Zastanawialiście się kiedyś, ile rocznie wydajecie na gry? Jest to podchwytliwe pytanie. Łatwo jest pamiętać o wszystkich „pudełkach” które kupiliśmy i tak samo łatwo jest zapomnieć o wszystkich DLC, kostiumach, rumakach, broniach czy statkach kosmicznych na które poszło te 99 centów i więcej.

To raczej retoryczne pytanie, bo odpowiedź jest jedna – za dużo.

Mam znajomych którzy potrafią wydać miesięcznie po kilkaset złotych na cyfrowe pierdółki. W skali roku – strach pomyśleć jaka to kwota. Pisze o tym dlatego, że pojawił się nie oficjalny ranking firm dobrze nam znanych, które najwięcej zarobiły kasy na grach w tym roku – a dokładnie od stycznia do czerwca. Do końca roku pewnie ta lista się zmieni, szczególnie że ostatnie dwa miesiące roku to przeważnie czas największych premier.

Gry F2P mają się lepiej niż myślicie

Na pierwszym miejscu jest oczywiście chiński gigant – Tencent z 5.3 miliarda dolarów. Na drugim miejscu uplasowało się Sony z 3.5 miliardami dolarów. Ostatnie miejsce na podium zajął Activision Blizzard z 3 miliardami dolarów.

Sumy te robią wrażenie i są po prostu niewyobrażalne. Warto jeszcze wspomnieć EA 2.5 miliarda, Nexon 851 milionów, Square Enix 769 milionów, NCSoft 423 miliony.

A wy na jakie gry wydaliście najwięcej? Może zbudujemy własny ranking – na co spłukałem/am się w tym roku?

newzoo_top10_public_companies_by_game_revenues_h12016_v2

9 KOMENTARZE

 1. PlanetSide 2, od 2013 ok 3,5 tys złotych. World od tanks, od 2012 ok 1200, League of Legends, ok 900 pln, Tera online 400 pln

 2. Nigdy nie wydałem na grę więcej niż 180zł. W moim wypadku były to gry z mocnym singlem i sprawdzone, więc wiedziałem, że się nie zawiodę.
  Jako gracz, który pamięta jeszcze czasy, kiedy to królowały takie gry jak Unreal, Quake czy pierwszy Half Life nie uznaję gier z mikropłatnościami i DLC typu nowy pancerz, czy skórka. Uważam takie rzeczy za patologię. Jeden, jedyny wyjątek to polska flaga w Planetside 2 zakupiona za to co zostało na Paysafe Card.

 3. Ja ogólnie mało wydaję na gry. Chyba najwięcej wydałem na Warhammer Online 1,5 roku grania po 17$ mieś. to gdzieś 300$. Jakieś 200$ na AA no i rok premki w WoT to 300 zł. Poza tym staram się kupować wszystko w promocjach. Jak miesiąc premki do RIFT’a za 10zł, Moria do LOTRO za 15 zł czasem warto poczekać z rok dwa i kupić gierkę w naprawdę niskiej cenie niż ładować się w preorder. Szczególnie jak gra jest f2p. Ostatnio jednak się złamałem i kupiłem founder packa do revelation ale najtańszą pakę.

 4. U mnie z czołgami tzn World of Tanks ( obecnie Armored Warfare ) popłyneło coś koło tysiaka . Ale na przestrzeni paru lat to nie dużo 🙂

 5. Najwięcej kasy wywaliłem właśnie na tytuły f2p, wydałem w Battlefield Heroes coś około 1500 1700 zł no i oczywiście WOT około 800 – 1000 zł

 6. Też przez kilka lat trochę wydałem.
  PlanetSide2, przez półtora roku półrocze abonamenty, plus gdy jeszcze było SOE i promocje na station cash z około 150 dolców. Potem jeszcze paka do landmark którego żałuję (acz jak może kupię lepszy komp wreszcie to pogram).
  A tak pobocznie – stellaris + dlc

Comments are closed.