do połowy i zgon. I jak się tu nie wpienić?;-)

kociamafia

Faszystowska, tania, korporacyjna „osłona” nie ma szans w starciu z tradycją.

Balrogos

Punder strzela crosseyed ma cholernie slaby dmg ostatnio opad pocisku i tak byl zbyt dobry polepszyli go jeszcze to to teraz strzela w prostej lini wogole bez opadu?