…dla zupełnie nowych graczy w Planetside 2, czyli rzeczy o których powinieneś wiedzieć zanim zaczniesz grać, a które nie były ujęte w części pierwszej.

Przede wszystkim należy używać Q, czyli skrótu na Spot Enemy. To jest pierwsza i podstawowa sprawa jakiej trzeba nauczyć się w Planetside 2. W ten sposób oznaczymy gracza wrogiej frakcji na mapie i będzie on widoczny przez jakiś czas dla wszystkich graczy danej frakcji, którzy znajdują się w pobliżu. W momencie użycia Q nad postacią będzie widoczny czerwony trójkącik wraz z paskiem życia. To także doskonałe narzędzie do oznaczania wrogów w trudno dostępnym terenie, czy też poruszających się pojazdami.

Pamiętajcie, oznaczenie wrogiego gracza nie trwa zbyt długo. Po kilkunastu sekundach znów trzeba go oznaczyć. Dlatego nauczcie się używać Q 🙂

Squad (drużyna) i Outfit (gildia) w Planetside 2 jest Twoim przyjacielem. Jeśli nie należysz do wcześniej stworzonej drużyny, to w możesz do takiej dołączyć. Używając ESC lub M, otwiera się nasz główny panel. Na dole znajdźcie ikonkę dwóch ludzików i to właśnie tam możecie dołączyć do istniejących już drużyn.

Jest jeszcze inna opcja dołączenia do drużyny – wciskając Insert automatycznie zostajecie dołączeni do istniejącej przypadkowej drużyny.

Możecie zobaczyć na mapie gdzie znajduje się Wasza drużyna i użyć przycisku Redeploy aby przenieść się gdzieś w pobliże. Jeśli lider drużyny postawił w terenie Squad Beacon, to będziecie mogli przenieść się dokładnie w to miejsce. Jeśli widzicie Squad Beacon postawiony przez lidera drużyny innej frakcji, to go zniszczcie. W nagrodę dostaniecie punkty doświadczenia 🙂

A co zrobić, jeśli chcecie opuścić drużynę, pluton, czy też nawet Outfit? Przy nazwie naszej postaci będziecie mieć strzałkę, która pozwoli Wam wyjść z danej drużyny.

Jeśli macie możliwość, dołączcie do Outfitu. Nie ma nic lepszego jak dobrze zorganizowany Outfit i liderzy posiadający wiedzę o Planetside 2.

Kolejną ważną rzeczą jest system VOIP w grze, czyli wbudowany system głosowy. Nauczcie się go używać, ale komendy powinny być krótkie, proste i najlepiej z oznaczeniem kierunku. Macie cztery dostępne kanały głosowe w grze:

  1. Squad / Drużyna (mówimy przez naciśnięcie literki Z)
  2. Platoon / Pluton (7 na klawiaturze numerycznej)
  3. Proximity / Bliska odległość (4 na klawiaturze numerycznej)
  4. Outfit  (9 na klawiaturze numerycznej)

Punkty doświadczenia, które zdobywamy w trakcie walki, przekładają się na nasze punkty CERT oraz Battle Rank (level postaci), których w Planetside 2 jest 100. Doświadczenie zbieracie wykonując rożnego rodzaju rzeczy, jak leczenie, podnoszenie ze zmarłych, dawanie amunicji (inżynierzy), czy nawet kierując pojazdem, gdy ktoś z Waszych pasażerów zabija w tym czasie wrogów. No i oczywiście najwięcej zarabiacie zabijając swoich przeciwników. Do tego dochodzą jeszcze punkty doświadczenia, które zarabia armia w trakcie obrony bazy oraz armia atakująca za zdobycie bazy (nie w trakcie ataku).

Z racji tego, że nie ma górnej granicy na ilość CERT punktów, to polecam wykupienie wszelkich udogodnień dla wszystkich klas, które kosztują 1 pkt. W ten sposób, w razie potrzeby zmiany klasy, coś tam zawsze będziemy mieć już odblokowane. Poza tym CERT punkty, zarabiacie także, gdy nie jesteście zalogowani do gry. Dokładnie to przez 48 godzin po ostatnim zalogowaniu 2 CERT punkty na 6 godzin. Oczywiście, zarabianie punktów gdy nie jest się zalogowanym, jest znacznie wolniejsze niż w czasie walk, gdy dodatkowo każde 250 XP przekłada się na 1 CERT

CERT punkty służą także do odblokowywania broni. Oczywiście można to zrobić również za Station Cash, o ile takowy posiadamy i chcemy go wydawać, ale każdą broń w Planetside 2 można odblokować właśnie za CERT punkty. Aby nie kupować broni w ciemno, raz na 8 godzin możemy wypróbować daną broń przez 30 minut. W zakładce, gdzie wydajemy nasze CERT punkty, są również wymienione bronie, które możemy posiadać. Klikając żółty przycisk „Unlock” dostajemy okno, które pozwala nam wybrać 30 minutową próbę danej broni (niebieski przycisk „Try Now„).

Niestety, ale gdy wypróbujemy dana broń, to kolejny raz możemy ją próbować dopiero po miesiącu…

Poza tym zaopatrzcie swoja broń w lunetę, w ten sposób będziecie mogli celować bardziej dokładnie w swoich przeciwników. Z racji tego, że początkowe bronie mają spory odrzut przy strzale, to naprawdę radzę, aby nauczyć się strzelać seriami po 2-3 strzały na raz.

W Planetside 2 jest tak dużo możliwości wydawania CERT punktów, że po wypróbowaniu wszystkich klas, szczerze polecam Wam specjalizację w klasie, która sprawia Wam najwięcej frajdy. Im więcej punktów w danej klasie, tym mocniejsza jest Wasza postać i tym więcej może przeżyć oraz zabić.

Czasem z pewnością będziecie się zastanawiać, dlaczego nie możecie się odrodzić w bazie, która jest w posiadaniu Waszej frakcji. Otóż poza tym, że możecie być za daleko to również może to oznaczać, że Spawn Control Unit, czyli SCU, zostało zajęte przez Waszych wrogów. To bardzo ważne miejsce w każdej bazie i należy go pilnować, aby móc się odradzać na danym terenie.

Mam nadzieję, że porady te chociaż w części ułatwią Wam życie w czasie pierwszej godziny gry w Planetside 2 😀

Poprzedni artykułJedno proste pytanie…
Następny artykułHeroes’ Festival powrócił do EQ2