Ujawniono szczegóły umowy pomiędzy SOE a ProSibenSat 1.

Według niej, amerykańscy gracze nie będą mieć dostępu do serwerów europejskich, a nowo tworzone europejskie konta nie będą mieć dostępu do amerykańskich serwerów!

Zanim zaczniecie panikować, istniejące już „europejskie” postacie na amerykańskich nie są zagrożone, tyle że nie będzie można tworzyć nowych. Niestety, ale z tego co doczytałam amerykańscy gracze nie będą mieli takiego szczęścia i będą całkowicie zablokowani z serwerów europejskich. Przynajmniej na razie, bo oczywiście na forum wybuchła burza

Przypominam, że obecnie jest tylko jeden serwer PvP w EQ2 Nagafen ulokowany w USA, a więc nowi gracze z Europy nie będą mogli tworzyć tam kont… Więc z czasem europejskie PvP na Nagafenie zaniknie 🙁

Jak tylko znajdę chwilkę czasu to przetłumaczę dokładnie Pytania i Odpowiedzi dotyczące tej umowy.

No dobra, to teraz więcej szczegółów tejże umowy.

ProSiebenSat 1 został oficjalnym wydawcą w Europie gier SOE: EverQuest II, DC Universe Online, Free Realms, Star Wars: Clone Wars Adventures, Magic: The Gathering – Tactics, and PoxNora, PlanetSide 2 oraz następnego tytułu EverQuest (Next).

Umowa obejmuje terytorium 40 krajów w tym Polskę, Czechy, Francję, Niemcy, Irlandię oraz Wielka Brytanię.

Umowa ta już obowiązuje, jednakże w grach objętych tą umową, zmiany będą następować stopniowo. Dodatkowe informacje związane z daną grą (np. EQ2) pojawią się przed zmianą i będą odpowiedzią na najczęściej zadawane pytania przez graczy.

Umowa pomiędzy SOE a ProSiebenSat 1 obejmuje: wydawanie gier, ich promocję oraz pełną obsługę klienta z regionu Europy.

Czy umowa ta będzie mieć wpływ na publikowanie nowych GU czy tez nawet Hotfix’ów? Zgodnie z oświadczeniem nie bardzo, gdyż SOE nadal będzie odpowiedzialne za tworzenie nowych zon jak i będzie zarządzać serwerami europejskimi od strony administracyjnej.

Co z istniejącymi już kontami należącymi do graczy europejskich? Otóż dostaną oni możliwość przekształcenia kont SOE na konta ProSiebenSat 1, gdzie zostaną przeniesione wszystkie postacie z całym „dobytkiem”. Dotyczy to również przeniesienia postaci z amerykańskich serwerów jak Nagafen czy Freeport na europejskie. Gracze europejscy, którzy obecnie grają na serwerach US będą mogli nadal tam grać korzystając z kont SOE, z tym że nowi gracze z Europy nie będą mogli tworzyć kont na serwerach US, gdyż adresy IP zostaną zablokowane

W oświadczeniu stwierdzono, iż SOE poszukuje obecnie nowych lokalizacji na serwery w Europie. Nie wiadomo czy Splitpaw zostanie jak dotychczas w Amsterdamie, czy też będzie przeniesiony, ale można założyć iż prawdopodobnie zobaczymy kilka nowych serwerów europejskich.

Można powiedzieć, że obecnie istniejące europejskie konta będą mieć dostęp do wszystkich serwerów. Bulwersujący jest fakt, że amerykańscy gracze zostaną całkowicie zablokowani z serwerów europejskich przekształconych na serwery ProSiebenSat 1. Na Forum pojawiły się wręcz wpisy obrazujące to jako pewnego rodzaju „mur berliński wzniesiony po raz drugi”…

Jak już wspominałam gracze z Europy dostana możliwość przekształcenia kont SOE na konta ProSibenSat 1. Nie tylko postacie zostaną bezpiecznie przeniesione na nowe konta, ale i nasz Station Cash, który zostanie przeliczony na punkty Alaplaya. Trochę to dziwi, zwłaszcza iż niedawno SmokeJumper chwalił się tym, iz w końcu karty SC sa dostępne w sprzedaży w Europie. I po co to było, skoro teraz nie będziemy mogli używac SC?

Oczywiście, że zdaję sobie sprawę iż developerzy z EQ2 nie mają ani odrobinki wpływu na tę umowę. Jestem przekonana, iż zostali nią przez prawników SOE zaskoczeni tak samo jak i my, gracze europejscy. No ale nie oszukujmy się, na pierwszej linii ognia (forum) więc to im oberwie się najbardziej.

 

Mam nadzieję, że SOE przemyśli tę umowę i pozwoli nam chociażby przenieść postacie ze Splitpaw na inny serwer za darmo. Na razie prezydent SOE – Smedley, komentuje na Twitterze, ile to wsparcia ma SOE od graczy i jak bardzo gracze są zadowoleni z umowy. Chyba nie zdjął różowych okularów, bo przeczytałam wszystkie (na tę chwilę) 37 stron postów na forum EQ2 i nie ma ANI jednego pozytywnego komentarza. Wręcz przeciwnie…

 

Oto obrazek z forum CheesePirate, które podsumowuje tę umowę…

 

 

 

Poprzedni artykułDouble XP!
Następny artykułNIE PANIKUJCIE i popatrzcie na…
31 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Wichura

Ale polacy mieszkający w USA wylecą ze Splitpaw już bez możliwości odwołania. Na EQ2 Wire ktoś dobrze to określił – SOE stawia mur berliński.

DW

Największy problem to to, że chcąc pograć sobie i na serwerach europejskich Prosieben i amerykańskich SOE będzie trzeba utrzymać dwa abonamenty. Przewiduje duże ruchy na serwerach, szczególnie w kierunku zachodnim…
Sam się zastanawiam, co zrobić z postaciami na SP, chociaż tu mam mały problem, żadna nie jest wyżej niż 30 lvl 🙂
Przerzucenie gry do Prosieben będzie dla europejskich graczy oznaczało także opóźnienia w patchach – vide sytuacja Aiona sprzedanego Gameforge (3.0 opóźnione).

Wichura

Opóźnienia będą raczej na pewno, byle nie były takie jak na tych rosyjskich serwerach EQ2, które były hostowane przez osobną firmę. Znajomy w EQ2X, który grał wcześniej przez lata właśnie na rosyjskich serwerach, opowiadał, że np. na hotfix po wydaniu TSO, umożliwiający charmowanie assassinów frogloków w Guk czekali… 9 miesięcy.

Szkoda, że straciłem weekend na levelowanie toonów na Splitpaw. Mogli to ogłosić przed daniem bonusowego expa. :/

Wichura

Mieszkam, ale miałem na myśli innych polaków. A strata czasu z levelowaniem taka, że skoro i tak przeniosą mi postacie przynajmniej z Freeportu za darmo to nie chce mi się męczyć od nowa.

Z opóźnieniami wszystko będzie zależało od firmy, która to hostuje. Zauważ, że tam w umowie jest mowa o lokalizacji. Jeśli sobie przyjmą zasadę, ze GU i fixy idą razem na wszystkie ich serwery w tym samym momencie, to angielski serwer będzie musiał poczekać, aż łaskawie przetłumaczą update na niemiecki czy francuski.

DW

He, he, przepraszam – nie 30lvl – najwyższa ma 13!!! 🙂 Ja mam generalnie problem z levelowaniem czegokolwiek, gdziekolwiek. Po pierwsze – gry mi się potwornie szybko nudzą. Sam jestem na siebie wściekły, że nie mogę zagrzać nigdzie dłużej miejsca. Grałem w EQ2 (konto założone w 2005 r.), SWG, PotBS, Eve, AoC, Warhammera, LotRO, Ultimę, DC Universe, SWTOR, WoWa, Star Treka, Fallen Earth, APB i bogowie wiedzą ile jeszcze innych bezpłatnych gier… Tylko w Conanie dotarłem do endgame’u.

Po drugie, jestem nałogowym altoholikiem. Co wyjdę ze starting zone, robię kolejną postać. Żaden ze mnie pożytek… Ale, całkowity offtop tu uprawiam, mimo, że urzekła mnie moja historia..

Wichura

Tak i niektórzy polacy mieszkający na stałe w stanach zostaną wywaleni ze Splitpaw.

A moje postacie nie zostaną na Freeport, bo nie zamierzam tam grać, a zgodnie z tym będę miał możliwość przeniesienia:

Under the new partnership with ProSiebenSat.1 Games, what can existing SOE customers expect to happen to their game characters and progress?
We will offer a simple way for any current SOE European player to create a new account with ProSiebenSat.1 Games and to have their existing characters and game progress transferred and the value of any Station Cash in their SOE account granted to the new ProSiebenSat.1 Games account. After the process is complete, European players can login to their ProSiebenSat.1 Games accounts and continue to play with their existing characters, rewards, and content.

DW

„Europejczycy beda mogli grac na stworzonych juz postaciach na serwerach US” – jesteś pewna?

W faq jest „However, existing EverQuest II players in Europe that have played on U.S. servers before the transition will be allowed to continue playing on those servers through their SOE accounts.”

Ja z tego nie mogę jakoś wyczytać, że to ma być „kontynuacja” grania już stworzonymi postaciami – gdzieś to napislai wyraźnie?

DW

Zakałapuckałem się – chodzi mi o to, że nie widzę ograniczenia do starych postaci z zakazem tworzenia nowych…

Pikiel

@Wichura – to SOE bedzie caly czas odpowiadac ze serwery, hosting i patche. PSS1 ma z nimi tylko deal za support, marketing, dystrybucje i pobieranie oplat za gre.

Dlatego tez jest szansa na to ze zaczna troche lepiej gry SOE reklamowac, ale tu bym na reklame EQ2 nie liczyl. Pojda w nowe tytuly jak DC U, PlanetSide2 czy EQ Next.

Dlatego tez z supportem bedzie mozna teraz pogadac po niemiecku i lamana angielszczyzna. Podejrzewam tez, ze bardziej skomplikowane dzialania, jak transfer postaci czy odzyskiwanie straconych postaci i tak bedzie realizowany przez support SOE. PSS1 bedzie raczej rowiazywac proste sprawy jak utkniecie czy flame reporty.

Dystrybucja… to jak dla mnie wogole temat ktory nie istnieje. Caly swiat idzie w kierunku dystrybucji cyfrowej. Gry w pudelkach w przeciagu 2-3 lat znikna ze sklepow. Juz teraz mowi sie ze BestBuy i Walmart trzesa dupami w stanach. Sa tez plotki ze to Microsoft zabije rynek klasycznej dystrybucji, bo Xbox720 ma miec juz tylko dystrybucje cyfrowa. Gdzie tu miejsce na PSS1? No wlasnie… gry SOE i tak mozna kupic w postaci cyfrowej. Jedyny efekt PSS1 w dystrybucji ktorego sie spodziewam to wiecej 'reklamowek i pudelek’ w Saturnach i MM.

Jedyna, jak dla mnie, pozytywna rzecza z tego calego dealu jest to, ze PSS1 przejme obsluge oplat za gry. Jest spora szansa, ze ludzie w koncu beda mogli bez problemu placic za abonament dowolna karta, nawet Electronem. A z tym byl zawsze najwiekszy problem. Na nizsze ceny z racji kursu euro raczej bym nie liczyl.

Jest tez jeszcze jedna strona in plus o ktorej narazie nikt nie mowi. Mianowicie – akcje promocyjne. Nie wiele osob pamieta, ze czesc eventow ktore maja miejsce w grach online jest ograniczona regulaminowo do rezydentow US i Kanady. Skoro PSS1 ma dbac o marketing, mozemy sie spodziewac w koncu takich akcji i konkursow dla mieszkancow EU.

Wichura

To brzmi strasznie naiwnie, ale tłumaczenie dlaczego ta firma, a nie inna przejmuje biznes w Europie jest w FAQ takie:

Will you promote EverQuest II, DC Universe Online, and other games on television?

SOE has chosen ProSiebenSat.1 Games as its publishing partner due to the company’s vast knowledge of the entertainment space and its wide reach throughout Europe. With ProSiebenSat.1 Group’s full media power, players can expect professional, in-depth, and entertaining marketing campaigns in Europe for the above mentioned SOE games.

Więc może SOE jednak zdaje sobie sprawę, że nie chodzi już tylko o pudełka w marketach jako formę promocji.

kowal79

Witam.
A czy wiadomo coś o termine wejścia w życie tej umowy? No i w jaki sposób będzie można przenieść postacie z konta US na europejskie (token, petycja)?
Swoją przygodę w EQ2 zakończyłem w maju zeszłego roku po wielu latach grania. Na serwerze Guk zostawiłem o ile pamiętam 7 postaci, ale że tylko dwie na 90lv (warden i paly). Możliwość darmowego przejścia na Splitpaw jest interesująca, a póżniej nadzieja na pozytywne rozpatrzenie podania o przyjęcie w szeregi Pospolitego Ruszenia zachęca do wznowienia subskrybcji 🙂

Ahazul

Znalazlem cos takiego:
http://pl.alaplaya.net/pages/terms

i co ciekawe:
III. Rejestracja
6. Twoje konto nie może być przenoszone na inne osoby. P7S1 Games jest uprawniona do usunięcia Twojego konta a tym samym Twoich osobistych danych, jeśli nie skorzystasz z usług przez okres przekraczający w sposób nieprzerwany 90 dni. Jeśli dokonałeś nabycia AP (zob. dalej art. IV. cyfra 1), P7S1 Games dokona usunięcia Twojego konta wraz z przepadkiem znajdujących się na nim jeszcze AP najwcześniej, jeśli nie korzystałeś z usług przez okres przekraczający jeden (1) rok.

lub

IV. Usługi odpłatne: nabycie punktów Alaplaya
5. Zakupione przez Ciebie AP zostaną zaksięgowane na Twoim osobistym koncie klienta (dalej „e-Wallet”). AP generalnie nie ulegają przepadkowi za wyjątkiem usunięcia Twojego konta klienta w przypadku, jeśli nie jest ono użytkowane, zob. dalej art. III. 6. Jeśli zlikwidujemy portal na stałe, posiadane AP zostaną Ci zrekompensowane.

pozdrawiam Ahazul

Pikiel

@Wichura tylko wiesz, to sa tylko puste slowa. PSS1 jak narazie oferuje jakies mikro gierki ktorych nawet MMO nazwac nie mozna (patrzac na strone alaplaya). I ze niby maja doswiadczenie… sa bardzo pro – wielojezykowe forum stoi na PHPBB – najbardziej dziurawe darmowe forum. Smiech na sali, ze zaluja 200 dolcow na porzadne oprogramowanie forum.

To czego sie boje ze zrobia obsluge platnosci przez moneybookers, z ktorego korzysta tez Multikino. Raz ze to nie dziala ze wszystkimi metodami platnosciami, dwa nie jest wcale bezpieczne.

Wichura

Właśnie czytam wątek na oficjalnym forum i to co ludzie piszą o tej firmie i o tym zajebistym regulaminie według którego firma usuwa konto, jeśli nie pograsz parę miesięcy. Chyba jednak wybiorę pozostanie na serwerach US. Muszę sobie tylko trochę altów na zapas porobić.

Ahazul

Moj drugi post na forum 😛
http://forums.station.sony.com/eq2/posts/list.m?start=525&topic_id=515195

pierwszy byl na temat lagow 😛

Throin

Oooo, czyli jak by mi tak do głowy wpadł dziwny pomysł powrotu do EQ2, to może się okazać, że Throin jest już dawno w krainie wiecznych łowów ? 😉

Pikiel

http://eq2wire.com/2012/02/22/20-things-soe-forgot-about-in-the-prosiebensat-1alaplaya-deal/ poczytajcie sobie – Feldon wszystko ladnie podsumowal. To tak na goraco – Kinka juz to obrabia do wersji Polskiej.

lamora

Wygląda na to ze SOE pozbyło się problemu z utrzymywaniem europejskich serwerów, a ja, jak tu zrobić największy DPS moim uber wizem ;). Czytając komentarze i opinie na temat PSS1 i alaplaya nie mam zamiaru rejestrować się w ich „super” systemie.
Próbując wyciągnąć jak najwięcej z trupa, jakim zapewne będzie EQ2 po odcięciu graczy z US, PSS1 uruchomi wielką wyprz itemków z instancji raidowych za alaplaya. SOE kiedyś obiecało ,że czegoś takiego u nich nie będzie i dotrzyma słowa.
Mam nadzieję, że moje kasandryczne wizje się nie spełnią, a SOE się opamięta i pozwoli przenieść konta na jakiś US server. W przeciwnym wypadku trzeba będzie wprowadzić w życie projekt Mortis Victum Reborn 🙂

Wichura

Może załóżcie na wszelki wypadek trochę altów na serwerach US. Może ktoś się kiedyś zdecyduje jeszcze pograć i nie ma co sobie zamykać drogi, a powerleveling na Freeport czy Nagafenie to nie problem.

Wichura

Nie mówię, żeby nimi grać, tylko żeby je założyć, tak na wszelki wypadek, właśnie dlatego, że potem może nie być możliwości.

Pikiel

@lamora nic takiego nie bedzie mialo miejsca. Nie bedzie zadnych wyprzedazy fabledow itp. P7S1 bedzie sprzedawac tylko to co SOE wyprodukuje. Technicznie P7S1 nie bedzie mialo zadnego wplywu na gre.

Ot tylko Station Cash bedzie nazywal sie inaczej.

Ludzie, poprostu nie panikujcie bez potrzeby.

lamora

Tymczasem w oczekiwaniu na konkrety ze strony SOE polecam piosenkę http://www.youtube.com/watch?v=qCVQpcY1au4