W zeszłym tygodniu Kakao Games Europe ogłosiło, że do Black Desert Online wprowadzona zostanie funkcja umożliwiająca graczom sprzedaż rzeczy zakupionych za perły innym graczom poprzez MarketPlace.

Wielu osób uważa, że jest to tak wprowadzenie systemu Pay-to-Win, gdyż dzięki takiej możliwości, gracze sprzedający przedmioty za perły, czyli walutę zakupioną za prawdziwe pieniądze, będą w stanie zdobyć szybko lepszy sprzęt. Od razu w momencie ogłoszenia tych zmian ruszyła lawina protestów. Widać ją było zarówno na forum, na Reddit, jak i w grze.

Część graczy jednak, poszła krok dalej i zażądała zwrotu pieniędzy wydanych na zakup gry, jak i na zakup pereł, bazując to za założeniu, że Daum Games wprowadził konsumentów w błąd. Chciałabym jednak zauważyć, że to nie jest do końca tak. Już w styczniowej informacji ujawniającej co będzie sprzedawane w Cash Shop po premierze Black Desert, znalazło się tam zdanie rezerwujące prawo do zmian, a w szczególności:

Jeśli Daum Games zdecyduje się w przyszłości na umożliwienie sprzedaży przedmiotów z Cash Shop na Marketplace, to wprowadzony zostanie system kontroli, który uniemożliwi graczom duży zarobek i zyskanie przewagi poprzez sprzedaż tychże przedmiotów.

Więc tak się zastanawiam – czyżby wszyscy nagle zapomnieli o tym, że informacja o takiej zmianie została podana jeszcze przed premierą gry? Czy też po prostu gracze woleli jej nie dostrzegać?

Wróćmy jednak do nieszczęsnej zapowiedzi wprowadzenia tych zmian. Trzeba powiedzieć jedno – przez ostatni tydzień prócz kasowania kontrowersyjnych tematów oraz zmiany teksu pierwotnego komunikatu, Kakao Games w żaden sposób nie komunikowało się ze społecznością graczy i to mimo pierwotnego zapewnienia, że wysłuchają ich opinii. Ciekawe jest to, że z treści pierwotnego komunikatu usunięto słowa obwiniające Pearl Abyss o wprowadzenie tych zmian 😉

W dniu wprowadzania aktualizacji, wszyscy gracze którzy zażądali zwrotu pieniędzy otrzymali następujący mail:

Greetings,

Due to recent events regarding our last announcement, we started to see a rise of the amount of chargebacks requested by our players. We feel that any situation involving money requires as much information as possible, and would like to make sure you are aware of what a chargeback is, and what consequences come with it.

First of all, what is a chargeback? A chargeback is requesting a refund from your bank or payment provider, bypassing the company that sold/provided the product. Bear in mind, the selling company will have a chance to investigate and dispute the chargeback.

Chargebacks are broken into two fundamentally different categories: Legitimate and Illegitimate. Legitimate chargebacks are when you contest a payment because you have not received the goods or services you purchased, or because someone stole your credit card. An illegitimate chargeback would be requesting your money back, after using a service for several months and deciding you don’t like it anymore.

In either case, it is understandable why someone would wish to get their money back, however, chargebacks should always be done with caution. A chargeback will not only cause you to lose access to the game, but it can also prevent you from purchasing it in the future. More importantly, we will investigate each chargeback, individually. If the chargeback is proven to be illegitimate, this could go farther than just the denial of your refund. Your Credit Score could be impacted. (“Creditworthiness” attached to each person, this is usually something mortgage companies and financial institutions will look into, before approving credit or offering services).

To conclude, requesting chargebacks should be done after cautious investigation from your part to know all of the possible consequences. Where a finalized chargeback would lead to the withdrawing of your game access, a cancelled chargeback will have no lasting effect on your account.

To allow you time to consider your decision, and fully assess the impact these changes will have on your enjoyment of Black Desert Online, we will not take action on your account until the 22nd August, after which time, any account with outstanding chargebacks will be closed.

Kind Regards,

W liście tym znalazła się informacja o tym, że maja oni czas do 22 sierpnia na wycofanie się z żądania o zwrot pieniędzy lub też otrzymają całkowity ban na konto. Dodatkowo Kakao Games wyjaśnia, że będą walczyć ze zwrotami i te, które okażą sie nielegalne mogą zaważyć na wiarygodności kredytowej danej osoby. Każda osoba, która wycofa się z żądanie zwrotu pieniędzy nie poniesie żadnych konsekwencji.

Zaskakujące jest to, że o ile banowanie konta osoby żądającej zwrot jest normą w przemyśle gier, to groźby związane z obniżeniem wiarygodności kredytowej zdarzają się bardzo rzadko. Być może jest to tylko forma zastraszenia, ale co jeśli Kakao Games uprze się i będzie kontaktować się z firmami kredytowymi? Wiarygodność kredytowa jest w obecnych czasach dość ważnym elementem, gdyż kiepski wynik może zaważyć na możliwości otrzymania kredytu w przyszłości. Dlatego też osoby, które zażądały zwrotu pieniędzy, warto aby się zastanowiły nad ewentualnymi konsekwencjami, które mogą ciągnąć się latami.

13 KOMENTARZE

 1. O_)O 1 rok – f2p 2 lata – zamknięcie serwerów ktoś wchodzi?
  Ale mówili też że nigdy nie wprowadzą p2w więc…
  no i te groźby O_)O, nie no dam 2 razy O_)O, albo 3 O_)O, to jest nie no sorry O_)O, O_)O, O(_O, no tyle.

  • dobra przestałem się śmiać można napisać coś z sensem.
   serio najpierw pozywają niewinnego programistę za to że nie złamał żadnego prawa a teraz grożą graczom? Czy ich do reszty poj*****?
   im się zdrowo we łbach poprzewracało, im sie chyba wydaję że oni wydają najlepszą grę co wgl wszyscy, łącznie z ludźmi co nawet nie widzą co to komputer tylko czekają by móc w nią zagrać, a regulamin gry to wgl prawo wszechświata. No to nie jest już nawet śmieszne, to jest żałosne, to nawet trion takich akcji nie robi. No zostaje przy tym że za rok nikt o tej grze nie będzie pamiętał a Kakao już raczej następnej nie wyda.

    • „A chargeback will not only cause you to lose access to the game, but it can also prevent you from purchasing it in the future. More importantly, we will investigate each chargeback, individually. If the chargeback is proven to be illegitimate,this could go farther than just the denial of your refund. Your Credit Score could be impacted.” a to to co to jest? Nie no ktoś chce odzyskać kasę a oni mu mówią że jeśli rozpatrzą to negatywnie to będzie to miało wpływ na jego wiarygodność kredytową, nie no to wcale nie są groźby.

 2. Po pierwsze duza czesc graczy robi chargebacki po banach za boty i haxy nawet Deska czyli nasz rodak ktory byl adminem polskiego forum w bdo dostal bana i nagral filmik jak zrobic chargebacka a w platnosciach widac oplate za bota do BDO x)

 3. Gra przepiękna i miło jest na to popatrzeć, troszkę czasu poświęcić, ale za dużo grindu oraz ciągłe zmiany to troszkę deprymuje … Chyba sobie odpuszczę granie, bo i tak czasu za dużo nie mam ostatnio.Ludzie z tej gry wieją nawet wtedy gdy im nie wychodzi enchant przedmiotów i grind wraz z czasem który zainwestowali jest stracony poprzez braku szczęścia… Być może sprawdzę jak się TESO zmieniło i pogram spokojnym rytmem wtedy , kiedy mam czas troszkę porobić questy itd 😉

 4. O boziu, ja naprawdę nie mogę już wrócić do gier jakie były. To jest gra b2p…. czyli płacisz pełną cenę by otrzymać pełny produkt, tak?
  I potem masz cash shop… jak w grach o modelu f2p, tak? Ale na skiny tylko więc nie jest to p2w… no kurczę mnie już tutaj coś wielce śmierdzi i moja starodawna dusza burzy się niesamowicie ale widzę, że wszyscy to traktują jak normalne wiec przejdźmy dalej.
  Wprowadzają pay2win, czyli cechę naprawdę dennych i pochodzących z nizin intelektualnych gierek na komórkę…
  Co kolejne, abonament i konta premium? oh wait… mają to w plikach gry 😀 http://forum.blackdesertonline.com/index.php?/topic/3372-is-there-premium-membership/

  https://www.youtube.com/watch?v=oxiJrcFo724

   • Abonamenty są? 😀 hahahaha

    To naprawdę świadczy źle o konsumentach. Sprzedawca może sobie pozwolić na tyle na ile klient mu daje więc winni są gracze… ciekawe co będzie następne po b2p, p2w premium subscription, early access cash shopach… co może być wyższym stopniem? Płatny support? Opłaty za możliwość nagrywania filmików? Konieczność zakupu kompatybylnej myszki i klawiatury? Opłata dezinstalacyjna? No nie mam pojęcia, chyba kończą się im możliwości…

    • nie nie, tak patrząc na nich za niesłuszny report no kogoś będziesz dostawał pozew do sądu za coś w stylu ” utrudnianie pracy najlepszej firmie na świecie wydającej najlepszą grę jaką świat widział” i 10 lat więzienia.

Comments are closed.