Apex Legends to zupełnie nowa strzelanka stworzona przez Respawn Entertainment, której akcja osadzona została w uniwersum Titanfall. Tym razem jednak, studio pozbyło się mechanicznych tytanów i skupiło na na modnym ostatnio gatunku Battle Royale.

Wojna o Kresy dobiegła końca. Po setkach lat konfliktu pomiędzy Międzygwiezdną Korporacją Przemysłową a Ruchem Oporu, w odległym regionie kosmosu, znanym jako Kresy, w końcu zapanował pokój.

Wyzwolenie miało jednak swoją cenę – opuszczające region siły IMC i Ruchu Oporu zabrały ze sobą wszystko, co miało jakąkolwiek wartość, i zostawiły Kresy w ruinie. Pozbawieni środków do życia i perspektyw mieszkańcy zostali zmuszeni do opuszczenia swoich domów. Co odważniejsi z nich przenieśli się na Odludzie.

Mianem tym określa się odległy zbiór planet na obrzeżach Kresów, nietknięty przez wojnę i obfity w zasoby oraz możliwości. Dla mieszkańców Odludzia życie ma jednak niewielką wartość, a niebezpieczeństwo czai się na każdym kroku. Niegdyś tutejsi osadnicy, odkrywcy i bandyci spędzali całe życie na niekończącej się walce o władzę. Teraz rozstrzygają swoje spory na Igrzyskach Apex – brutalnych zawodach, w których legendy ze wszystkich zakątków Kresów walczą o pieniądze, sławę i chwałę.

Jak w przypadku większości gier z gatunku Battle Royale, także tutaj obowiązują podobne zasady: dwadzieścia trzy-osobowych drużyn (60 osób) ląduje na mapie, której powierzchnia stopniowo się zmniejsza, a by wygrać należy znaleźć przydatne wyposażenie i wyeliminować przeciwników.

W przeciwności jednak do innych gier, tutaj gracze mogą wybrać jedną z ośmiu postaci posiadających różnorodne umiejętności.

Wśród dostępnych na starcie gry bohaterów są między innymi: Bangalore (zawodowy żołnierz używający granatów dymnych i mający szybszy bieg), Bloodhound (technologiczna tropicielka, która potrafi ujawnić pozycję ukrytych wrogów oraz widzi pozostawione przez nich ślady), czy tez Lifeline (medyk bojowy wykorzystujący drona leczącego).

Apex Legends zaoferuje także graczom trzymiesięczne Sezony, z czego pierwszy rozpocznie się już w marcu. Wraz z nim do gry zawita Przepustka Bojowa, dzięki której zdobyć będzie można unikalne przedmioty kosmetyczne, ale nie znajdziemy w niej postaci (Legend).

Przepustka bojowa to system sezonowy, który wynagradza graczy wyjątkowymi przedmiotami kosmetycznymi. Nagrody otrzymywane w ramach przepustki bojowej to mieszanka wyjątkowych sezonowych przedmiotów kosmetycznych oraz pakietów Apex. Podczas każdego sezonu wszyscy gracze mogą odblokować część tych przedmiotów dzięki zwyczajnej grze. Gracze, którzy kupią przepustkę bojową, będą mogli zdobyć wszystkie przedmioty dostępne w danym sezonie (około 100 różnych nagród).

Wszystkie przedmioty zdobyte dzięki przepustce bojowej są własnością graczy i mogą być wykorzystywane nawet po zakończeniu sezonu.

Jeśli chodzi o model biznesowy, to Apex Legends udostępnione zostało jako tytuł Free-to-Play z mikrotransakcjami. Jednak zgodnie ze słowami autorów, pieniądze wydane w grze nie zapewnią jakiejkolwiek przewagi podczas walki, a do tego wiele przedmiotów kosmetycznych będzie można zdobyć bez wydawania pieniędzy.

Czy w Apex Legends można za pieniądze zdobyć przewagę w grze?

No. W Apex Legends nie sprzedajemy żadnych przedmiotów, które zapewniają przewagę podczas rozgrywki. Pieniądze wydane w grze nie zapewniają jakiejkolwiek przewagi podczas walki w pierścieniu. Apex jest wspierany głównie przez przychody z przedmiotów kosmetycznych i nowych postaci (które można zdobyć również dzięki grze).

Czym są monety Apex?

Monety Apex to waluta premium dostępna w grze, pozwalająca na zakup pakietów Apex, przedmiotów w sklepie rotacyjnym oraz nowych legend.

Czym są żetony legend?

Żetony legend to waluta zdobywana dzięki podnoszeniu poziomu gracza. Można otrzymać je również po osiągnięciu maksymalnego poziomu gracza – dzięki zdobywaniu odpowiedniej ilości PD podczas gier.

Czym są metale rzemieślnicze?

Metale rzemieślnicze można otrzymywać z pakietów Apex i wykorzystywać do tworzenia konkretnych przedmiotów kosmetycznych, takich jak skórki dla legend, skórki broni i nie tylko.

Czym jest sklep rotacyjny?

Sklep rotacyjny to miejsce w grze, w którym możesz kupić konkretne postacie i przedmioty kosmetyczne. Każdy z przedmiotów w sklepie po siedmiu dniach wymieniany jest na inny. Sklep rotacyjny jest podzielony na dwa działy: główny (za walutę premium) i wyjątkowy (za żetony legend).

Prócz tego gracze otrzymają dostęp do Pakietów Apex, które to są nagrodą za podnoszenie poziomu konta, ale można także je zakupić za walutę premium. W każdym z nich znajdują się trzy elementy: dowolna kombinację przedmiotów kosmetycznych i waluty wykorzystywanej do tworzenia.

Apex Legends udostępniony został wczoraj wieczorem za darmo na PC (Origin), PlayStation 4 (nie jest wymagane PS Plus) i Xbox One (wymagane konto Xbox Live Gold). Crossplay nie jest dostępny w tym momencie, ale jest wielce prawdopodobne, że pojawi się w przyszłości.

Musze powiedzieć, że gra wygląda naprawdę ciekawie, a do tego przypomina mi nieco Borderlands. Dużym zaskoczeniem było jednoczesne jej ogłoszenie i uruchomienie serwerów, ale zgodnie ze słowami twórców „po co budować miesiącami hype, skoro można zrobić to od razu„. I chyba strategia ta przyniosła korzyści, bo Apex Legends królował wczoraj na Twitch.tv, gdzie ponad 400.000 osób oglądało rozgrywki streamerów.

Niestety, wydanie Apex Legends to zła nowina dla fanów uniwersów Titanfall. W wywiadzie dla Eurogamer, producent wykonawczy Drew McCoy zdradził, że wbrew pogłoskom, Respawn Entertainment nie pracuje nad Titanfall 3.

ŹRÓDŁOOrigin
Poprzedni artykułThe Division 2: tak wygląda misja PvE
Następny artykułThe Black Death dodaje nowe mapy, misje i znacznie ulepsza rozgrywkę