Nie wiem jak Wy, ale jeśli o mnie chodzi to jestem w stanie dość szybko stwierdzić, które gildie przestaną istnieć, tylko dlatego, że po prostu nie mają określonych celów dla swojego istnienia.

Gram w gry online od 2004 roku i od tegoż też czasu związana byłam z kilkoma różnymi gildiami, a do tego widziałam powstawanie i upadek kilkuset innych.

W każdej grze widzę jak gracze próbują tworzyć nowe gildie i tak wiele z nich się rozpada tylko dlatego, że nie mają tego jednego –  celów popartych planem rozwoju i funkcjonowania gildii. No bo jeśli jedynym celem osoby zakładającej gildię jest „zabawa bez dramy”, to tak naprawdę gildia ta nie oferuje nic i nie zachęca innych graczy do dawania czegokolwiek od siebie.

eq2_kinya_splitpaw_sense_of_urgency_defeating_omugra,_thazurus,_and_vuzalg_2

Z mojego doświadczenia wiem, że jeśli w danej grze powstaje gildia to są trzy główne tego powody:

  • po pierwsze to ten, że gra może oferować bonusy dla osób będących w gildii,
  • po drugie bo chcecie coś osiągnąć w tej grze,
  • a po trzecie, to zakładacie gildię skupiającą Waszych znajomych i tak naprawdę poza wspólną zabawą nie macie żadnych więcej celów.

Więc powiedzcie mi, czy zakładając gildię zadajecie sobie pytanie co chcecie osiągnąć i co możecie osiągnąć w danej grze?

Bardzo przepraszam jeśli pozbawię Was złudzeń, ale odpowiedź „dobra zabawa” nie jest takim celem, dzięki któremu gildia przetrwa zawieruchy czasowe. Jest to zdecydowanie Wasz osobisty cel i tak naprawdę jedyny powód dla którego logujecie się do danej gry. W momencie, kiedy zaczniecie odczuwać, iż logowanie do gry staje się dla Was obowiązkiem, a nie przyjemnością, to pożegnacie się z tym tytułem i to prawdopodobnie na zawsze.

Reklamowanie Waszej organizacji, jako nastawionej wyłącznie na „dobrą zabawę” przyciąga niestety osoby, które tak samo, jak i obecni członkowie gildii nie mają określonych celów, jakie chcą osiągnąć w danej grze. Owszem może i będzie Wam się dobrze rozmawiać na TeamSpeaku, czy też na czacie w grze. Czy myślicie jednak, że bez konkretnych celów i planu działania gildia ta przetrwa i będzie się rozwijać w dłuższej perspektywie czasowej?

20141124_archeage_zamek_4

Aby Wasza nowo tworzona społeczność, miała szansę przetrwania, to musi mieć określony jakiś cel. Bez względu na to jaki on jest: czy będzie to zdobycie zamku, zabicie wszystkich bossów, zgromadzenie najwięcej bogactw na serwerze, wybudowanie domu gildiowego, przewiezienie tysiąca paczek. Oczywiście najlepiej wyznaczyć sobie kilka celów, a w miarę jak są one realizowane dodawać kolejne. Nie chcecie przecież aby Wasi członkowie zdali sobie sprawę, że osiągnęli już wszystko co było do osiągnięcia i po prostu, bez dalszych wyzwań, przestali się logować do gry.

Cele mogą zostać oczywiście narzucone przez liderów gildii, jak i wyznaczone przez samych członków, dzięki czemu czuć się oni będą jeszcze bardziej przywiązani do gildii. No bo w końcu, jeśli ich pomysł został zaaprobowany przez gildię i wszyscy członkowie dążą teraz do osiągnięcia danego celu, to jest to jeden z elementów zachęcających graczy do wspólnej gry.

No dobrze, to cele macie wyznaczone i przyszedł czas na plan działania. Wydawałoby się, że jest to bardzo proste, ale z doświadczenia wiem, że tak nie jest. Nawet jeśli lider ma sformułowany plan działania, to jest go bardzo ciężko wdrożyć. Zawsze znajdzie się ktoś, kto nie będzie chciał w nim uczestniczyć. Dlatego też, plan dzięki któremu dążymy do realizacji założonych celów, musi zostać poparty odpowiednim regulaminem jakim podlegać będą członkowie gidii.

Zdaję sobie sprawę, że są gracze, którzy nie cierpią jakichkolwiek narzucanych im reguł. Owszem takie podejście może przetrwać  w małych „familijnych” gildiach. Jeśli jednak chcecie należeć lub też stworzyć gildię, która ma coś w przyszłości osiągnąć w danej grze, to bez określonych zawczasu zasad się nie obejdzie. Bez względu na to, w jakiej grze zakładacie gildię, to jeśli chcecie zrealizować założone cele, musicie wprowadzić reguły do których powinni dostosować się nowo przyjmowani członkowie. Pozwolą Wam one nie tylko na uniknięcie wielu dram w gildii, ale też upewnicie się, że do gildii należą osoby, które są zaangażowane i myślą podobnie jak pozostali członkowie.

20140821_landmark_cech_rzemiosl_roznych

Jako lider gildii nie musicie stworzyć regulaminu, które obejmie każdy aspekt gry, ale z pewnością musicie ustalić co jest właściwe, a czego należy unikać w zachowaniu poszczególnych członków gildii. Wyznaczenie zasady „bez dramy” nie jest wystarczające, gdyż w ten sposób nie zapobiegacie elementom, które mogą mieć wpływ na wywołanie tejże dramy w gildii. Jeśli o mnie chodzi, to regulamin w prowadzonej przeze mnie gildii ewoluował i nie bałam się wprowadzać kolejnych zasad. Szczególnie jeśli widziałam, że pewne rzeczy należy wyeliminować, gdyż grożą złą atmosferą wśród członków, a co za tym idzie – ewentualną dramą. A wiadomo jak to jest z dramą – to właśnie dzięki nim najczęściej upadają i pojawiają się nowe klany.

Podobnie jest z zasadami narzucającymi pewne zachowania. Jeśli jednym z celów gildii są wspólne wypady raz na tydzień celem bicia bossów, to powinno być to wpisane do regulaminu, tak aby członkowie wiedzieli, że przystępując do tej gildii muszą się do tego przystosować.

Tworzenie gildii tylko po to by poznać nowych ludzi jest fajnym założeniem, ale można to zrobić bez konieczności zakładania gildii. Jeśli mimo to chcecie założyć i prowadzić gildię, to oczywiście możecie to zrobić. Pamiętajcie jednak, że musicie mieć jakiś plan na jej funkcjonowanie. Bez planu nie osiągniecie założonych celów i gildia po prostu przestanie istnieć…

No więc, czy Wasza gildia ma wyznaczone cele, poparte planem i regulaminem?