Portal Dualshockers zamieścił wywiad z producentami Black Desert z Pearl Abyss, studia tworzącego tę grę. Główny projektant gry, Jae Hee Kim, oraz szef projektu Suh Won Choi odpowiadali na pytania związane z nową klasą, systemem Awakening dla broni oraz problemami z silnikiem gry.

Sam wywiad jest dość długi i tak naprawdę zawiera jedynie kilka interesujących szczegółów. oto wybrane pytania i odpowiedzi.

2016_bdo-konferencja-7-dark-elf

 • Jakiś czas temu ujawniliście grafikę nowej klasy Mroczny Elf. Czy klasa ta będzie mieć tylko wersję żeńską?

Pearl Abyss: Ciągle rozważamy wersję męską Mrocznego Elfa, ale żeńska jest juz gotowa, jako że pomysł na nią narodził się dość dawno temu.

 • Kiedy klasa ta pojawi się na serwerach koreańskich?

Pearl Abyss: To nie jest jeszcze 100% pewne, ale powinna trafić pod koniec tego roku.

 • Czy bronie Awakening dla Czarodzieja i Czarownicy są już gotowe?

Pearl Abyss: Tak. Wprowadzamy je w miesięcznych odstępach, więc Czarownica otrzyma broń Awakening we wrześniu, a Czarodziej w październiku.

20160905_BDO-wizard-awakening-babagra-pl

 • Zachodnim graczom nie do końca podoba się nagłe wizualne pojawianie się niektórych rzeczy przed postacią. Czy pracujecie nad rozwiązaniem tego problemu? Czy to w ogóle możliwe?

Pearl Abyss: Ponieważ nasza gra to jeden wielki świat, jest to niestety nieuniknione, ale jesteśmy tego świadomi i pracujemy nad rozwiązaniem tego problemu.

 • A więc zostanie to z czasem ograniczone?

Tak, z biegiem czasu na pewno poczujecie różnicę.

 • Na nowym, północnym kontynencie jest w tej chwili dostępny mały port. czy macie zamiar powiększyć ten teren w przyszłości, czy też ma to być tylko port handlowy, bez dostępu do przyległych terenów?

Pearl Abyss: Nawet w Korei było to zaskoczeniem dla naszych graczy. Na tą chwilę jest to jedynie miejsce handlu i pracujemy teraz nad nowymi terenami na głównym kontynencie, takimi jak Kamasilve. Po tym, kiedyś w przyszłości, istnieje możliwość, że dodamy więcej terenów także na kontynencie Magoria.

201609_bdo-kamasilva

 • Więc kiedy Kamsilve i Drigan pojawią się w Korei?

Pearl Abyss: Kamasilve trafi na serwery koreańskie na początku 2017 roku, a chwilę potem Drigan.

 • Czy macie w planach uruchomić wersję Black Desert Online na konsole?

Pearl Abyss: Rozważamy to, ale naszym priorytetem jest aby ustabilizować wersję na PC, a może dopiero po tym – zawsze jest taka możliwość.

 • Wiadomo, że wierzchowcami z poziomu T9 będą pegazy, koń z piekieł i jednorożec. Czy otrzyma się je z hodowli, czy też trzeba będzie je zdobyć w inny sposób?

Pearl Abyss: Ponieważ wierzchowce te maja unikalne cechy, hodowla sama w sobie nie wystarczy, aby je zdobyć, trzeba będzie powziąć dodatkowe kroki, ale jakie konkretnie jest na razie tajemnicą.

20160801_BDO_t9-2

 • Zarządzanie workerami zajmuje dużo czasu, więc zastanawiam się czy myślicie o wprowadzeniu jakiejś zewnętrznej aplikacji, która by w tym pomogła?

Pearl Abyss: Rozważamy to, ale jesteśmy bardziej skłonni do wprowadzenia funkcji pozwalającej na zarządzanie połączonymi grupami pracowników w grze.

 • Nie ma w tej chwili MMORPG, które nie posiada latem strojów kąpielowych. To drgie lato Black Desert Online (w Koreai) i nadal ich nie ma. Gra ma mnóstwo  wybrzeży, więc czy kiedykolwiek zostaną one wprowadzone?

Pearl Abyss: Czy bylibyście zadowoleni z jakiegoś bikini stylizowanego na okres średniowiecza?

 • Pewnie, ale w grze tej już teraz jest olbrzymia ilość ciuchów, które nie wyglądają zbyt średniowiecznie…

Pearl Abyss: Wiemy. Otrzymujemy wiele propozycji i sugestii z całego świata. Gracze pytają nas o to, ale jest to dość delikatny temat, ponieważ uważamy, że może to kolidować z filozofią naszej gry. O ile jest wiele sugestii proszących o bikini i stroje do kąpieli, to także są i takie osoby, które uważają, że jeśli wprowadzimy bikini, to zrujnuje to grę.

 • To interesujące, zważywszy na to, że w grze już w tej chwili znajdują się pewne dużo odkrywające stroje. Nie jestem pewien, czy strój może pokazać coś więcej niż sukienka Kibelius.

Nawet wewnątrz firmy mamy sporo dyskusji związanych z tym tematem. Jeśli będzie sporo próśb, to może w końcu kiedyś wprowadzimy.

 

bdo-kibelius

 • Byliśmy pod wrażeniem, gdy oglądaliśmy filmy pokazujące śnieg jaki pojawił sie w zeszłym roku na koreańskich serwerach. Niestety ze względu na marcowa premierę, nie udało sie go zobaczyć zachodnim graczom. Czy w tym roku go zobaczymy?

Pearl Abyss: Tak, i to uaktualniona wersję.

 • To świetnie, bo całkowicie zmieniło to wygląd świata.

Pearl Abyss: Widzieliście, że wiosną dodaliśmy kwitnące drzewa czereśni wprowadzając azjatycka atmosferę do gry, więc możecie spodziewać się, że każdy sezon będzie wprowadzał jakieś zmiany.

20151201_black-desert-snieg-5

 • Co czujecie na temat reakcji na grę na Zachodzie? Czy spodziewaliście się, aż takiego sukcesu?

Naszym pierwszym założeniem było uruchomienie gry globalnie, ale nie byliśmy pewnie że odniesie sukces, ponieważ jest tyle innych koreańskich MMORPG, które nie odnoszą sukcesu za granicą. reakcja była całkowicie poza naszymi oczekiwaniami, ale staramy się bardzo ciężko, aby zadowolić użytkowników z całego świata.


No to to by było na tyle, jeśli chodzi o wywiad. Natomiast już jutro, w środę 14.09, na zachodnie serwery Black Desert Online, trafi broń Awakening dla Czarodziejki oraz nowy Boss: Ancient Kutum.