Wygląda na to, że firma Kakao Games EU (dawne Daum Games EU) postanowiła na poważnie podejść do problemów z botami oraz oszustami w Black Desert Online.

Zgodnie z informacją zamieszczona na Reddit, firma ta wystąpiła na drogę sądową przeciwko twórcy jednego z popularnych serwisów dostarczających oprogramowanie, dające oszukańczą przewagę, co niektórym graczom w Black Desert Online.

20160801_bdo_bot-sad

W pozwie tym, wydawca Black Desert Online domaga się 100.000 Euro odszkodowania od pana Juliana Boscha, twórcy jednego z najpopularniejszych programów botujących, oraz 500 Euro za każdą osobę, która zakupiła ten program, jak i inne oprogramowanie dające graczom przewagę w tej grze.  Dodatkowo Kakao Games EU zażądało danych osób, które zakupiły oprogramowanie stworzone przez tegoż typka, łącznie z danymi dotyczącymi połączenia skąd dokonany został zakup.

Osobiście uważam, że jest to bardzo dobry krok, ale tak naprawdę jest to kropla w morzu oprogramowania oszukującego. Poza tym niestety wydaje mi się, że Kakao Games EU ma małą szansę na wygraną, gdyż prawo Unii Europejskiej dość mocno chroni dane osobowe. Oprócz tego siedziba wydawcy Black Desert Online znajduje sie w Holandii, podczas gdy pan Bosch jest obywatelem Francji, co też może przyczynić się do pewnych komplikacji.

No cóż – trzymam kciuki za wygraną i mam nadzieję, że pozew Kakao Games EU zainspiruje inne firmy wydające gry online. Nie cierpię oszustów i mam nadzieję, że w tym przypadku pan Bosch zostanie surowo ukarany.

Na tą chwilę, ten konkretny program oszukujący został, przynajmniej tymczasowo, wyłączony – zobaczymy na jak długo.

Poprzedni artykułWygraj klucz do Gloria Victis!
Następny artykułEdengrad ulepsza AI przeciwników, animacje oraz dodaje broń palną
10 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
ghoulas

To działanie na zasadzie – pozwijmy producentów broni za to że ludzie dokonali napadu na bank przy ich uzyciu. Jak firma nie potrafi sobie poradzić z wykrywaniem oszustów (bo to trudne i kosztuje) to łatwiej napisać pozew na goscia piszącego program (bo to tańsze). Nie pochwalam oszukiwania i uzywania tego typu programów ale nie widze wielkich szans na wygrana. Kakało Gejms się tylko tym osmieszy i jesli przegra a nic z graczami nie zrobi to zachęci jeszcze bardziej ludzi do oszukiwania.

Archax

YYYYYY niby za co oni ich pozwali? Ghoulas pozwijmy producenta noży za to że ktoś kogoś tym nożem zabił O_)O albo matkę i ojca jakiegoś mordercy za to że to dziecko urodzili, śmieszne. Nie mają żadnych szans na wygraną, albo dobra mają, to jest UE jednak a tu wszystko może się stać, ale w normalnym kraju by przegrali bo nie mają za co go pozwać, a to że są z różnych krajów to już wgl nie powinni mieć żadnych szans i na miejscu tego pana to bym im powiedział że mogą se ten pozew w d*** wsadzić i jeszcze bym zmniejszył cenę by więcej ludzi mogło to kupić

Kinya Turbgroszka

Czyli pochwalasz wykorzystywanie oprogramowania pozwalającego na oszukiwanie w grach MMO?!

Archax

Nie, ale próby zamydlenia oczu graczom tym że się pozwie producenta tego też nie, niech walczą z tym jak normalni ludzie czyli banują boty, tak jak to robią w każdej normalnej grze. Niech zamiast powiększać p2w albo dodawać nowe ułatwienia, dodają programy które będą wychwytywać boty, A serio CI najbardziej perfidni boterzy mogą dostać bana tak średnio już po 10min od odpalenia bota. Wystarczyłoby też trochę inicjatywy od GM’ów i też banów w ciągu jednego dnia by się sporo posypało, ale pozew który nic nie da? To najpewniej wyglądało tak:
a) No musimy coś zrobić z tymi botami
b) no ale to nam zajmie masę czasu w której moglibyśmy wprowadzić więcej ułatwień dla casuali
a) a masz jakiś inny pomysł
b) o wiem, pozwijmy twórce tego oprogramowania, pewnie i tak przegramy ale proces trochę potrwa i gracze zobaczą że coś robimy, no i na te kilka miesięcy mamy ten problem z głowy
a) ty dobra myśl, no to teraz wracamy do rozmów jak tu dodać więcej p2w tak by gracze nie zobaczyli że to p2w, jakieś pomysły?

Dodam tak jeszcze, że nawet jeśli wygrają to nigdy nie wygrają z darmowymi programami, 2) pozwali tylko jedną firmę na hmm pewnie dużo, 3) tak jak już mówiłem nie mają za co ich pozywać, to właśnie tak jakby pozwali producenta broni/noży, no proces nie do wygrania.
Liścik jest po francusku więc go nie przeczytam no ale naprawdę interesuje mnie na jakiej podstawie oni chcą go pozwać, i jednocześnie na podstawie swojego czy francuskiego prawa?

ghoulas

W twoim rozumowani jest zasadniczy błąd, developerom tak na dobra sprawe nie zależy na graczach, oni myslą raczej jak wycisnąć jak najwiecej kasy nie wkurzając zbyt wielu klientów. Obecne na rynku gier liczy się tylko cena akcji i zysk akcjonariuszy nic więcej. Jesli wprowadzenie P2W zmniejszy im ilość graczy o 10% ale zwiekszy zysk w danym kwartale to to jest droga którą należy iść. Nikt w obecnym świecie nie planuje poza obecny rok budzetowy bo z tego sa prezesi rozliczanie nie z zadowolenia graczy.

Archax

przecież właśnie to napisałem, zamiast rozwiązań dobrze problem botów to go nie rozwiązujemy a jedynie tworzymy pozory że to robimy i dodajemy więcej p2w (dokładnie to miałem na myśli pisząc ten dialog)

Balrogos

Tak tylko nozem kroi sie chleb smaruje i tak dalej i mozna tez nim zabic, a oprogramowanie botterskie cizterskie ma tlyko 1 cel botowanie/czitowanie chyba mi nie powiesz ze pyx.bdo smarowales chleb maslem? Ale z drugiej strony mowisz ze pieniazne machlojki i oszukiwanie jest okej puknij sie w glace.

Archax

Nie napisałem że jest okey, ale poproszę miejsce w prawie francuskim gdzie zabronione jest pisanie takich programów, nie ma? Dziwne. Więc na jakiej podstawie oni ich pozywają? Na podstawie ich regulaminu? Hahaha. Nie złamali prawa pisząc to więc niema za co ich karać. To jest zwykły blef se strony KG żeby ludzie myśleli że coś robią a tak naprawdę nic nie robią.

JemVanusy

Zasada rozumowania Archaxa jest zasadniczo słuszna. Mogę napisać dowolną aplikację i w żaden sposób nie łamie to żadnego prawa. Nawet udostępnianie jej, bo jestem właścicielem kodu, o ile nie użyłem czyjegoś który ma ochronę prawa autorskiego. Winni są Ci co używają tej aplikacji. Firmy od dłuższego czasu zauważyłem przykładają coraz mniejszą wagę do walki z oszustami, czasem tylko zrobią jakąś medialną nagonkę.

Archax

Dokładnie, warte zauważenia też jest to ile już takich tematów widziałem a chyba jeszcze ani jednego pod tytułem ” firma XXX wygrała z YYY bo robił boty” ciekawe czemu?