Firma Superdata, zajmująca się badaniami rynku, twierdzi, że zdecydowana większość graczy MMO, jest związana z jedną produkcją przez co najmniej sześć miesięcy.

I na potwierdzenie swoich słów zamieszcza wykres:

201610-superdata-mmo

Przyznam się, że miałam wrażenie, iż zdecydowana większość graczy MMO, zmienia grę średnio co trzy miesiące i wychodzi na to, że byłam w błędzie. Jest to tym bardziej zaskakujące, zważywszy na ilość dostępnych gier MMO teraz i 10 lat temu.

Powody odejścia z gry są różne, ale najczęstszym podawanym jest kolejna produkcja oraz fakt, iż znajomi przestali grać w ten tytuł.

Jeśli o mnie chodzi to biję chyba rekordy wierności w stosunku do gier MMO. W EverQuest 2 grałam bez przerwy od 2004 roku aż do końca kwietnia 2015, czyli 11 lat. Z tego w latach 2004 – 2012 była to praktycznie jedyna gra do jakiej się logowałam. Potem zaczęła się moja przygoda ze Star Trek Online oraz ArcheAge, a w tej chwili wciągnęło mnie The Elder Scrolls Online, do którego to loguję sie tak często jak mogę.

A jak to z Wami wygląda? Jesteście tymi osobami, które poświęcają grze MMO więcej niż sześć miesięcy, czy też częściej zmieniacie tytuły?