Jeśli chodzi o ekonomię, czy tez gospodarkę każdej gry MMO, to wydaje mi się iż wszyscy gracze zdają sobie sprawę z tego jak ważnym aspektem jest handel. No cóż, informacje na temat tego jak wyglądać będzie handel w The Elder Scrolls Online z jednej strony trochę mnie przeraziły, a z drugiej – zaintrygowały.

Okazuje się, że podstawowym kluczem do większej gospodarki w The Elder Scrolls Online są gildie. Dlaczego?

Po pierwsze w grze tej nie będzie ogólnie dostępnego Brokera/ Domu Aukcyjnego jakie znamy z innych gier MMO. Podobny sklep znajdzie się w interfejsie Gildii, i dzięki niemu gracze będą mogli sprzedawać przedmioty innym graczom zrzeszonym w danej gildii. Jest jednak pewno ale. Nie wiem na ile jest to prawdziwa informacja, ale podobno gildia musi mieć minimum 50 członków aby mieć dostęp do takiego sklepu.

TESo sklep gildiowyPo drugie, gracz może należeć jednocześnie do pięciu gildii, a więc mieć dostęp do pięciu ewentualnych sklepów gildiowych, które może przeglądać u tego samego NPC co bank. Widzę w tym tylko jeden mały problem. Maksymalna ilość członków w gildii wynosi 500 i może to być dość niski pułap dla gildii, która złożona będzie z najlepszych crafterów w grze, bo zbyt wiele ludzi będzie chciało do niej należeć.

Możliwość należenia do kilku gildii jednocześnie otwiera graczom TESO szersze horyzonty, a przede wszystkim pozwala na tworzenie aliansów.  Każda gildia posiadająca sklep jest w stanie tak go skonfigurować, że będzie on widoczny na mapie oraz dostępny dla innych graczy w Cyrodiil. Tak, dokładnie – w strefie PvP.

W Cyrodiil jest mnóstwo warowni, które mogą być przechwycone przez konkretna frakcję oraz ogłoszone, że należą do konkretnej gildii. Nie wiem dokładnie w jaki sposób gildia może ogłosić iż dana warownia należy do niej, ale gdy to nastąpi lider gildii może uruchomić sklep dostępny dla wszystkich graczy, którzy chcą z niego skorzystać. Oznacza to, że warownie położone najbliżej miejsca startowego w Cyrodiil będą z pewnością najbardziej spornymi obiektami nawet wewnątrz tej samej frakcji.

TESO Cyrodiil mapa 2System ten sprawia, że jestem dość mocno nim zaintrygowana, ale przeraża mnie fakt iż małe gildie mogą mieć wzięciem udziału w gospodarce tej gry. Z drugiej strony ochrona warowni w Cyrodiil należącej do gildii nabiera zupełnie innego znaczenia…

Poprzedni artykuł[EQ2] Darmowe skrzydła dla posiadaczy ToV
Następny artykuł[PS2] Nowy Amerish
1 Komentarz
Inline Feedbacks
View all comments
Wichura

Ale właśnie o to chodzi możesz być w małej gildii i jednocześnie być w większej gildii, zorientowanej tylko na handel i „handlowe pvp”. Nie wiem jak ten system się sprawdzi w praktyce, ale jest to coś zdecydowanie napędzającego chęć do gry.