Trzeba powiedzieć, że minęło zaledwie parę dni kiedy rozpoczął się rok 2014, a na forum PlanetSide 2 sporo się dzieje. Kevmo, jeden z developerów odpowiedzialnych za prace nad zmianami w rozgrywce ESF, podzielił się z graczami informacjami o planowanych zmianach.

ESF w Planetside 2 baner

Oto pokrótce co zostało już zmienione w ESF od momentu premiery PlanetSide 2:

Co pozostało jeszcze do zrobienia? Poniżej lista rzeczy nad którą pracują developerzy. Niektóre zmiany są takie jak były zaplanowane, inne zostały skorygowane.

 • Stworzenie lepszej rozgrywki w walkach powietrznych (A2A) – ogólnym celem jest stworzenie jeszcze lepszej rozgrywki w powietrzu, począwszy od ESF. Na podstawie komentarzy graczy dokonanych zostanie wiele zmian począwszy od pomocy nowym graczom aż do stworzenie wyraźniejszych roli dla ESF. Zmiany w zbiornikach paliwa oraz nowe bronie są przeznaczone aby nadać większej przejrzystości w wyborach dla ESF. Po ESF przyjdzie czas na podobne zmiany w Liberatorze i Galaxy.
 • Certyfikacja zbiorników paliwa – ta zmiana dopiero zostanie wprowadzona, ale zamiast zwiększać maksymalna szybkość, przyspieszać ona będzie regenerację oraz pojemność zbiorników.
 • Zmiany w dopalaczach – w związku ze zmianami w certyfikacji zbiorników paliwa, developerzy wprowadza również kilka zmian w dopalaczach. Regeneracja zostanie obniżona o około 15%, a więc wydłużona o ok. 2 sec – pierwsza ranga w certyfikacji neguje ta zmianą. Aktywowanie dopalaczy w trakcie unoszenia się (hover) będzie mieć większy początkowy koszt paliwa niż włączenie ich w trakcie lotu – koszt ten będzie jednorazowy w momencie włączenie i będzie on równowartością zużywanego paliwa przez 0,5 sek.
 • Wyświetlanie śledzącego pocisku na mini-mapie – ta zmiana jest w planach. Bedzie to mały czerwony punkt widoczny na mini-mapie i widoczny dla namierzanego pilota dla każdego pocisku jaki został w niego wystrzelony. developerzy pracują również nad wyświetlaniem szczegółów dotyczących tychże pocisków, np. jaki jest to rodzaj pocisku i ilu wrogów próbuje namierzyć danego pilota.
 • Działka Locust – developerzy zmienili je aby były działami nosowymi z większym magazynkiem, ale zadające mniej obrażeń.
 • Rakiety Coyote – nadal będą rakietami o zadającymi niskie obrażenia, ale developerzy pracują nad innym stylem ich namierzania. Zamiast namierzania będą one podążać za ciepłem (heat-seeking) i namierzą samolot jeśli przeleci w ich okolicy. W planach maja one być dodatkiem do działek nosowych krótkiego zasięgu.
 • Mass Drivers – developerzy wstrzymują się z pracami nad tymi brońmi, ze względu na pewne obawy techniczne i balansowe.

ESF_Mass Drivers

 • Pociski naprowadzane (guided missile) – zamiast Mass Drivers, developerzy są w trakcie prac nad pociskami naprowadzanymi. Te pociski działać będa jak obecne pociski A2A, ale wymagać aby pilot zachował swój cel w celowniku aż trafią. Będą one również zdolne do namierzania celi naziemnych. Pociski te będą zadawać większe obrażenia niż rocket pods ale maja kilka minusów: nie mogą być wykorzystane przeciwko piechocie, działają na nie race i stealth, nie mogą być wystrzelone od razu ponieważ wymagają wpierw namierzenia.
 • Engagement Radar – nowa linia certyfikacji dla slotu Utility lub Defense. Ten radar powoduje, że pewna ilość przeciwników zostanie oznaczona na HUD przez co będzie łatwiejsza do wytropienia po ucieczce. Główna intencją tej linii certyfikacji jest pomoc nowym pilotom w orientowaniu się w powietrzu. Koszt tej certyfikacji będzie niski. Na obecna chwilę developerzy zastanawiaja się, czy cele z aktywnym Stealth powinny wyświetlać się na tym radarze.
 • Pociski A2A – Zmiany pocisków w czasie PU02 nie były zamierzone i zostaną naprawione.

No i co wy myślicie o tych zmianach? Uwagami możecie podzielić się w komentarzach na blogu lub też na naszym zupełnie nowym forum 🙂

7 KOMENTARZE

 1. Zmiany kompletnie nic nie znaczące …… jeśli chodzi o balans między frakcjami. Najbardziej manewrowym myśliwcem jest scyt. Lecąc mosquitem ustawionego typowo przeciwko walce powietrznej i spotkam ogarnięgo pilota scyta wiem że nie mam szans bo zawsze wymanewruje…. druga kwesta broń w scycie ma mniejszy opad pocisków więc pilot kosie najczęściej próbuje lecieć tyłem zarazem się cofać bo wie że z rotarami nie jestem w stanie wyczuć paraboli pocisków.
  W tym linku są poruszone kwestie balansu jeśli chodzi o ESF
  http://www.youtube.com/watch?v=r3wr0WOY2Uo

  Jak dla mnie zachowanie SOE po raz kolejny pokazuje że ma głęboko gdzieś swoich klientów od roku jest kwestia o balansie i nagle wymyślają jakieś dzikie węże zamiast zająć się prostymi kwestiami jeśli chodzi ESF

 2. Kurczę, jak tak czytam o tym całym OP Scythe to wygląda na to, że jestem totalnie beznadziejną powietrzną cio… ekhm, niedorajdą xD Gdy ja latam tym myśliwcem to choćbym i latał tyłem (czasem mi wychodzi…), przodem, bokiem itp to zawsze mnie z samego działka ściągają moskity na jedną serię. Ewentualnie jak ostatnio z reaverem – dojechał mnie strzelbą z 6 sekund…

  To co, kolejne 50 godzin lotu i może wreszcie coś zestrzelę, co nie? 😀

 3. @Woland

  Wiadomo, że doświadczony pilot reavera zestrzeli niedoświadczonego scytha, choćby ten miał lumifiber i pełen swag na kokpicie.

  Chodzi głównie o profil (latający naleśnik), stabilny hover i bardzo mały opad pocisku na broni głównej.

  Pozwala to na taktykę – „Trzymam się daleko od mojego celu i plumkam z mojego precyzyjnego laserka a wróg i tak nie trafi bo jestem płaski jak rozdeptana flądra. Mam nadzieję, że Papa Vanu nagrodzi mnie po walce.”

  To oczywiście tak w skrócie. Pamiętajmy, że rozmawiamy stricte o pojedynkach esf vs esf.

  Tutaj trochę więcej jak Ci się chce oglądać:

  http://www.youtube.com/watch?v=fe_VoOxd3EE

  Oraz nowsze:

  http://www.youtube.com/watch?v=r3wr0WOY2Uo

 4. Reaverem nie da się wymanewrować innych ESF, bo ten klocek prędzej rozbije się o ziemię, nawet jak się walczy na pułapie 700 metrów.

  Do tego kosa ma bardzo przekokszone uzbrojenie (podwójnie strzela rakietami powietrze-ziemia, zadającymi mniej-więcej te same obrażenia na sztukę co moskit i reaver… Ale dwie naraz dają dwukrotnie większy dmg :/).

  Do tego Reaver ma największą sylwetkę z każdej strony (poza sylwetką od góry, bo kosa ma wtedy najgorszą) i najłatwiej trafić bronią nie-flak (bo broń flak jest zbugowana i trafia przy uderzeniu w jakieś dziwne hitboxy).

  Nie wiem, jak walki moskit-kosa, ale Reaver jest z góry na przegranej pozycji jak zacznie się walczyć z równie ogarniętym pilotem. Problemem jest balans SAMYCH ESF a nie uzbrojenia.

 5. dziwni jestescie w tej grze kazda rasa ma jakies swoje wlasne umiejetnosci tak jak np (nc – samolot 1 osob. jest najwytrzymalszy, tr – jest najszybszy a vanu – ma najzwinniejszy ) proste wy to byscie chcieli najlepiej zeby wasza rasa miala wszystko skokszone i tyle p to tworcy tak to zbalansowali i koniec i tak jest sprawiedliwie jestescie dorosli to ogarnijcie to….”masakra”

 6. reaverem da się wygrywać walki esf choć jest to trudne bo trzeba ciągle skracać dystans i zmuszać przeciwnika do manewrowania, w walce gdzie samoloty ustawione są do siebie przodem i strzelają nie ma szans więc trzeba stosować inną taktykę. Ta się sprawdza o ile oczywiście nie ma się do czynienia z doświadczoną kosą bo wtedy i tak nie masz szans.

  @m4rcośtam
  Ok to niech nam oddadzą vorteka którego znerfili i poprawią maxy. Do tego żadnego nerfienia tarczy na vanguardzie.

  Poza tym osobiście testowałem i reaver nie jest najwytrzymalszy, wszystkie esf mają jednakowe resisty i ilość hp. Najszybszy jest reaver, chociaż różnica jest tak mała ze nie robi to różnicy. Kosa jest najzwinniejsza co w odniesieniu do powyższych daje jej przewagę.

  Rozumiem że chodzi ci o to że twórczy chcą zrobić perfect imbalance w pewnych kwestiach ale mimo to powinni to zrobić tak żeby gracze mieli chociaż porównywalne szanse a nie 1 z nich był z góry skazany na porażkę.

Comments are closed.