W czwartek rano wystartowały ostatnie przed premierą, beta testy Black Desert Online w naszym regionie, więc nie ma co się dziwić, że Daum Games Europe zdecydował się na przetestowanie sklepu w grze.

Od momentu ogłoszenia zasad działania sklepu w te grze, gracze próbowali zgadnąć jakich konkretnie przedmiotów będzie można się spodziewać, szczególnie jeśli chodzi o kostiumy, i jakie będą one mieć ceny. No cóż, ujawnione przez wydawcę gry ceny, okazały się wręcz szokujące.

Przeglądając rzeczy dostępne w sklepie Black Desert Online, można powiedzieć, że Daum Games Europe zrobił prawie dobrą robotę eliminując większość przedmiotów uznawanych za graczy jako Pay-to-Win. Większość – poza jednym, który w moim odczuciu ewidentnie zalicza się do tej kategorii i opiszę go poniżej. Co by nie mówić, patrząc na to jak przedmioty te zostały wycenione, to osoba, która będzie chciała zakupić artykułów kosmetycznych, będzie musiała wydać naprawdę spore pieniądze…

Kupując Daum Cash należy liczyć się z przybliżonym przelicznikiem w wysokości 1 Euro = 100 Daum Cash, 10 Euro = 1000 DC. Oczywiście do zakupów tych należy doliczyć także podatek. Posiadając Daum Cash, przed zakupem jakichkolwiek przedmiotów ze sklepu Black Desert Online, należy wymienić je na Perły, które to są waluta obowiązująca w tym miejscu. W zależności od pakietu jaki zostanie wybrany, gracz otrzyma mały bonus, np.: 2000DC = 2040 Pereł, 3000DC = 3200 Pereł, itd.

2016-02-20_BDO-sklep-1

Na pierwszy rzut oka wymiana ta nie wygląda źle, ale jeśli przyjrzeć się cenom, to są one naprawdę spore. Zakup kostiumu wraz z setem broni do wyglądu, to wydatek rzędu około 33 Euro z podatkiem. Trzeba pamiętać o tym, że kostium ten nie jest dostępny dla całego konta, ale tylko dla jednej postaci! Pety, które można zakupić w sklepie to wydatek rzędu 10 Euro, ale sporo kontrowersji jest także wokół zakupu kolorów do farbowania ciuchów. Nie dość, że nie są one przypisane do konta, tylko do postaci na której są otwierane, to nawet zakupując pakiet czerwonych farb, nie mamy gwarancji iż takowe otrzymamy. Jeśli o mnie chodzi, to kupując 2 pakiety czerwonych farb po 3 sztuki, otrzymałam 6 (!!!) różnych kolorów, włączając w to odcienie brązowego… Co ciekawe, aby móc strój pofarbować w taki sposób jaki się chce, potrzeba nie jednej, ale nawet kilku farb na jeden element! Osoba, chcąca aby jej postać wyglądała unikalnie, z pewnością będzie potrzebowała sporą ilość gotówki oraz cierpliwości…

2016-02-20_BDO-sklep-2

Oczywiście, to wszystko są artykuły kosmetyczne, które mimo, że posiadają statystyki, to tak naprawdę nie mają one zbyt dużego wpływu na rozgrywkę – no, może poza jednym przedmiotem. Każda postać ma możliwość zakupienia kamuflażu za 3200 pereł (+/- 33 Euro). Kostium ten usuwa tag z nazwą postaci, przez co postać ta jest trudniejsza do zauważenia. Ale to nie wszystko, bo jeśli postać nosząca ten kostium położy się w trawie, lub nawet stanie w krzakach, to jest praktycznie niewidoczna. W grze nastawionej na walki PvP, jest to olbrzymim plusem!

Zresztą sami zobaczcie na załączonym filmie – postać z kamuflażem jest niewidoczna do momentu gdy znajdzie się blisko drugiej postaci, a nawet wtedy nie wiadomo czy jest to gracz, czy może jakiś żuczek…

Ja rozumiem, że każda firma, aby się utrzymać musi zarabiać, ale jeśli o mnie chodzi to fakt, iż cena kostiumu dającego przewagę w grze, przewyższa cenę tejże gry (29,99 Euro + podatek) jest nieco zaskakujące. Według mnie ceny w sklepie Black Desert Online powinny zostać obniżone o połowę, a farbniki powinny być dostępne dla całego konta lub stać się wielokrotnego użytku. Tak naprawdę, to jestem zdziwiona także i tym, że osoby, które zakupiły pakiet za 100 Euro nie będą w stanie zakupić nawet jednego kostiumu ze sklepu, gdyż otrzymują jedynie 2500 pereł… Do tego warto pamiętać, że jest to pierwsza wersja Black Desert Online, która nie jest wersją Free-to-Play, przez co ceny te są jeszcze bardziej szokujące.

Do premiery gry jest jeszcze kilka dni i mam szczera nadzieję, że Daum Games Europe przemyśli sprawę cen w sklepie i dokona pewnych zmian.