I kiedy wydawało mi się, że znam wszystkie ciekawie zapowiadające się gry MMORPG (nie o wszystkich piszę) tworzone z myślą o fanach rozgrywki PvE, to pojawia się ona: Astaria – gierka tworzona od kilku lat przez jednego pasjonata tego gatunku.

Zgodnie z opisem Astaria to hardkorowe fantasy MMORPG z naciskiem na społeczność, rzemiosło, walkę w drużynie, zdobywanie terytoriów oraz wydarzenia PvD (gracz kontra developer).

A jako, że jest to produkcja hardcorowa, to wiadomo, że nie będzie łatwo. Walka uzależniona będzie nie tylko od umiejętności graczy, ale także prawidłowemu wykonywaniu grupowej kombinacji ataków (czyli „combosy”). Prócz tego używane przedmioty się psują, a użytkownicy muszą regularnie spożywać posiłki, które odnawiają staminę, a także bandaży w trakcie walki.

To co mnie jednak najbardziej zainteresowało to rozgrywka PvD, czyli gracz kontra programista. Rozgrywka PvD to wydarzenie w którym developerzy określają zachowanie i działania potworów na podstawie interakcji graczy, dzięki czemu świat jest bardziej żywy i zmienny. Dla przykładu, stolica może być oblegana przez hordy nieprzyjaciół, a jeśli nie zostanie obroniona, to wróg ją przejmie. Gracze będą mogli bezpiecznie do niej wrócić tylko po odzyskaniu tego miasta.

Kolejnym ciekawym elementem rozgrywki są kataklizmiczne bossy, czyli olbrzymie bestie, które mogą pojawić się w świecie, a po zabiciu znikną na zawsze. Zaliczają się do nich smoki oraz bogowie.

System wyzwolenia umożliwi natomiast graczom i demonom walkę o terytorium, dzięki czemu zmieni się sposób interakcji z danym regionem. Obszar zdobyty przez graczy nie będzie nawiedzany przez demony, dzięki czemu będzie na nim można w spokoju zbierać surowce, zwiedzać oraz rozwijać umiejętności rzemieślnicze oraz handlowe. Każdy obszar ma jednak unikalne surowce, misje i inne ciekawe rzeczy, dzięki czemu gracze muszą strategicznie zaplanować, który z nich jest dla nich najbardziej wartościowy. A jeśli ilość graczy osiągnie określony poziom, to spodziewać się można ataków demonów, które spróbują odbić te regiony.

Astaria zadebiutuje dzisiaj we wczesnym dostępie na Steam i trzeba powiedzieć, że Danny „Proverbs” Tran stworzył zarys bardzo interesująco zapowiadającego się niszowego MMORPG.

ŹRÓDŁOSteam
Poprzedni artykułARK: Survival Evolved po raz kolejny opóźnia premierę DLC Genesis
Następny artykułThe Division 2: Rzut oka na Coney Island oraz nową specjalizację
1 Komentarz
Inline Feedbacks
View all comments
Servius Geta

Od dłuższego czasu ten tytuł jest na mojej liście życzeń. Niestety mimo daty 30 stycznia jako daty premiery, gra nadal nie jest osiągalna.