EVE Online będzie Free-to-Play – przynajmniej w jakiejś części. CCP Games oficjalnie nie nazwało zmiany jako F2P, ale bardziej jako „plan umożliwiający graczom zagłębienie się w świat EVE bez konieczności opłacania subskrypcji”.

Nowy mechanizm, który wprowadzony zostanie najprawdopodobniej już w listopadzie, wraz z kolejnym dodatkiem do gry, zwać się będzie systemem klonów. Gracze, którzy opłacać będą subskrypcję zaliczeni zostaną do klonów Omega i dla nich praktycznie nic nie zmieni się w dotychczasowej rozgrywce.

Natomiast osoby grające za darmo, zaliczone zostaną do klonów Alpha i będą mieć ograniczony dostęp do gry. Postacie Alpha będą mogły uczyć się jedynie umiejętności dostępnych dla ich rasy oraz pilotować trzy rodzaje statków: fregaty, niszczyciele i krążowniki. Oprócz tego będą się wolniej rozwijać swoje zdolności.

Jeśli chodzi o klony Omega, to w przypadku rezygnacji z subskrypcji, postacie ich zostaną zdegradowane do klonów Alpha, a co za tym idzie zablokowany zostanie dostęp do nauczonych wcześniej umiejętności oraz spowolniony rozwój postaci.

Obszerne wyjaśnienie dotyczące tegoż systemu znajdziecie na stronie głównej gry, natomiast poniżej zamieszczam krótki film omawiający te zmiany.

 

 

No i jak? Zagracie?

7 KOMENTARZE

 1. Hmmm jak dla mnie spoko, zawsze chciałem zagrać w EVE ale mając tylko 14 (czy tam 21) dni triala to tak raczej ciężko coś przetestować, czy gra jest w moim guście, a kupić PLEXa tylko po to by zagrać te np. dodatkowe kilka dni tak trochę słabo, no i wgl system obowiązkowego premium jest moim zdaniem taki trochę słaby, no i pewnie grając tym free kontem da radę zarobić na PLEXy więc jak dla mnie spoko, Kinya jak już przejdzie na free i będziesz chciała coś pograć, bo z tego co słyszałem gra jest bardzo dobra, pisz, Fonji też mówił że coś może ugra, a w grupie zawsze raźniej.

  • Zarobienie na PLEX na free koncie? Bez ekipy w low/null lub WH nie wykonalne. Przy obecnych cenach licencji musiał byś meczyć się na misjach po kilkanaście godzin dziennie. No i może okazać się że CCP ograniczy handel dla free kont i nie kupisz PLEX.

 2. Pomysł fajny, jak ktoś chce poznać klimat gry. Z 5000000 skillpointów się raczej nie porządzi. Nie wyobrażam sobie floty złożonej z free2playowców. Nawet w high secu ktoś nas może zabić z nudów jak jest bogaty i nie szkoda mu statku. Ograniczenia mogą być frustrujące dla nowych graczy. Ginięcie i tracenie statku i jaja też jest frustrujące. Dlatego nie gram już w tą grę chociaż uważam że jest świetna ale nie na moje nerwy 😀

  • Flota składająca się z graczy f2p to może być ból. CCP w Q&A odpowiada na pytanie odnoście f2p gankerów że nie widzi problemu. Od razu przypomina mi się pewna korporacja z dawnych czasów. Liczyła sobie kilkaset osób. Średnio flota składała się z ok 500 fregat. Nie było na nich mocnych. Dla nie wtajemniczonych, fregata to poza noob statkiem który dostaje się za darmo, najsłabszy maszyna w grze. Jest dobra i tania. Odpowiednio zfitowana (dla nie wtajemniczonych fitowanie – dodawanie modułów) potrafi utrącić nieprzygotowanego na pvp crusera lub nawet battle cruiser. Zalewali wroga masą. Na zerga nie ma mocnych. Nawet jak straty były spore to ci co spadli dawali radę wrócić na pole bitwy bo klony z przygotowanymi statkami były kilka sektorów od bitwy. Pewnie CCP do premiery ugnie się przed społecznością i nałoży restrykcje na zakładanie foty dla f2p albo mocno okroi ją liczebnie. Jak nie teraz to po premierze będziemy światkami rzezi 🙂

   • Teraz też nikt nikomu nie broni robić flot po 500 statków (i to lepiej wyfitowanych, niż standardowa fregata bez modułów t2-ójkowych przez postać z 5 mln SP, bo takie ma być mniej więcej ograniczenie) i mimo to jakoś można żyć. Poza tym pvp-owcy będą mieli na kim się paść 😀 Biorąc pod uwagę to, że głównie eksploruję w WH to ta zmiana niewiele dla mnie zmienia, ale znam kilka osób, dla których trial to było za mało, żeby się zdecydować a płacić za PLEXa, żeby stwierdzić po miesiącu, że to jednak nie dla nich nie chcieli 🙂 Jestem za, będzie ciekawie.

    • Też jestem za. Czasami nachodzi mnie ochota po prostu polatać, a szkoda mi płacić za miesiąc kiedy po tygodniu mi przechodzi.

Comments are closed.