Już za kilka dni na serwery koreańskiej wersji ArcheAge trafi kolejna wielka aktualizacja (3.1)Nowy Początek, która to wprowadzi do gry wiele nowości, ale także i zmian.

Założeniem twórców gry przy wprowadzaniu zmian dotyczących handlu paczkami, jest ponowne zachęcenie graczy do wspólnego transportowania paczek, a także do bitew morskich aby je zdobyć. A jeśli się zastanawiacie kiedy aktualizacja to trafi do naszej wersji gry, to macie jeszcze kilka miesięcy, bo zgodnie ze słowami Khrolana, należy spodziewać się jej dopiero latem.

archeage-3-1-paczki

Pierwszą ważną nowością, będzie nowy punkt handlowy – Daru Trading Post, jaki pojawi się w portach (i w innych strefach, ale o tym niżej) na każdym kontynencie. Znaleźć go będzie można w miejscach, gdzie obecnie sprzedać można paczki za stabilizery i Gilda Stars: Two Crowns, Solzreed Peninsula, Cinderstone Moor, Solis Headlands, Villanelle, Ynystere plus Diamond Shores na Aurorii.

Pewnie się zastanawiacie czemu będzie służyć to miejsce? W skrócie: aby sprzedać podstawowe paczki i móc wytworzyć te bardziej zaawansowane, które sprzeda się po wyższej cenie.

Poniższe menu pokazuje ilość paczek potrzebną do wytworzenia specjalnych paczek I poziomu na kontynencie Nuia.

archeage-3-1-paczki-nowe

Jak widać, wymagane są paczki podstawowe i obok nich podana jest ich liczba.

Wraz z aktualizacją 3.1 do gry dodane zostaną trzy poziomy nowych specjalnych paczek, które będzie można zakupić w Daru Trading Post na kontynentach Haranya i Nuia:

 • Normalne – tier I
 •  Grand (ulepszone) – tier II
 • Aged (najlepsze) – tier III

Aby móc zakupić te paczki, gracze muszą wpierw sprzedać odpowiednią liczbę określonych paczek z danego kontynentu, tak jak to widać na powyższym obrazku. W zależności od tego jaki poziom paczek gracz chcemy zakupić w tym miejscu, potrzebne będą różne paczki handlowe:

 • Tier I – zwykłe paczki handlowe do wytworzenia, których nie wymagane jest Gilda Star, jak i te, które tworzy się przy użyciu GS;
 • Tier II – te paczki tworzyć się będzie z Antiquity (czyli paczek, które tworzy się w strefach mieszkalnych mających odpowiednie centrum mieszkańców), Fellowship (plaza) oraz tych z wyspecjalizowanych Domów handlowych, jakie posiadają gracze;
 • Tier III – te paczki wytwarza się używając paczek z larderów (miód, ser i salve).

Jeśli chodzi o sprzedaż tych paczek, to z tego co rozumiem, trzeba je przewieźć na drugi kontynent, aby móc je sprzedać – nie jestem tego pewna, ale wnioskuję z kontekstu 🙂

Za sprzedaż tych paczek otrzyma się sporo złota, ale ze względu na tak wysokie nagrody, tym większe jest ryzyko, że zostaną one skradzione.

Nowe paczki z Daru Trading Post zakupić będzie można za złoto oraz posiadać trzeba będzie specjalny certyfikat za Vocation. Warto pamiętać o tym, że dostępność tych nowych paczek zależna będzie ściśle od tego ile paczek z danego kontynentu zostało sprzedanych w Daru Trading Post. Jeśli gracze sprzedadzą tylko kilka podstawowych paczek, to dostępnych będzie tylko kilka nowych paczek, a więc obowiązywać będzie zasada „kto pierwszy, ten lepszy„.

archeage-3-1-paczki-nowe-cena

Na powyższym zdjęciu widać kilka kolumn, a w nich zawarte są następujące informacje: nazwa paczki i poziom, ilość dostępnych paczek, % za jaki można ją sprzedać, cenę jaką można uzyskać oraz przycisk zakupu.

Jeśli zdecydujecie się na zakup tychże paczek i sprzedaż ich na drugim kontynencie, to trzeba wziąć pod uwagę także nowe współczynniki – świeżość oraz zapasy.

Stan paczek z Daru Trading Post, czyli tych nowych, będzie pogarszał się w miarę upływu czasu. Spodziewać się możecie czterech etapów:

 • najświeższy;
 • świeży;
 • nieco stary
 • i bardzo stary.

Sprzedaż najświeższych paczek gwarantuje największe zyski, natomiast te bardzo stare przynoszą straty.

Powrót do korzeni w ArcheAge, czyli aktualizacja 3.1

Utrata jakości tych paczek dzieje się w sposób ciągły i bez względu na to, czy jesteście online, czy też nie. Planując handel tymi paczkami trzeba także brać pod uwagę czas – koniec z gromadzeniem olbrzymich zapasów paczek na działkach i późniejszym ich wywozem.

Kolejnym nowym współczynnikiem są zapasy paczek. Jak widać na powyższym obrazku, cena tych paczek zależna będzie także od ilości tych dostępnych w Daru Trading Post, a więc im mniej dostępnych nowych paczek, które chcecie sprzedać, tym mają one większa wartość.

Zanim zaczniecie panikować, to nowe współczynniki wartości paczek dotyczą TYLKO nowych paczek z Daru Trading Post.

Do gry dodane zostaną także Daru Trading Post wewnątrz lądów, gdzie sprzedać będzie można paczki z innego kontynentu (te z Daru Trading Post) za Charcoal Stabilizer. Wygląda więc na to, że nie będzie można dotychczasowych paczek sprzedać na drugim kontynencie za stabilizery.

Oto miejsca, w których dodane zostaną Daru Trading Post, gdzie gracze będą mogli wymienić paczki na stabilizery:

 • Gweonid Forest
 • Aubre Cradle
 • Hellswamp
 • Falcorth Plains
 • Arcum Iris
 • Perinoor Ruins
 • Golden Ruins, Auroria

Poniżej mapy przedstawiające lokacje Daru Harbor Trading Post, gdzie sprzedaje się paczki za złoto (niebieskie), oraz te wewnątrz kontynentów, gdzie uzyska się za nie Charcoal Stabilizer (żółte):

Aby móc przewieźć te paczki na drugi kontynent, nie będzie potrzeba jednak własnego statku, gdyż XL Games dodaje do gry także i promy obsługiwane przez NPC. Jeśli gracz zapłaci kapitanowi ze ochronę, to przez godzinę będzie bezpieczny. Jeśli będzie chciał zaoszczędzić, to w razie ataku sam będzie musiał się obronić.

Promy te kursować będą na trasach:

 • Solzreed Peninsula <-> Ynystere
 • Two Crowns <-> Solis Headlands

archeage-3-1-prom

Inne ważne zmiany, jakie trafią do ArcheAge w aktualizacji 3.1 i związane są z handlem paczkami:

 • Zmieniono czas otrzymania zapłaty za paczki – z 22 godzin i 5% prowizji na 8 godzin i 2% prowizji.
 • Freedich Gold Trader stracił pracę i znika – być może pojawi się ponownie kiedyś w przyszłości w zmienionej formie.
 • Zmieniono także funkcję „follow” – nie można już dać „follow” na postaci która też ma „follow” na innej postaci. Oznacza to koniec pociągów z paczkami… (Podobno, w lutym dodana ma zostać przerobiona funkcja „follow”, ale nie wiadomo obecnie w jaki sposób)

Jest jeszcze jedna rzecz, która nie daje mi spokoju. Tak jak ja rozumiem te zmiany, to wygląda na to, że znikną Gold Traderzy i zamiast nich funkcjonować będą Trading Post. Nie jestem jednak tego pewna, więc poczekam, aż wypowie się na ten temat jakiś znawca języka koreańskiego 🙂

교역소의 등장 이후, 대륙 곳곳에 있던 금화 교역상들은 이제 교역소에만 존재하게 됩니다.

Uprzedzam, że wszystko to co opisałam, może trafić w zupełnie innej formie do naszej wersji gry. Trion ma kilka miesięcy aby przyjrzeć się zmianom, wysłuchać opinii graczy i wprowadzić poprawki.

Mogę się także mylić i wszystko co napisałam powyżej jest błędne…

No i co myślicie o tych ewentualnych zmianach?

3 KOMENTARZE

 1. Nigdy sie nie dawało follow na pojeździe tylko na człowieczku. ALe fakt likwidacja follow i pociagów bardzo by pomogła w ustabilizowaniu ekonomii.

 2. Hoho paczkomay wprowadzaja 🙂
  Fajny post, az zatesknilem na moim rozowym osiolkiem i Tadzio Toloro, hehe

Comments are closed.