W czwartek rano wystartowały ostatnie przed premierą, beta testy Black Desert Online w naszym regionie, więc nie ma co się dziwić, że Daum Games Europe zdecydował się na przetestowanie sklepu w grze.

Od momentu ogłoszenia zasad działania sklepu w te grze, gracze próbowali zgadnąć jakich konkretnie przedmiotów będzie można się spodziewać, szczególnie jeśli chodzi o kostiumy, i jakie będą one mieć ceny. No cóż, ujawnione przez wydawcę gry ceny, okazały się wręcz szokujące.

Przeglądając rzeczy dostępne w sklepie Black Desert Online, można powiedzieć, że Daum Games Europe zrobił prawie dobrą robotę eliminując większość przedmiotów uznawanych za graczy jako Pay-to-Win. Większość – poza jednym, który w moim odczuciu ewidentnie zalicza się do tej kategorii i opiszę go poniżej. Co by nie mówić, patrząc na to jak przedmioty te zostały wycenione, to osoba, która będzie chciała zakupić artykułów kosmetycznych, będzie musiała wydać naprawdę spore pieniądze…

Kupując Daum Cash należy liczyć się z przybliżonym przelicznikiem w wysokości 1 Euro = 100 Daum Cash, 10 Euro = 1000 DC. Oczywiście do zakupów tych należy doliczyć także podatek. Posiadając Daum Cash, przed zakupem jakichkolwiek przedmiotów ze sklepu Black Desert Online, należy wymienić je na Perły, które to są waluta obowiązująca w tym miejscu. W zależności od pakietu jaki zostanie wybrany, gracz otrzyma mały bonus, np.: 2000DC = 2040 Pereł, 3000DC = 3200 Pereł, itd.

2016-02-20_BDO-sklep-1

Na pierwszy rzut oka wymiana ta nie wygląda źle, ale jeśli przyjrzeć się cenom, to są one naprawdę spore. Zakup kostiumu wraz z setem broni do wyglądu, to wydatek rzędu około 33 Euro z podatkiem. Trzeba pamiętać o tym, że kostium ten nie jest dostępny dla całego konta, ale tylko dla jednej postaci! Pety, które można zakupić w sklepie to wydatek rzędu 10 Euro, ale sporo kontrowersji jest także wokół zakupu kolorów do farbowania ciuchów. Nie dość, że nie są one przypisane do konta, tylko do postaci na której są otwierane, to nawet zakupując pakiet czerwonych farb, nie mamy gwarancji iż takowe otrzymamy. Jeśli o mnie chodzi, to kupując 2 pakiety czerwonych farb po 3 sztuki, otrzymałam 6 (!!!) różnych kolorów, włączając w to odcienie brązowego… Co ciekawe, aby móc strój pofarbować w taki sposób jaki się chce, potrzeba nie jednej, ale nawet kilku farb na jeden element! Osoba, chcąca aby jej postać wyglądała unikalnie, z pewnością będzie potrzebowała sporą ilość gotówki oraz cierpliwości…

2016-02-20_BDO-sklep-2

Oczywiście, to wszystko są artykuły kosmetyczne, które mimo, że posiadają statystyki, to tak naprawdę nie mają one zbyt dużego wpływu na rozgrywkę – no, może poza jednym przedmiotem. Każda postać ma możliwość zakupienia kamuflażu za 3200 pereł (+/- 33 Euro). Kostium ten usuwa tag z nazwą postaci, przez co postać ta jest trudniejsza do zauważenia. Ale to nie wszystko, bo jeśli postać nosząca ten kostium położy się w trawie, lub nawet stanie w krzakach, to jest praktycznie niewidoczna. W grze nastawionej na walki PvP, jest to olbrzymim plusem!

Zresztą sami zobaczcie na załączonym filmie – postać z kamuflażem jest niewidoczna do momentu gdy znajdzie się blisko drugiej postaci, a nawet wtedy nie wiadomo czy jest to gracz, czy może jakiś żuczek…

Ja rozumiem, że każda firma, aby się utrzymać musi zarabiać, ale jeśli o mnie chodzi to fakt, iż cena kostiumu dającego przewagę w grze, przewyższa cenę tejże gry (29,99 Euro + podatek) jest nieco zaskakujące. Według mnie ceny w sklepie Black Desert Online powinny zostać obniżone o połowę, a farbniki powinny być dostępne dla całego konta lub stać się wielokrotnego użytku. Tak naprawdę, to jestem zdziwiona także i tym, że osoby, które zakupiły pakiet za 100 Euro nie będą w stanie zakupić nawet jednego kostiumu ze sklepu, gdyż otrzymują jedynie 2500 pereł… Do tego warto pamiętać, że jest to pierwsza wersja Black Desert Online, która nie jest wersją Free-to-Play, przez co ceny te są jeszcze bardziej szokujące.

Do premiery gry jest jeszcze kilka dni i mam szczera nadzieję, że Daum Games Europe przemyśli sprawę cen w sklepie i dokona pewnych zmian.

10 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
ARUkori

Podczas Bety sama się przeraziłam cenami. Może dla nas Euro liczą się 4 zł +/- jednak 33 EURO za 1 kostium to wielka przesada

Anselmo

Kiniuś małe sprostowanie , o ile pamiętam po rozpakowaniu i dodaniu do palety farbki są dostępne dla wszystkich postaci na koncie.
Pet też jest dostępny dla wszystkich postaci na koncie.
Nie zmienia to faktu , że ceny za artykuły kosmetyczne są delikatnie mówiąc chore i lekko licząc minimum trzy razy wyższe niż na serwerach koreańskich. Przy takich cenach nie wróżę im dużej sprzedaży, obecny asortyment sklepu też nie powala.

petrus803

Ten strój maskujący to przegięcie, chyba że się go zakłada i obniża jakieś statystyki

Kinya

Nie obniża żadnych statystyk. W BDO wszystkie kosmetyki mają statystyki, minimalne ale są. Ten na przykład dodaje jeszcze punkt do zbieractwa.

M4rcinQ

na owy strój jest proste rozwiązanie, pet pies który szczeka jeżeli jesteśmy w pobliżu takiego gościa

petrus803

Jak chcą popsuć grę to najlepiej przez sklepik. Pozostaje mieć nadzieje, że jakoś to rozwiążą w pvp

Rambar

P2W macie w ArcheAge a tu jeden strój dodali a ludzie zaczynają panikować

RetardedKitty

Wystarczy o jeden przekręt lub jakąś gildiową akcję z kamuflażem i ludzie tak fora zasypią płaczem że usuną ten bonus.

Za drogie farbki? To nie kupuj. W dzisiejszych czasach istnieje prosta formuła z której ludzie nie korzystają (niestety), decyduje się portfelem. Jeśli wystarczająco dużo ludzi nie kupi farb obniżą ceny bo zobaczą że sami sobie w stope strzelili cenami. Ale wiadomo jest to nie możliwe więc trudno farby będą drogie.

Dla ludzi dla których tak ważny jest wygląd postaci polecam te gry w przeglądarce gdzie ubiera się i koloruje Barbie I Kena trochę tych gier tam jest 😉

I uwaga mała, ludzie którzy zakupią max pakiet będą mogli kupić strój, nie będą mogli kupić stroju z brońmi, sam strój kosztuje 2200, bronie nie dają aż tyle do wyglądu i do statystyk aby na nie patrzeć.

Co do kamuflażu. Poświęciłem 20 minut w trakcie pisania tego posta na mały research w sprawie bycia OP i o to w skrócie info które znalazłem.

– Brak nicka nad postacią. Ten sam efekt może uzyskać każdy gracz kiedy out of combat naciśnie Q aby kucnąć, po czym może nacisnąć ponownie aby się czołgać. (stając się również niewidocznym w wysokiej trawie)

– Wygląd robaka jest aktywny tylko w trawie gdy się czołgasz. (nie potwierdzone na 100%)

-Jeśli wykorzystujesz ten strój do ganku w open world pamiętaj że aby podnieść się z ziemi. (z leżenia do kucania z kucania do wstania, akcja wyciągnięcia broni) zajmie ci około 6-8 sekund, zanim będziesz wstanie się bić. Cel już dawno zwieje albo zorientuje się co się dzieje.

-Kiedy jesteś czołgający i nie widoczny każde AoE nawet sprzymierzeńców cię rani (nie potwierdzone na 100%)

-Każdy Pet – Piesek, wykrywa cię automatycznie na mapie (nie potwierdzone na 50%)

– W miastach można zakupić flary które pozwalają graczowi na odpalenie ich, wykrywając wszystkie postacie i ich nicki na mapie w zasięgu 50metrów czyniąc ten strój bezużytecznym.

RetardedKitty

Dodatkowe info, farbki będzie można krafcić w grze. Tylko że będą one się zużywały z czasem i będzie trzeba je odświeżać od czasu do czasu.

Emergence

Nie wiem w jaki sposób ten strój może być użyteczny w jakikolwiek sposób w tej grze :3
W combacie i tak się nie położy, a dwa pvp tam jest bardzo dynamiczne i nie miałby nawet kiedy i po co 😛
No chyba że będzie podglądał z krzaków kąpiące się dziewczyny na plaży 😉

A sklep na duży plus. Brak handlu itemami z item shop`u. Brak „paczek” na których można się wzbogacić.
Nic tylko wydać te 120zł i grać 😉