The Elder Scrolls Online jest z pewnością kapitalną grą, która z roku na rok przyciąga coraz większą rzeszę fanów.

Jednak przez to, że świat jest tak olbrzymi i oferuje tyle różnorakich funkcji, wiele osób rozpoczynających przygodę w Tamriel, czuje się zagubionych i nie do końca umie poradzić sobie w pierwszych dniach. Niestety, to dość często prowadzi do zniechęcenia. I zresztą nie ma co się dziwić, bo samouczek ESO jest dość skromny i wyjaśnia nowym graczom tylko te najważniejsze podstawy, głównie związane z walką.

Dlatego też postanowiłam podzielić się z Wami kilkoma podpowiedziami na początek, które mogą się Wam przydać podczas przygód w Tamriel. Tak naprawdę zebrałam tych podpowiedzi kilkadziesiąt, więc poniżej prezentuję Wam część I. Kolejne pojawią się w późniejszym czasie.

1. Prawie cały świat Tamriel się skaluje

Nie ma znaczenia, w którym regionie zaczniecie swoja przygodę, bo praktycznie cały otwarty świat, wliczając w to przeciwników, misje i otrzymywane nagrody, skaluje się do poziomu Waszej postaci.

Jeśli nie podoba się Wam jakiś region, to spokojnie możecie udać się na eksplorację innego. Jedynym ograniczeniem jest to, czy posiadacie do niego dostęp poprzez zakup DLC lub też posiadanie opłaconej subskrypcji ESO+.

Jednak, te nowsze regiony – dodane w ostatnich dodatkach Greymoor (Western Skyrim) czy Blackwood – a w szczególności bossy światowe oraz wydarzenia publiczne, mogą okazać się dla Was nieco większym wyzwaniem, szczególnie jeśli nie jesteście jeszcze zaznajomieni z podstawowymi mechanikami tej gry.

I dlatego też…

2. Zacznij swoją przygodę na wyspie startowej

Jeśli to Wasze pierwsze podejście do The Elder Scrolls Online, to wyspy startowe są idealne.

Zostały one zaprojektowane w taki sposób, by powoli wprowadzić użytkownika w podstawy gry. Nie ma tam World Bossów, ani wydarzeń publicznych, a zamiast tego znajdziecie tam główną linię fabularną, łatwe i przyjemne misje poboczne oraz kilka skyshardów do zebrania, czyli rzeczy które nie powinny sprawić Wam żadnego problemu.

A jeśli myślicie, że miejsca te świecą pustką – jak to często się zdarza w innych grach MMO – to się mylicie, bo spotkacie na nich sporą ilość graczy i na czacie zawsze możecie ich poprosić o pomoc.

Nowy samouczek pozwala na wybór miejsca startowego (przejście przez magiczne bramy), więc w zależności którą frakcję wybraliście, polecam Wam:

 • Stros M’Kai dla Daggerfall Covenant
 • Khenarthi’s Roost dla Aldemeri Dominion
 • Bleakrock Isle dla Ebonheart Pact

Swoją przygodę z frakcjami możecie zacząć też w pierwszych miastach:

 • Daggerfall w Glenumbra dla Daggerfall Covenant
 • Vulkhel Guard w Auridion dla Aldemri Dominion
 • Davon’s Watch w Stonefalls dla Ebonheart Pact

Do wszystkich tych miejsc tych możecie udać się także za pomocą Wayshrinów, czyli kapliczek służących do podróży, które odkrywacie podczas podczas swoich przygód w Tamriel. Podróż pomiędzy nimi jest darmowa!

3. Jak zdobyć punkty umiejętności

Podczas zdobywania kolejnych poziomów na swojej postaci, otrzymywać będziecie w nagrodę punkty umiejętności – łącznie 64 punkty z tego źródła. I o ile są one dobrą podstawą, to przy tak dużej ilości drzewek wypełnionych umiejętnościami aktywnymi i pasywnymi, jest ich zdecydowanie za mało. Szczególnie, jeśli będziecie chcieli zająć się także rzemiosłem.

Więcej punktów umiejętności zdobędziecie:

 • Zbierając skyshardy (113 punktów) – te świecące, porozrzucane po świecie kamienie znajdziecie w każdej strefie otwartej, delvach oraz publicznych lochach.
 • Wykonując misje – niektóre misje związane z fabułą główną w danej strefie nagradzają punktami umiejętności. Szczególnie polecam ukończyć misje z DLC’ków, gdyż na przykład za ukończenie fabuły w Clockwork City i Mrocznym Bractwie otrzymacie ich po osiem, w Dragonhold jest ich aż 9 do zgarnięcia!
 • Eventy w publicznych lochach – w każdym publicznym lochu prócz skysharda, znajdziecie także specjalny event, za ukończenie którego otrzymacie punkt umiejętności.
 • Instancje grupowe (44 punkty) – każda instancja grupowa oferuje jednorazowy quest nagradzający punktem umiejętności.
 • Zwiększanie swojej rangi w PvP, czyli poprzez udział w wojnach w Cyrodill oraz Battlegroundach (50 punktów).

4. Spróbujcie wszystkich umiejętności

Każdą aktywną umiejętność w ESO należy wylevelować, po czym po osiągnięciu jej maksymalnego poziomu, można wybrać jeden z dwóch wariantów (tzw. morf).

Upewnijcie się, że na waszym pasku z umiejętnościami, umieściliście przynajmniej jedną z każdego dostępnego drzewka. Dzięki temu nie tylko będziecie podnosić poziom umieszczonych tam umiejętności, ale i drzewka do którego należą, przez co odblokujecie dostęp do kolejnych, wliczając w to mocarne umiejętności ostateczne (tzw. ultimate)

Jeśli martwicie się, że źle wybraliście, to niepotrzebnie. W stolicach frakcji (Wayrest, Mournhold i Elden Root), a także w miastach głównych z rozdziałów do ESO (Vivec, Alinor, Rimmen, Solitude, Leyawin), znajdziecie Rededication Shrine, gdzie możecie dokonać zmian. Przy zmianie umiejętności, nie traci się ich poziomów.

5. Wypróbujcie wszystkich broni

Umiejętnościami klasowymi możecie posługiwać się zawsze, ale swoje drzewka mają także dostępne w ESO bronie. Warto wypróbować każdą z nich, a po zabiciu nią przeciwnika, otrzymacie dostęp do drzewka z jej umiejętnościami.

W ESO każda klasa może pełnić wiele roli (tank, lekarz, dps) i walczyć wszystkimi broniami, więc  warto wypróbować wszystkie.

6. Odblokujcie drzewka pancerzy

Każdy rodzaj pancerza ma swoje drzewka oraz związane z nim umiejętności oferujące wiele bonusów. Typ pancerza jaki wybierzecie zależy od rodzaju rozgrywki jaką preferujecie (np. light dla lekarzy i magów dps).

Jak odblokować drzewka pancerzy w ESO?  Wystarczy założyć na swoją postać trzy elementy z danego rodzaju, czyli: lekki, średni i ciężki.

Podczas levelowania postaci warto mieć na sobie przynajmniej po jednym elemencie z danego pancerza, by podnosić poziom związanych z nimi drzewek. Oznacza to, że mając na sobie na przykład 5 elementów lekkiego (light) + 1 średni (medium) + 1 ciężki (heavy) i otrzymując punkty doświadczenia za pokonanych przeciwników i wykonane misje, podnosimy także poziomy związanych z nim drzewek.

7. Dołączcie do gildii postaci niezależnych

Prócz drzewek umiejętności związanych z klasą, bronią, pancerzami, rzemiosłem, są także drzewka związane z gildiami stworzonymi przez postacie niezależne.

Pierwsze trzy gildie spotkacie z mieście startowym danej frakcji (Daggerfall, Vulkhel Guard oraz Davon’s Watch) oraz kolejnych miastach:

 • Gildia Wojowników (Fighters Guild) – poziom podnosi zabijanie pewnych typów przeciwników (wilkołaki, daedra, wampiry);
 • Gildia Magów (Mages Guild) – poziom podnoszą znajdywanie w świecie, świecące się na niebiesko, magiczne książki (tzw.: lore book);
 • Gildia Nieustraszonych (Undaunted) – tę wesołą gromadę znajdziecie w karczmie w pierwszym mieście frakcyjnym, a później ich obóz znajdziecie w okolicy stolic poszczególnych frakcji. Poziom tej gildii podnosi dzienna misja na delvy otrzymywana w obozie oraz kończenie misji na instancje grupowe (od poziomu 45).

Prócz tego do odblokowania są także:

 • Mroczne Bractwo (Dark Brotherhood) – gildia zabójców (DLC);
 • Gildia Złodziei (Thieves Guild z DLC);
 • Zakon Psijic (Psijic Order) – magowie z Summerset (DLC).

8. Nie zapominajcie o pożywieniu i piciu

Jedzenie i picie w ESO oferuje wiele korzystnych buffów, takie jak zwiększenie ilości punktów życia, wytrzymałości, magii, czy też ich szybszą regenerację co znacznie ułatwi Wam walkę. Warto więc przyzwyczajać się do ich używania już od pierwszych godzin swoich przygód w Tamriel.

Można mieć tylko jeden aktywny buff z tego źródła – więc albo pożywienie, albo picie. Warto dodać, że te najlepsze, skalują się do poziomu postaci.

9. Jak zdobyć wierzchowca i jakie daje bonusy

Najczęstsze pytanie nowych graczy: kiedy dostanę lub będę mógł kupić mounta (konia)?  Wszyscy gracze otrzymują darmowego wierzchowca na poziomie 10. Przypisać go do postaci możemy wchodząc w kolekcje [U] i przywołać za pomocą [H].

Od tego momentu należy codziennie odwiedzać stajnie, znajdujące się w każdym mieście, po to by podnosić poziom umiejętności związanych z wierzchowcami:

 • szybkość galopu (speed)  – maksymalnie +60
 • wytrzymałość podczas cwału (stamina) – maksymalnie +60
 • ilość miejsca w ekwipunku postaci (carry capacity) – maksymalnie +60

Każdego dnia można podnieść tylko jedną z tych umiejętności o +1, a to oznacza, że potrzebujecie 180 dni by maksymalnie ulepszyć wierzchowca.

WAŻNE: Ulepszenia te liczą się na postać, więc nie ważne jakiego wierzchowca przywołacie, będzie miał on te same bonusy.

Polecam by na początku skupić się naprzemiennie na galopie i ilości miejsca w ekwipunku.

10. Czytanie jest ważne!

Zwiedzając Tamriel nie raz natkniecie się na stosy książek, czy też biblioteczki i półki nimi wypełnione, z którymi możecie wejść w interakcję. W niektórych z nich (losowo) ukryta została wiedza. Jeśli więc zajrzycie do nich, to w nadrodę możecie otrzymać zwiększenie poziomu któregoś z Waszych drzewek umiejętności lub też odblokować nowe drzewko!

Tak na dobrą sprawę, to przy odrobinie samozaparcia i wytrzymałości, można osiągnąć maksymalny poziom większości drzewek z umiejętnościami, tylko przeglądając półki i szafki z książkami

To nie wszystkie podpowiedzi dla nowych graczy. Tak naprawdę, to jest ich tak wiele, że starczy na kilka kolejnych artykułów. Inne poradniki do The Elder Scrolls Online znajdziecie w tym miejscu.

Jeśli chcielibyście bym napisała o czymś konkretnym, to dajcie znać w komentarzach 🙂

Poprzedni artykułAmazon Games przekłada premierę New World na koniec września
Następny artykułRust dodaje podwodne laboratoria i krwiożercze rekiny