Pamiętacie gdy w styczniu tego roku, jeszcze przed premierą gry w Europie, Kakao Games EU (stare Daum Games EU) objaśniał zasady funkcjonowania Cash Shop w Black Desert Online?

Nie podano wówczas cen przedmiotów sprzedawanych w sklepie, które to okazały się wręcz horrendalne w porównaniu do innych gier, ale powiedziano, że – przynajmniej na razie, nie będzie możliwości sprzedawania przedmiotów zakupionych za perły za srebro na MarketPlace. To „przynajmniej na razie” znika, gdyż nadszedł czas, kiedy to twórca gry – studio Pearl Abyss, zadecydował, że czas umożliwić graczom sprzedaż tychże przedmiotów w Black Desert Online.

Oto uzasadnienie tej decyzji:

W dniu dzisiejszym chcielibyśmy przedstawić Wam nową mechanikę, która trafi do gry w przyszłym tygodniu, po zaplanowanej przerwie technicznej, Po szczegółowych dyskusjach z twórcami gry – Pearl Abyss, podjęto decyzję, że Value Pack (subskrypcja), stroje, kostiumy oraz pety będzie można sprzedawać w grze za pośrednictwem MarketPllace. My, ekipa Kakao Game, rozumiemy znaczenie takiej zmiany i chcemy dostarczyć Wam tak dużo informacji jak to możliwe, dlatego też wyjaśniamy tą zmianę zanim zostanie ona wprowadzona.

Zdajemy sobie sprawę, że zmiana ta wywoła dyskusję i poprosiliśmy Pearl Abyss aby wyjaśnił nam swoje rozumowanie. Twórcy gry uważają dostępność do rzeczy za perły niezbędnym elementem Black Desert Online. Niezależnie od regionu, zawsze będą gracze, którzy z jakiegoś powodu nie są w stanie zakosztować wszystkich funkcji jakie oferuje Black Desert Online, wliczając to przedmioty z Cash Shop. Dodanie mechaniki, która umożliwi zakup przedmiotów z Cash Shop za walutę w grze, pozwoli większej ilości graczy cieszyć się z tej funkcji. Pearl Abyss jest otwarte na opinie i prosi o podzielenie się swoimi wątpliwościami.

Przekazaliśmy Pearl Abyss swoja opinię na temat tych zmian i obawy, że gracze będą w stanie zainwestować prawdziwe pieniądze, aby zdobyć przewagę w grze, a w odpowiedzi twórcy gry powiedzieli nam o wbudowanej mechanice, która ma przed tym zabezpieczyć. Gracze będą ograniczeni do sprzedaży 5 elementów z Cash Shop w MarketPlace na tydzień. Kompromis ten nadal będzie zapewniał dostępność do tych przedmiotów, ale będzie ograniczał jak wiele pieniędzy będzie można zainwestować.

Jak podkreślano już w przeszłości, Wasza opinia jest dla nas najważniejsza. Zachęcamy do podzielenia się swoimi przemyśleniami na ten temat.

A ponoć zdecydowano się na wprowadzenie modelu B2P aby uniknąć tej sytuacji. Tymczasem gra wystartowała jako B2P z horrendalnymi cenami w sklepie, w lipcu dodano opcjonalną subskrypcję z elementami P2W, a teraz to juz nie wiem co to jest jak nie czyste P2W. Nawet przy ograniczeniu 5 przedmiotów na tydzień, nadal oznacza to, że ktoś może tygodniowo wydać ponad 100 Euro aby zapewnic sobie przewagę nad innymi graczami.

Zawsze mnie rozbraja, gdy wydawcy gry zrzucają winę na twórców, ale widać, że popularność Black Desert Online spada na łeb an szyję, skoro devsi decydują się na wprowadzenie tak kontrowersyjnej funkcji.

Na pocieszenie mogę dodać, że poszła kolejna fala banów w Black Desert Online.

No to na uspokojenie popatrzcie sobie na tego pięknego rumaka T9: