Oczywiście granie w systemie F2P nie jest aż takie darmowe jakby mogło się nam wydawać. Zdajemy sobie z tego sprawę, ale jestem pewna, że ci co zastanawiają się nad ewentualnym powrotem do gry myślą też o tym ile muszą wydać by móc grac swoją ulubioną postacią.

Oto wykaz klas które nie musimy odblokowywać, czyli dodatkowo za nie płacić: Swashbuckler/ Brygand, Wizard/ Warlock, Guardian/ Berserker, Templar/ Inkwizytor.

A to darmowe rasy: Człowiek, Erudyta, Barbarzyńca oraz Half-Elf.

A więc zakładając, że ktoś chciałby grać lub grał Warlockiem rasy Erudyta, nic nie będzie płacił za odblokowanie swojej postaci.

Przyjrzyjmy się więc przykładowo postaci, znajdującej się na obecnie nieaktywnym koncie Dirge rasy Ratonga, na którym gracz kiedyś rajdował więc ma na sobie sprzęt Fabled, a teraz myśli o ewentualnym powrocie do EQ2 ale nie za bardzo chciałby płacić subskrypcję. I tak:

  • Konto Silver dostają wszyscy starzy gracze w EQ2, którzy kiedykolwiek płacili subskrypcję.
  • Za Mastery czy też Experty, które nasza postać już zna nic nie zapłacimy, a zważywszy na to iż SoE zapowiada promocyjne czasowe dawanie kontom Silver dostępu Gold by „poczuli jak to jest”, to można wówczas skorzystać i nauczyć się brakujących spelli/ CA na poziomie Master czy też Expert.
  • Odblokowanie klasy: 750 SC to 7,5$ chyba, że ma się SC zakupione w promocji więc nawet mniej.
  • Odblokowanie rasy: 750SC to również 7,5$ z tym że rasy odblokowuje się  pakiecie po 3, więc wraz z ratongą otrzymamy jeszcze 2 inne odblokowane klasy.
  • Postać ma 22 sloty a jeden kupiony unlocker ma 5 użyć i kosztuje 150SC więc 1,5$ x 5 szt = 7,5$, przy czym ciągle zostają nam 3 użycia .
  • Oczywiście jeśli chcemy aby nasza postać mogła zdobywać i nosić nowy sprzęt rajdowy, oznacza to zakup kolejnych unlockerów do sprzętu w miarę potrzeby. Powiedzmy, że to wydatek rzędu 1,5$ miesięcznie na 5 fabledów?

Więc jesteśmy w stanie odblokować naszego Dirge rasy Ratonga za jednorazową opłatą 22,5$, a jeśli ktoś kupując SC korzysta z promocyjnych Double SC Weekendów, to nawet o połowę taniej. Więc konto Silver jest świetnym rozwiązaniem dla tych, którzy chcieliby wrócić do EQ2 i grać tylko jedna postacią. Można to spokojnie robić i nie płacić subskrypcji.

Sprawa ma się zupełnie inaczej, gdy jesteśmy alt-o-holikiem. W tym wypadku zdecydowanie lepsze jest opłacenie dostępu Gold, czyli obecna subskrypcja EQ2. Z tym, że jeśli myślimy o levelovaniu nowej postaci to konto Free czy też Silver naprawdę wystarczy. Wszystkie przedmioty z leveli 20-90 zostały zmienione i na obecna chwilę przedmioty Treasured maja naprawdę dobre statystyki pozwalające nam przeżyć w świecie Norrath bez większych problemów.

Na pewno zaciekawią Was tez pewne informacje dotyczące subskrypcji EQ2. Otóż, gdy zdecydujemy się płacić za konto Gold naszą kartą kredytową jest to uznane za tzw. „recrurring membership” (tylko karta kredytowa). Każde takie członkostwo otrzymuje od SOE 500SC co miesiąc. O ile płatność co miesiąc w ten sposób nie jest zbyt atrakcyjna bo dochodzi do tego podatek VAT, to w przypadku płatności kartą za konto Gold za rok z góry, sprawa wygląda już inaczej. Płacąc 120$ za cały rok gry, miesięczny koszt wyniesie nas 10$ a do tego od SOE dostaniemy 500SC (5$) co miesiąc. Dla kogoś, kto nie kupuje nic z MarketPlace oznacza to, iż przez rok uzbiera 6000SC, czy też dostanie od SOE 60$ zwrotu w postaci Station Cash, a więc będzie mógł zakupić przyszły dodatek używając tychże SC. Proszę jaka oszczędność pieniędzy. Oczywiście, ten rodzaj opłaty jest atrakcyjny tylko dla tych graczy, którzy nie myślą o zmianie gry 🙂

Nie zapominajmy także o tym, że od grudnia będzie możliwość opłaty za konto Gold za pomocą Station Cash. Dla graczy korzystających z promocyjnych ofert Double SC Weekend oznacza to, iż są w stanie płacić 7,5$ za miesiąc gry na koncie Gold. Jedyny minus to taki, iż płatność ta nie jest uznana za „recurring membership„, a więc nie dostaniemy 500SC od SOE. Dotyczy to niestety również pre-paid kart…

A jak kupić Station Cash? Można za pomocą kart kredytowych, Pay-Pal czy też kupując karty SC, coraz bardziej powszechne w sklepach Europie. Szczęściarze z USA mają dostęp do Wallmart SC kart, które to mają 500SC bonusu. A gdy kupujemy SC w czasie Double SC Weekend, to oczywiście dostajemy podwójną ilość Station Cash. W Polsce można kupić jeszcze karty Station Cash poprzez sklepy podane na naszym forum.

Przypominam także, iż po zalogowaniu na nasze forum, znajdziecie więcej  Pytań i odpowiedzi dotyczące Free-To-Play.

 

Poprzedni artykułPolskie gildie w Everquest 2
Następny artykułStwórz swoją instancję, czyli…
15 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Wichura

Dementi. Mounty nigdy nie wymagały unlockera, podobnie jak adorny, itemy fabled ze sklepiku i jeszcze parę wyjątków by się znalazło (manastone). Chyba, że to SOE teraz nagle zmieni.

Ost

Czy aby odblokować sobie postać muszę zarówno kupić klase i rasę? czy np. mogę kupić tylko klasę a rasę wybrać z któryś dostępnych?

Wichura

Jeszcze jedna wątpliwość. Do teraz postacie kopiowane z Live do EQ2X, dostawały unlocka rasy/klasy gratis. Ciekawe jak to teraz będzie wyglądało jak na liście toonów będę miał 2 razy tą samą postać, czy jedna będzie unlockowana, a druga zamrożona?

Wichura

Nie, miały unlocka, rasa+klasa, dalej jak spadały na silver, przynajmniej na moim koncie.

Ost

Chodziło mi o to, że mam brawlera arasai, czy aby nim pograć muszę wykupić zarówno klasę i rasę, czy rasę mogę zmienić na darmową?

Pysio

Możesz zacząć od początku którąś rasą/klasą darmową. Żadne zamiany nie wchodzą w grę. Chcesz grać starą postacią której klasa/rasa nie jest darmowa to zapłać 😛
Everquest 2 nie jest grą F2P, to tylko rozszerzony trial, pomagający podjąć decyzję czy kupić dodatek i abonament. Gdyby było inaczej to serwery F2P nie świeciły by pustkami. SOE ma naprawdę dobrych speców od marketingu 😛

Wichura

Przecież ponoć F2P Freeport ma najwięcej ludzi, zaraz obok Nagafena i Antonii Bayle. Nawet w polskim czasie jest tam większy ruch niż na Splitpaw, IMO. To że nie ma europejczyków za dużo w grze to inna sprawa, ale są amerykanie grający o nietypowych porach.

Pysio

Po prostu nie nazywam EQ2 grą F2P bo nią nie jest. Dobijasz do 90-tego lvla, dalej robisz craft, a potem … kończysz grę lub kupujesz dodatek i abonament bo inaczej dalsza gra nie ma praktycznie sensu. Ewentualnie możesz zrobić następną postać.
Możesz nazwać to negatywnym myśleniem ale EQ2 w tej wersji nadal będzie tylko rozbudowanym trialem.
Temat wpisu mówi sam za siebie: Koszty grania w EQ2

Owszem jacyś ludzie grają na tym serwerze (grałem w weekendy w tych godzinach). Większość z nich to ludzie z abonamentem … ale zaraz przecież to serwer F2P 😛

Pysio

Prawdziwe gry F2P istnieją i ma się w nich dostęp do wszystkiego, a różnice pomiędzy płacącymi, a nie (o ile jakieś są) są minimalne.
Takie gry mają inny sposób wyciągania kasy od graczy najczęściej bazują na 'wrodzonym lenistwie’ 🙂

Dodatek + odblokowane konto gold + odblokowana główna postać tylko to by mnie przekonało do odpalenia EQ2 😛

Teraz zagram w betę 'stworka’ i jak mi się spodoba to go kupię, a jak nie to zostaje granie w single i czekanie na Diablo 3 i Guild Wars 2