Średniowiecze – czasy w których opowieść o wojowniku ma większe znaczenie niż wynik bitew, w których brał on udział. Ale nie tylko wojownicy kształtowali tę epokę. W tle przewijały się masy zwykłych ludzi, którzy dostarczali niezliczone dobra potrzebne do prowadzenia licznych wojen: kowale, krawcy, zielarze i rolnicy.

Najnowsza aktualizacja Gloria Victis jest ukłonem w stronę osób wolących nieco spokojniejszą rozgrywkę niż te ciągłe walki o zamki. Od kilku dni użytkownicy tego polskiego MMORPG mogą umieszczać w świecie interaktywne obiekty w postaci nasion, namiotów oraz ognisk.

Gracze mogą posiać nasiona zbóż, warzyw, owoców, ziół oraz lnu. Posianie to nie wszystko, bo później trzeba o nie zadbać wyrywając chwasty, ochronić przed zwierzyną, innymi graczami lub też warunkami pogodowymi. Nasiona posiać można niemal wszędzie, z tym, że najlepsze plony zbierze się na farmach znajdujących się na terenach PvP (loot) oraz na tych w zamkach kontrolowanych przez gildie.

Nasiona posiane w otwartym świecie mogą zostać zebrane i zniszczone przez każdego gracza, chociaż jeśli czynu tego dopuści się sojusznik, to będzie to traktowane jak przestępstwo.

Ponadto gracze mogą teraz rozstawić w dowolnym miejscu na świecie namiot służący jako przenośne miejsce odradzania, który jednak może zostać dość łatwo zniszczony przez przeciwników, oraz ognisko służące do wyrobu posiłków regeneracyjnych i wzmacniających.

Dodanie tych dwóch systemów (rolnictwa i umieszczania obiektów) stwarza ogromne możliwości dla rozwoju przyszłych funkcji. Zgodnie ze słowami twórców- i w zależności od woli społeczności gry, projektanci mogą teraz rozpocząć prace nad wdrożeniem systemu budowania w lokalizacjach gildiowych oraz dodaniem systemu housingu.

Jeśli o mnie chodzi, to studio nie powinno pytać o dodanie tych dwóch funkcji, a po prostu to zrobić. Housing jest teraz niemal obowiązkową funkcją w grach MMORPG, a zastosowanie podobnego systemu jak jest w ESO, może zapewnić dodatkowe przychody: część domów dostępna przez rozgrywkę, część premium i podobnie w przypadku artykułów wyposażenia.

Nie wspominam już o dodaniu serwera PvE dla osób preferujących spokojną eksplorację, uprawę i budowanie…

Z innych ostatnio wprowadzonych zmian warto wymienić połączenie serwerów europejskich w jeden mega-serwer, ulepszenie systemu kontrolowania terytoriów przez gildie, które uniemożliwia dominację jednej z nich, a także rozpoczęcie nowego sezonu Glorii.

System gotowania w Gloria Victis

Pełną listę zmian znajdziecie na stronie.

Poprzedni artykułAbsolver za darmo, zapowiedziano rozszerzenie Downfall
Następny artykułFortnite Battle Royale dodaje dubeltówkę i nowy tryb okresowy