Niedawno miały miejsce ostatnie beta testy przed dzisiejszą premierą (2.04) nowej gry firmy Trion, Defiance. To z pewnością będzie gra jedyna w swoim rodzaju, chociażby ze względu na to, że to pierwsza gra MMO której akcja jest połączona z serialem telewizyjnym wyprodukowanym przez kanał Sy-Fy o tym samym tytule.

W jaki sposób konkretnie gra Defiance będzie połączona z serialem? Jak na razie producenci nie chcą zdradzać konkretów, wiadomo jednakże, że główni bohaterowie występujący w serialu będą z pewnością podróżować do San Francisco gdzie będzie toczyć się akcja gry.

Gra stworzona jest dla PC, Xbox 360 oraz PlayStation 3 a minimalne wymagania są następujące:

 • Windows XP, Vista, 7, 8
 • Minimum2 GB System RAM
 • Intel Core 2 Duo 2.0 GHz CPU albo lepsze
 • 512MB karta video (NVIDIA GeForce 8600 albo lepsze)
 • ATI Radeon HD 2900
 • Intel HD 4000 zintegrowana grafoka
 • DirectX 9.0c
 • DirectX 8.1 kompatybilna karta dźwiękowa
 • Połączenie z internetem
 • Minimum 15 GB wolnego miejsca na dysku

Ciekawostka jest fakt iz gra ta zostanie wydana w modelu B2P, czyli Buy-to-Play. Wystarczy kupić podstawkę i już można grac bez konieczności płacenia subskrypcji. Poza tym gra nie ma znanego nam pojęcia jak wybór serwera ale jest zbudowana podobnie do Eve Online – wszyscy gracze usytuowani są na jednym wielkim wirtualnym serwerze.

Akcja filmu toczy się w Defiance, czyli starym St. Louis, natomiast akcja gry toczyć się będzie w starym San Francisco. Same miasto będzie tak olbrzymie, że każdy gracz zaraz na początku gry dostanie ATV (quad) aby móc szybciej podróżować.

O co chodzi w tej grze? Pokrótce to jakiś czas temu na ziemię przybyli kosmici różnych ras, potocznie zwani Votanie i poprosili o azyl na ziemi. Rządy zgodziły się na zasiedlenie części terytoriów przez kosmitów, ale ziemianie, którzy musieliby zostać przesiedleni z terenów podarowanych kosmitom wznieśli bunt i zastrzelili ambasadora kosmitów. Wybuchła woja nie tylko kosmitów przeciwko ziemianom, ale także jednych państw przeciwko drugim. Konsekwencja tych wojen jest to, że ktoś sabotuje wielkie statki kosmitów, które znajdują się na orbicie Ziemi i spadają one na planetę. Z racji tego, że na statkach tych były nie tylko zwierzęta z innych światów ale i różnego rodzaju maszyny, po rozbiciu tych wielkich statków rozpoczyna się przemiana planety jaka znamy. Jak to zwykle w bajce bywa, ocalałe z wojen państwa łącza się w Republikę Ziemi.

Jeśli chodzi o system klas, to też nie jest on taki jaki znamy. Przede wszystkim to tworząc swoją postać wybieramy pochodzenie swojej postaci, ale tak naprawdę wszyscy gracze są Arkhunterami i pracują dla firmy Von Bach Industries, która to wszczepiła nam super nowoczesny komputer EGO. Naszym zadaniem jest zdobywanie technologi kosmitów, która spada na ziemię. Na samym początku gry mamy do wyboru jedną z czterech unikalnych EGO zdolności:

 • Blur – zwiększa szybkość na określony czas co równocześnie zwiększa obrażenia ataków wręcz przeciwko osłonom przeciwników;
 • Cloak – maskowanie postaci, przez co staje się ona niewidoczna dla wrogów, jednakże przy ataku albo otrzymaniu obrażeń, maskowanie znika;
 • Decoy – stwarza holograficzna iluzję naszej postaci, która odwraca uwagę wrogów od nas;
 • Overcharge – zwiększa bonusy broni oraz zapewnia natychmiastowe przeładowanie broni.

W późniejszym czasie mamy do wybory 48 innych zdolności EGO, a doskonały kalkulator zdolności EGO opublikowano na stronie Defiance Central.

Jeśli chodzi o leczenie to nie ma typowego medyka, ale gracze mają dostęp nie tylko do broni, które leczą ale tez i do innych oryginalnych:

httpv://www.youtube.com/watch?v=-bRXhD0KPaY

Musze powiedzieć, że pograłam z przyjemnością w czasie Bety w ta grę. Najbardziej podobało mi się rozwiązanie PvP.

Jako typowa zwolenniczka PvE staram się unikać walk z innymi graczami. Planetsdie 2 się nie liczy 😀  Tutaj, w związku z tym, ze wszyscy graja na wielkim serwerze, wyznaczane są (pojawiają się) strefy tak zwane Shadow War, w których to obowiązują zasady PvP. Gracze grupowani są w drużyny i nie tylko muszą walczyć przeciwko sobie, ale także przeciwko mutantom, które normalnie pojawiają się w tej okolicy gdy jest ona strefa PvE.

Oprócz Shadow Wars, gra ta oferuje wiele innych eventów, które mogą się pojawić w czasie gdy jesteśmy w okolicy: walki na czas, wyścigi, walki z mutantami. W evencie Arkfall, gdzie technologia obcych właśnie spadła na ziemię, może brać udział do 100 graczy jednocześnie i siła mutantów z którymi walczą gracze o technologię oczywiście skaluje się do tej ilości. Taki Rift w nowoczesnym wydaniu 🙂

Oto pierwsze 30 minut gry wraz z wstępem, które nagrałam w czasie ostatniej bety:

httpv://www.youtube.com/watch?v=1BCgbDqQIIU

Dla zainteresowanych ta grą polecam przeczytać Pytania i Odpowiedzi zamieszczone na forum Defiance.

 

 

Poprzedni artykuł[PS2] Parę słów o klasie Ciężki Szturmowiec
Następny artykuł[EQ2] Notki do Bety GU66
2 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Czort

Szkoda że jest b2p, a nie f2p bo bym z chęcią zagrał.

Talisha

Byłam beta testerką tej gry… Mnie się nie podobała.