Gdy zaczynałam przygodę z PlanetSide 2 założyłam swoją pierwszą postać na serwerze Miller. Z racji tego, że był to jeden z najbardziej obleganych serwerów, wiele polskich outfitów zdecydowało się rozpocząć przygodę na innych serwerach takich jak Cobalt, czy Woodman. Tak też powstały TurboGroszki, do których należałam ja i paru moich znajomych.

groszki

Z racji tego, że w EQ2 prowadzę dużą gildię, która wymaga ode mnie pełnego zaangażowania, Planetside 2 był moja odskocznią, więc nigdy nie miałam w planach zakładania kolejnej wielkiej gildii czy tez outfitu.

Na początku było świetnie na Miller, z racji tego, że po stronie Vanu grało dwóch najlepszych dowódców jakich poznałam do tej pory w PlanetSide 2: Exlor i ShinseiYama, którzy często mieli otwarte plutony. Z czasem niestety przestali grać i nagle okazało się, że ponad 50% populacji serwera stanowi TR.

planetside 2 plutonPodjęłam więc decyzję o założeniu postaci na serwerze Cobalt, gdzie czekała na mnie niespodzianka – polski outfit po stronie Vanu!

planetside rachitynowy pudzianFajnie się wtedy bawiłam, ale niestety z dnia na dzień co raz mniej ludzi się logowało i wkrótce outfit wymarł…

Parę dni temu biegając po Esamir natrafiłam na kilka polskich nicków, które miały te same tagi. Pomyślałam sobie: „Oooo fajnie, kolejny polski outfit, będę miała z kim grać przez jakiś czas„…

Niestety, panowie i owszem zaprosili mnie do swojego składu, ale byli kompletnie niekomunikatywni, ponieważ gadali poprzez Skype i grali tylko w swoim gronie. Buuu 🙁

Dlaczego o tym piszę? Ponieważ wkurza mnie fakt, że kilka gier w które gram pozbawione są możliwości wyszukiwania klanów, outfitów czy tez armii w grze. Brak tych jakże ważnych według mnie usprawnień, zncznie redukuje przyjemność z gry, przynajmniej dla mnie.

Nie raz biegając na swojej postaci Vanu na serwerze Cobalt widzę polskie nicki, ale bardzo zasmuca mnie fakt, że nikt nie podejmie się zorganizowania polskiego outfitu Vanu. Owszem, jest to duża odpowiedzialność, ale ile radochy sprawia wspólne granie.

Dlatego uważam, że narzędzie do wyszukiwania outfitów w PlanetSide 2, powinno być wprowadzone jak najszybciej, aby ułatwić i uprzyjemnić grę takim casualom jak ja.

Zresztą Planetside 2 to nie jedyna gra w którą gram „z problemami”. W Defiance także nie ma możliwości wyszukania klanu w grze, ale za to mogę takowy założyc dla siebie samej.

Defiance 2013-09-10 09-54-36-692Zresztą już jakiś czas temu pisałam jak bardzo złe jest UI w Defiance, ale jest nadzieja, że to się niedługo zmieni. Hartsman, nowy CEO Triona, był bardzo zaskoczony, gdy napisałam mu, że w Defiance nie można robić screenshotów. Kilka dni temu devsi zaczęli zbierać opinie graczy o UI i szykują się duże zmiany.

No i FireFall. Owszem jest narzędzie do sprawdzenia listy Armii, ale nie ma możliwości znaleźć tego co nas interesuje chyba, że wpiszemy nazwę. Wpisanie PL pokazuje mi listę kilkuset armii, w których w nazwie występują litery PL.

firefall armia

Ja wiem, ze to dopiero Beta, która pewnie będzie trwała jeszcze z 2 lata, ale czy tak ciężko dodać jakieś filtry do wyszukiwarki? Wychodzi na to, że żeby znaleźć jakąś większą polską aktywna armię w tej grze muszę przedzierać się przez listę z kilkuset nazwami. A co jeśli do tego nazwa nie jest typowo polska, jak na przykład Piekielne Kroliki, tylko angielska jak na przykład Royal Navy? Ech, skąd ja mam wiedzieć, że to armia polska….

Chyba mam etap marudzenia, ale nie lubię w grach, które należą do gatunku MMO, grać Solo… Kurcze no, jestem towarzyska bestią i nawet jeśli loguję się do tych gier co jakiś czas, to chciałabym należeć do klanu/armii/outfitu, tak abym mogła powiedzieć chociaż „cześć” i zapytać się „co słychać„…

52 KOMENTARZE

 1. Samotny wilk
  Z bólu wyje
  Obwinia się że żyje
  Chciałby aby ktoś Go usłyszał
  Wycie samotnego wilka!
  Który pragnie akceptacji…
  Wilk dzisiaj jest bardzo smutny
  Bo w głowie ma wspomnienia
  Nie umie ich spalić
  Nie ma komu powiedzieć ,,jest mi smutno”, nie ma komu się wyżalić
  Choć ucieka wciąż z wieczną krwawiącą raną , chorą duszą
  Ucieka przed ogniem, pustynną uczuć suszą…
  Samotny wilk nigdy się nie poddaje!
  Nie raz ukrywa łzy, radość udaje
  Nie raz w środku nocy wyje
  Przypominając wszystkim że jest- wciąż cierpi i żyje
  Wokoło wszyscy ludzie się go obawiają
  Gdy Go widzą ranią, albo po prostu uciekają.

 2. A tak bardziej poważnie – Gdybyś nie miała na głowie EQ2, pewnie mogłabyś założyć swój własny outfit.

  Po drugie…Może czas przerzucić się z outfitów narodowych (które z mojego skromnego doświadczenia są siedliskiem hejtu, gimbazy i dziwnej próby połączenia graczy o różnym poziomie kompetencji) na międzynarodowe? Te rzadziej umierają.

  Ja gram już 5 lat z tą samą grupą ludzi i mogę z uśmieszkiem rozpasionego kotka przyglądać się powstającym i umierającym gildiom i outfitom (Przykład – DOPA i Polskie Przymierze Vanu).

  Wyszukiwarka in-game jest oczywiście ważna, ale jeżeli outfit chce powiększyć swoje szeregi to zwykle odpowiednio się reklamuje i raczej jest o nim głośno w odpowiednich kręgach. PL13 na ten przykład – Widzisz ich codziennie, wrzucą jakiś screen, poboastują, temat odświeżą. Ot i jakoś się kręci.

  In all seriousness though – Lepiej znaleźć dobry, międzynarodowy outfit niż mierny ale polski.

  • Po drugie…Może czas przerzucić się z outfitów narodowych na międzynarodowe? Te rzadziej umierają.

   Wiem coś o tym, bo taki właśnie prowadzę w EQ2 🙂

   Ech, po prostu pogoda mnie dobija i mam fazę marudzenia 😀 To minie.

 3. u nas zawsze możesz wpaść i pomarudzić, ostatnio nawet bez wchodzenia do gry dzięki TeamSpeak3. Zawsze ktoś z chęcią podyskutuje. Jak ostatnio Kinya wbiła na kilka min na cobalt, a gadaliśmy godzine kręcąc się na warpgate.

  A co do zarzutów o ostatnio modne słowo „gimbaza” w polskich outfitach u nas średnia wieku w PL13 będzie w okolicach 20-25 lat. I chyba jedyny glonek dołączył w tym roku do grona nie sławnych gimnazjalistów.

  mafia pewnie odwiedził 3PL3 i dlatego ma złe zdanie o Polonii w grach ;D

 4. Wszystko zależy kto ma jakie priorytety. Jak ktoś jest nastawiony czysto na end game i progress to oczywiście, że lepiej jest szukać mieszanych gildii, ale jeżeli ktoś woli social to polskie gildie wcale nie są złe, chociaż oczywiście nie są jedyną opcją. Gdyby było inaczej to ta strona by pewnie nawet nie istniała, bo przecież Kinya wystartowała z blogiem, którego na początku czytali sami znajomi z polskiego community EQ2. I tak było przez ładne parę lat.

  Prawdę mówiąc to nawet nie wiem jak wygląda ta osławiona gimbaza, a Polaków znam wielu i w kilka gier też grałem. Może dlatego, że gram w same muzealne gry i pewnie przy EQnext przeżyję dopiero prawdziwy szok kulturowy, ale jestem na to przygotowany.

 5. End game + social się nie wykluczają. W międzynarodowych też znajdziesz social, częstokroć ciekawszy niż polski gulasz.

 6. Polskie social gildie plus end game też się nie wykluczają. 😉 I wiem, że social jest też gdzie indziej, nawet to napisałem wyżej.Po prostu stwierdzam fakt, że bywają fajne i trwałe (kilka lat) takie grupy. Twoje doświadczenie jest inne, już to przyjąłem i moim celem nie jest nikogo na siłę przekonywać do narodowych tworów.

 7. Kociamafia to widze że masz pecha w szukania polskich outfitów my w pure comando przedstawicieli gimbazy mamy niewielu ot 3 trzecioklasistów którzy zresztą są ogarnięci albo po prostu masz doświadczenie z dywizjonem 303 p.s. jak zechce mi się wrócić na cobalt jako nc to obiecuje że cię dorwe

 8. Skaramanga u nas w 3PL3 nie ma ani jednego gimbusa wszyscy to 18+ był jeden ale po tygodniu zrezygnował grać bo podobno za poważne tematy mamy :p. Sam przyznałeś że do was dołączają i że posiadacie gimbaze

 9. Gimbusa w outficie posiadamy, ale czy jest to wskaźnik poziomu outfitu? Porównując naszego Gimbusa a waszego kartona to widzę przepaść intelektualną na korzyść gimbusa. Ciekawe po ile lat mają ci od was, którzy nie używają mikrofonu. Oswiecisz nas Rinzler?

 10. Kinya niestety mało jest polskich outfitów vanu , jedyny jaki znam to azyl alfa z wodmana ale nie wiem czy jeszcze graja ale zawsze chętnie zapraszam na druga strone mocy do pure comando w koncu teranie to tacy źli to znowu nie są. A co do reszty to przestancie sie kłucić u kogo gra ile gimbusów bo nawet nie każdy podaje swoj wiek czy to istotne kto jaki ma wiek .

 11. Dyskusja? Po prostu polska społeczność już zaczyna obrzucać się błockiem i szacować ilu kto ma gimnazjalistów w outfitach. Oto przykład dlaczego *wiele* narodowych (nie tylko polskich) gildii na dłuższą metę nie działa.

 12. U nas wymagany jest mikrofon nie ma takiej osoby więc znam każdego i wiem kto ile ma lat i jak się zachowuje. Ciekawi mnie tylko cel waszej prowokacji? Teraz twoja kolej na oświecenie mnie

 13. Z tego co pamiętam Star Trek Online miał zajebistą wyszukiwarkę, bo można było po tagach szukać, wystarczyło „polski” wpisać.

  • @Bocian oj tak, w star Treku jest zarąbista wyszukiwarka klanów (wiem bo gram w STO od 1,5 roku), ale równie świetna jest w EQ2 więc jestem zdziwiona, że SOE jej nie zaimplementowało jeszcze do Planetside 2

 14. I co że w PL13 są gimbusy (bo pewnie jest ich więcej, ale się nie odzywają) ? Outfit się trzyma i wszyscy się dobrze bawią, a ktoś kiedyś powiedział: „Gry mają łączyć, a nie dzielić”.

  A btw grafika wystarczyła by przekazać coś o PL13 😀
  Pozdro.

 15. U nas tylko Karton666 jest trochę nieogarnięty, jemu jak coś nie odwali przynajmniej raz na dzień to go wątroba boli. Ale chyba każdy outfit ma swojego świra/ów…Reszta jest może poza jeszcze jednym jest w porządku…

  Nie ma cię co rozwodzić w kwestii gimbus vs „dorosły”, bo nie ma nic gorszego niż „dorosły” facet, który ma jakieś odchyły, i z którym się nie można dogadać…To już wole mieć gimbusa w drużynie, który przynajmniej słucha poleceń i jako że jesteś starszy, uznaje twoje racje…

 16. wszyscy tu narzekają na outfity publiczne więc ja preferuje grę ze znajomymi np. ze szkoły zawsze jest jakiś temat do obgadania i jesteśmy dobrze zgrani bo się dobrze znamy i bawimy:)

 17. Outfit azyl alfa nadal istnieje lecz pod inną nazwą (cerberus). Natomiast jeśli chodzi o gimbusiarnię to niestety nie da się jej uniknąć w żadnym mmo ale to nie zależy od wieku a stanu umysłu. Czasem młodzi gracze są bardziej ogarnięci od tych starych.

  • @Wabciu i tu się zgadzam. Większosc graczy w RRC w EQ2 to ludzie powyzej 30 (sa i powyzej 40,50 jak i 60), więc pamiętam, że jak się aplikowal do nas Sk Nightfalls, ktory mial 16 lat to nie za bardzo wiedzialam jak mam postapic. Kurcze, co niektorzy z naszych memberow mają wnuki w tym wieku! Ale wzielismy go na probe i okazal się tak bardzo rozgarniętym nastolatkiem, jakiego w zyciu nie spotkalam. Ma moj pelen szacunek.
   Wiec, nie oceniam ludzi po wieku ale bardziej po ich faktycznym zachowaniu, ktorego byłam/ jestem swiadkiem. Czasami i 30-latek może zachowac się w taki sposob ze az wstyd.

 18. Gram na cobalcie jako NC i TR, z Vanu czasami ginę z rąk PPV (Polskie Przymierze Vanu). W NC gram solo, bo PL13… no dobra, po prostu gram solo, nie będę nikogo obrażać. A w TR jest dobry skład 3PL3, może nie zawsze dużo ludzi, ale dowodzenie jest niezłe i ludzie na poziomie. Także zakładaj konto czerwone na Cobalcie i szukaj nas 🙂

 19. milo słyszeć takie słowa AMP poza tym obrażanie innych graczy do niczego nie prowadzi każdy ma swój styl gry i tego niestety nie zmienisz… wiec skończcie za przeproszeniem wjeżdżać jeden na drugiego od tego macie forum załóżcie sobie tam temat kto kogo nie lubi i tam się kłóćcie bo przez te wasze dziwne ”mody na sukces” to rzygać mi się chce co za tym idzie spada w moich oczach chęć wchodzenia na ta stronę jak widzę coś takiego

  BTW PARĘ INFO NA TEMAT NASZEGO OUTFITU

  OUTFIT Dywizjon303 [3PL3] Serwer :COBALT zaprasza graczy którzy wiedza co to ”organizacja” i ”zaangażowanie”
  (aktywność w grze, posiadanie mikrofonu , pobrany teamspeak3, ts3ip: ts.minigun.pl ) GRAMY OD GODZINY 13;00 (UTC+0:00) Ewenty w każdy wtorek i czwartek godzina 19:00 (UTC+0:00) działamy wtedy ze zgranymi OUTFITAMI TAKIE JAK:
  -xH2OxO.R.D.E.R [HT0O]
  -CHIMERA [CHI]
  -Terran Imperator Company [TEIC]
  -The 3rd Republican Shock Guard [RSG]
  AKTUALNIE KLAN LICZY 60/15 AKTYWNYCH (siedzą na ts3 KANAŁ PLANETSIDE2)
  SERDECZNIE ZAPRASZAMY 😉
  ”IDZIEMY NA JAKOŚĆ NIE NA ILOŚĆ”

  PS:KINIA SKORO UDAŁO CI SIĘ WBIĆ NA TS3 CHŁOPAKÓW Z PL13 TO ZAPRASZAMY TEZ NA NASZEGO CHĘTNIE PRZYDA NAM SIĘ JAKAŚ KOLEJNA OSOBA DO DYSKUSJI JAKIE CZASAMI PROWADZIMY ;3

 20. Nie przejmuj się Kinya to tylko nasza mała wojna ;D
  Poprostu stoimy po dwóch stronach barykady.
  Pewnie poza grą moglibyśmy wóde łoić ale, to jest wojna i tu się strzelamy! Obelgi werbalne tez się liczą.
  Czerwonym Śmierć! ;]

 21. Tu się ze skaramangą zgadzam poza obelgami. Jesteśmy Polakami taki kraj trzeba się czasami pogryść.
  Kinya kartonowe nie chodziło że on nas obraził wręcz przeciwnie a o obrażanie chodziło mu o innych.
  Ps smerfom śmierć! 🙂
  PS PS. Czerwony to 1/2 polskiej flagi
  nazisto :p (żart – dla niekumatych)

 22. Skaramanga smerfie przypomnij mi w jakich strojach grali nasi kopacze z monaco terrorysto z al kaidy 🙂 a poza tym proponuje rozejm i zagranie po przeciwnej stronie , my z pure comando zrobilismy tak pod koniec sierpnia , powiem że ciekawie grało się po drugiej stronie , nie ma to jak próbować dowodzić nieogarami od wonzaya

 23. nie mam pojęcia w jakich strojach grali, chodzi o piłke kopaną ? Znam się na tym jak baba że tak powiem… ;D bez obrazy

  Akurat alkaida to złe określenie bo oni walczyli w obronie afganistanu jak ruskie chcieli ich podbić, potem zaczeli być wojownikami religijnymi ( zapomniałem jak nazywa się po ichniemu wojna religijna ) NC walczy o wolność poza komunizmem ( związkiem republik ), lub Unią jak się dzieje teraz w europie.
  Akurat alkaida możesz powiedzieć bardziej o VS bo oni mają jakąs religie czy tam coś w co wierzą ale to raczej jest jakaś technokracja. Jeden ptaszek.

  A co do stawania po drugiej stronie to podziękuje, wystarczą mi kilku lvlowe postacie do dywersji wroga lub testowania wrogiego sprzętu na VR traning

 24. @Kinia .Zbior ludzi co chca grac ale kazdy smiga osobno, dowodzacy plutonow to smiech na sali nie liczac 2,3 osob . jak gralismy w 48 osob stracilismy hexa na rzecz 24 przeciwnikow przez bledy naszych dowodcow smiech na sali, . z chlopakami z pcpl smigalismy tam ogarnialismy ludzi i jakos szlo nawet niezle ale pozniej kazdy wbil bo to juz robilo sie meczace powtarzanie tych samych taktyk, polecen, itp itd dlatego wrocilismy do naszego serva . Sam wonzay zalozyl outfit wchodzi raz na jakis czas popierdzieli glupoty i wylazi . z tego co wiem z jego klanu juz troche odeszlo ludzi i pewnie odejdzie bo ludzie wchodza do klanu nie po to by grac tylko chyba zeby sie zobaczyc na wonzia streamie

 25. Sh4man poprawka wonzay był tylko dwa razy na lajwie , a co do nieogarów u niego w outficie to zalezy jak się trafiło los chciał że na najbardziej ogarniętą grupe w 1 składzie trafiłem jak dowodziłem składem charlie na lajwie wonzaya inna sprawa że xawras siedział na tsie i oglądał lajwa i podpowiadał co mam robić by możliwie najlepiej wspomóc nieogarnietego wonzaya

 26. @Kinya nie było na to czasu 🙂 zresztą większość tych co grała to widzowie wonzaya grający tyle w planetside co on sam i tak by nie weszli i zresztą i tak tam już nikt nie gra a ci ogarnięci pewnie przeszli do Pl13

 27. Rozumiem problem z polskimi outfitami Vanu. Sam cały czas sterczę na Cobalcie zmuszony chodzić z zergami.

  To co zostało na Cobalcie to niedobitki PPV oraz RURA. Łącznie aktywnych graczy z obu zostało jakiś 12 osób.

  Kinya, skoro Wonziu może to ty też. Zrób streaming i ściągnij graczy :D. Zostaniesz celebrytką też 😀

  • Daj mnie komp, który to wytrzyma bo mój ledwo zipie i codziennie rano modlę się by się właczył 🙂
   Wtedy będę streamować moje super „profesjonalne” granie w Planetside 2 😛

Comments are closed.