Już za kilka dni otworzą się wrota do magicznego świata Aeternum. Po wielu miesiącach oczekiwania, w końcu doczekamy się premiery New World, MMO od studia Amazon Games.

Jeśli macie w planach zagrać w tę produkcję, jakimś cudem nie udało się Wam wziąć udział w beta testach lub po prostu nie przywiązywaliście wagi do mechanik oraz funkcji dostępnych w New World, to przygotowałam dla Was listę dziesięciu rzeczy, o których musicie wiedzieć, zanim wyruszycie na swoją przygodę.

JAK POMINĄĆ SAMOUCZEK?

Po raz kolejny zaczynacie przygodę w New World i zmęczeni jesteście koniecznością przejścia samouczka? A może po prostu jesteście doświadczonymi graczami MMO i wiecie wszystko o lekkich i ciężkich atakach, unikach, czy też pokonywaniu przeszkód?

Jeśli tak, to możecie pominąć samouczek. Wystarczy wyjść do Menu i wybrać opcję Przejdź do New World.

UWAGA: Zanim to zrobicie, pogadajcie z rannym żeglarzem by otrzymać przydatne rzeczy na start.

JAK GRAĆ ZE ZNAJOMYMI OD STARTU?

Niestety, w New World nie ma systemu pozwalającego na wspólne rozpoczynanie przygody na tej samej plaży co znajomi. Można jednak tę przeciwność obejść i są na to dwa sposoby, z których możesz skorzystać:

Metoda pierwsza

Po ukończeniu lub przeskoczeniu samouczka, u strażnika na plaży ukończ pierwszą misję „Jedyny ocalały”. NIE przyjmuj kolejnego zadania. Spójrz na mapę i zobaczysz, że na każdej startowej plaży pojawi się znacznik misji. Wystarczy teraz udać się na wybraną plażę i kontynuować przygodę ze znajomymi.

  • RADA: Podczas tej podróży, trzymaj się głównych dróg,a jeśli przechodzisz w okolicy miast, to zajdź do nich by odblokować możliwość teleportacji.

Metoda Druga

Ukończ wszystkie zadania od strażnika na plaży, aż do momentu gdy wyśle Cię z raportem do najbliższego miasta. To zadanie wymaga od pogadania w mieście z konstablem i niestety nosi różne nazwy w zależności od regionu początkowego regionu:

  • BrzaskBurze na horyzoncie – pogadaj z Sylvia Oakes
  • Urwiska MonarchyOstrzeżenie przed burzami – pogadaj z Heloise Saville
  • JesieniowieczniaZwiastun złych wieści – pogadaj z Avita Maecia
  • WiatrochronRaport strażnika – pogadaj z Miklos Dauti

Oddaj zadanie, ale NIE przyjmuj kolejnego! Po otwarciu mapy w każdej miejscowości początkowej pojawi Ci się znacznik zdania. Wystarczy udać się do wybranego miasta i kontynuować swoje przygody.

Jeśli to zrobisz to na kilka kolejnych questów jesteś przypisany do danego miasta i w tym momencie będziesz mógł grać wspólnie ze znajomymi, gdy wszyscy dojdziecie z fabułą główną do momentu, gdy macie do pogadania z pustelnikiem nad rzeką.

ZRÓB WSZYSTKIE NARZĘDZIA!

Lądując na plaży, jedna z pierwszych misji wymusi na nas zrobienie noża do skórowania. Nie ograniczajcie się tylko do tego. Zbierzcie kilka więcej krzemieni i gałązek (zielone drewno) z krzaków i wytwórzcie wszystkie narzędzia w znajdującym się obok strażnika ognisku.

Dzięki temu będziecie mogli zacząć zbierać zioła, drewno, kamienie i metale – nie zapomnijcie ich tylko wyposażyć!

ZBIERAJ WSZYSTKO!

Może sobie nie zdajesz z tego sprawy ale zbieractwo i rzemiosło są bardzo ważne w New World. I dlatego też – szczególnie na początku – zbieraj wszystko co napotkasz: zioła, jagody, drzewa, rośliny, kamienie, przeglądaj pojemniki z zapasami, skóruj zwierzynę i zgarniaj pióra z indyka. Z ziół i wody możecie zrobić podstawowe eliksiry do leczenia, a z mięsa z dzika regeneracyjne pożywienie.

Nawet jeśli nie masz w planach zajmować się zbieractwem, to podstawowe surowce będą także potrzebne do ukończenia pierwszych misji fabularnych. Dlatego też zanim udasz się do miasta upewnij się, że masz przy sobie drewno, kamienie, skórę i krzemień.

WAGA WYPOSAŻENIA JEST WAŻNA

Waga wyposażenia, jakie zakładacie na swoją postać, jest ważna i ma wpływ na kilka rzeczy:

 • lekkie (od 0-13) – postać przetoczy się podczas uniku, zadawane obrażenia zwiększone o 20%,
 • średnie (14-22) – postać skoczy podczas uniku, zadawane obrażenia zwiększone o 10%, nakładane na przeciwników debuffy trwają 10% dłużej, siła leczenia (laska życia) zmniejszona;
 • ciężki (23+) – postać podczas uniku zrobi krok w bok, otrzymywane obrażenia zmniejszone, siła leczenia (laska życia) znacznie zmniejszona.

GDZIE PRZECHOWYWAĆ RZECZY?

Wiele osób rozpoczynających swoja przygodę w New World zadaje pytanie: „gdzie znajdę bank / magazyn”.

Niestety, w grze tej nie znajdziecie banku oferującego podobne funkcje jak w innych grach MMO. Zamiast tego w każdym mieście znajdziecie składzik (magazyn).

To właśnie tam możecie przechowywać swoje rzeczy i korzystać z nich podczas wytwarzania przedmiotów w danym regionie bez konieczności ich wyciągania ze składziku.

Każdy region ma swój własny składzik, więc to od Was zależy, gdzie chcecie przechowywać swoje rzeczy.

Dobra wiadomość jest taka, że za drobną opłatą można przenosić rzeczy pomiędzy magazynami – o ile znajdują się one w regionach należących do Waszej frakcji. Wystarczy na interfejsie magazynu rozwinąć zakładkę z regionami, wybrać ten interesujący nas i można przenieść rzeczy w nim się znajdujące do składziku przy którym stoimy.

Bonusowa rada: jak szybko przerzucać rzeczy do składzika?

Wystarczy użyć przycisku do szybkiego transferu znajdującego się przy każdej kategorii rzeczy w naszym ekwipunku.

GDZIE SPRZEDAWAĆ PRZEDMIOTY?

Zastanawiacie się gdzie możecie sprzedać nadmiarowe, czy też niepotrzebne przedmioty w New World? Niestety, w tej grze nie znajdziecie niezależnych handlarzy NPC, którzy kupią od nas wszystkie śmieci.

Zamiast tego niepotrzebne elementy wyposażenia oraz bronie możecie rozłożyć  na części zamienne służące do naprawy lub też spróbować sprzedać za pomocą faktorii innym graczom.

Faktoria to nic innego jak znany z innych gier marketplace, czy też trading post, gdzie można zarówno wystawiać na sprzedaż, jak i kupować przedmioty oferowane przez innych użytkowników. Faktoria działa podobnie jak składzik i ograniczona jest tylko do danego regionu, jednak można w niej porównać ceny interesującego nas przedmiotu w innych regionach.

JAK NAPRAWIAĆ PANCERZE I BRONIE?

Za każdym razem gdy otrzymacie obrażenia lub też umrzecie, Wasze wyposażenie w New World ulega zepsuciu. I o ile na niższych poziomach nie jest to aż tak ważne, bo często je zmieniacie, to z pewnością ma to znaczenie na nieco wyższych poziomach, czy też podczas innych wyzwań, jak walki PvP lub ekspedycje.

Części zamienne służące do naprawy otrzymujecie po rozłożeniu niepotrzebnych pancerzy oraz broni (prawy przycisk myszki na przedmiocie – odzyskaj lub ctrl+s).

Jeśli chcemy naprawić wszystkie rzeczy znajdujące się w naszym ekwipunku (nie na postaci), to można użyć przycisku napraw wszystko.

GŁÓWNA FABUŁA JEST WAŻNA

Wykonywanie misji z wątku głównego (J – dziennik) jest bardzo ważne. Nie tylko poprowadzi on nas przez Aeternum, ale za ich ukończenie otrzymujemy sporo punktów doświadczenia, Azoth i inne atrakcyjne nagrody.

Wątek główny pozwoli nam także odblokować Azothową laskę, która służy do zamykania skażonych portali oraz otworzy kolejne bramy w ekspedycjach.

WSTRZYMAJ SIĘ Z KUPNEM DOMU!

New World oferuje graczom, którzy osiągnęli poziom 10 w randze terytorialnej na danym regionie, możliwość zakupienia domu. Do wyboru jest kilka rodzajów:

 • Mały – 100 przedmiotów, darmowa podróż co 4 godziny, miejsca na 5 trofeów, 4 zwierząt, 1 skrzynia do zwiększające pojemność składzika – koszt 5.000 złota, czynsz 250 złota na tydzień;
 • Średni – 125 przedmiotów, darmowa podróż co 3 godziny, miejsca na 5 trofeów, 6 zwierząt, 2 skrzynie do zwiększające pojemność składzika – koszt 10.000 złota, czynsz 500 złota na tydzień;
 • Duży – 150 przedmiotów, darmowa podróż co 2,5 godziny, miejsca na 5 trofeów, 7 zwierząt, 3 skrzynie do zwiększające pojemność składzika – koszt 15.000 złota, czynsz 750 złota na tydzień;
 • Olbrzymi – 200 przedmiotów do umieszczenia, darmowa podróż co 2 godziny, miejsca na 5 trofeów, 8 zwierząt, 4 skrzynie do zwiększające pojemność składzika – koszt 20.000 złota, czynsz 1000 złota na tydzień.

Jednak, warto wstrzymać się zakupem i uzbierać pieniądze na ten najdroższy dom. Czemu? Bo New World oferuje 50% zniżkę na zakup pierwszego domu oraz przy opłacaniu czynszu za pierwszy tydzień!

Mam nadzieję, że powyższe rady dla początkujących graczy w New World będą dla Was przydatne. Jeśli chcielibyście wiedzieć coś więcej na jakiś temat lub też podzielić się swoimi radami dla nowicjuszy, to zostawcie komentarz.

Poprzedni artykułMroczne Horyzonty zawitały do Osiris: New Dawn
Następny artykułESO: Spacerkiem po Deadlands