Nie każda wprowadzana aktualizacja w grach podoba się ich użytkownikom. Pewnie podobnie będzie z zapowiedziana na luty aktualizacją Homestad do The Elder Scrolls Online, bo jakby nie patrzeć to prócz systemu housingu, nie dodaje ona żadnej nowej zawartości.

Jestem natomiast pewna, że spodoba się ona graczom, którzy uwielbiają meblować domy w grach MMO. Oczywiście pod warunkiem, że mają uzbierana pokaźna sumkę złota, aby móc zakupić swoje wymarzone miejsce w Tamriel. Ten dwór, który mi się podoba, kosztować będzie niecałe 4.000.000 złota – pikuś, zważywszy na to, że posiadam 60.000 😀

No dobrze, ale przyjrzyjmy się nowej aktualizacji, pamiętając, że jest to serwer testowy, a co za tym idzie wiele rzeczy może ulec zmianie.

Poza początkowym mieszkaniem znajdującym się w karczmie, które to otrzymuje się za darmo, wszystkie pozostałe domy można zakupić używając złota lub koron. W momencie premiery tego systemu, do gry dodanych zostanie 39 domów, z czego trzy tzw. premium, i gracz będzie mógł posiadać je wszystkie. Domy przynależą do konta, co oznacza, że dostęp do nich mieć będą wszystkie Wasze alty.

20161007_teso-housing-6

Wszystkie domy podzielone zostały na kilka poziomów:

 • Apartamenty – razem 3, po jednym dla każdej frakcji;
 • Małe domy – razem 10, po jednym dla każdej grywalnej rasy;
 • Średnie domy – razem 10, po jednym dla każdej grywalnej rasy
 • Duże domy – razem 10, po jednym dla każdej grywalnej rasy;
 • Dwory (manor) – razem 3, po jednym dla każdej frakcji.

Wszystkie domy będą mieć limit przedmiotów i kolekcji, jakie można w nich umieścić – im większy dom, tym większy limit. Warto dodać, że subskrybenci, czyli osoby posiadające ESO Plus, mogą umieścić w domach dwa razy więcej przedmiotów.

Dom w Tamriel można będzie zdobyć na trzy sposoby:

 • Zakupić za pomocą koron w Crown Store – „Housing”;
 • Zrobić misję od Canthion the Housing Broker, który nagrodzi gracza darmowym apartamentem w karczmie;
 • Znaleźć dom w świecie i zakupić za pomocą złota.

Jeśli zdecydujecie się zakupić jeden z domów w Tamriel za złoto, to należy upewnić się, że postać ta spełnia wymagania. W wielu przypadkach chodzi o zdobycie konkretnego achievmenta. Dla przykładu aby zakupić dwór znajdujący się obok Daggerfall, należy zdobyć osiągniecie Hero of the Daggerfall Covenant.

TESO-dom-Glenumbra

Każdy z domów można obejrzeć przed zakupem korzystając z zakładki „Housing” w Crown Store. Co ciekawe, to Zenimax oferować będzie dwie wersje każdego domu: nieumeblowaną, która można zakupić za korony lub złoto, oraz umeblowaną, która dostępna będzie jedynie za korony.

Jeśli chodzi o meble do domów, to zdobyć będzie je można na kilka sposobów.

Pierwsze Tamrielowe rozczarowanie

Po pierwsze to wytworzyć samodzielnie, korzystając z przepisów, jakie będzie można znaleźć oraz zakupić w Tamriel. Co ważne, to każdy rodzaj rzemiosła będzie mógł wytwarzać określone elementy dekoracyjne, korzystając z nowego rodzaju materiału, jaki znaleźć będzie można w świecie:

 • Woodworking – Heartwood;
 • Blacksmithing – Regulus z kopania złóż;
 • Clothing – Bast z roślin oraz Clean Pelts ze zwierzaków;
 • Alchemy – Alchemical Resin z roslin i grzybów.
 • Enchanting – Mundane Runes;
 • Provisioning – Decorative Wax, który można znaleźć w beczkach, skrzynkach i innych źródłach surowców dla tego rzemiosła.

Oprócz tego rzeczy dekoracyjne do domów zdobyć będzie można od:

 • Luxury Furnisher oraz Home Goods Furnishers – kupcy, których można spotkać w Tamriel;
 • Achievmenty;
 • Zakładka zakupu w edytorze domu;
 • Misje Undaunted;
 • Dekoracyjne ryby w czasie wędkowania;
 • Shadowy Supplierdostarczać będzie meble z Dark Brotherhood.

Poniżej załączam filmiki przedstawiające wszystkie domy znajdujące się obecnie na serwerze testowym The Elder Scrolls Online.

Darmowe apartamenty:

 

Małe domy:

 

Średnie domy:

 

Duże domy:

 

Dwory:

Poprzedni artykułProducent H1Z1: Just Survive o najbliższych planach
Następny artykułDayBreak Games Company wyłącza w lutym serwery Landmarka
12 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Agoidd

Mi to nawet 4 miliony nie wystarczą tyle jest fajnych domów.

ghoulas

Nie chce zacząć nowej wojny wieć powiem że całkiem duże sa przynajmniejj od śreniego wzwyż i elficki ma fajny ogód. To tyle pozytywów

PolicMajster

4 mln?
comment image

Damast

Mam pytanko do ludzi którzy widzieli już lokacje „od środka” – czy meble typu biurka, szafki, skrzynie są interaktywne i można w nich przechowywać rzeczy? Niestety instalacja PTSa zawiesza mi się na 25% i nie mogę sprawdzić tego osobiście, a na filmikach nie widziałem żeby ktoś korzystał z tej funkcji.

Kinya Turbgroszka

Nie, nie mozna przechowywać rzeczy. Mozna usiasc na krzeslach i sofach, mozan zapalić/ zgasic światła, ale nie można przechowywac rzeczy. Chociaż zenimax mysli o wprowadzeniu byc może jakichś skrzynek, ale to może kiedyś …

Hary0n

No nieźle zachęcające! Mimo, że mam dopiero kilka drobniaków na mojej postaci :/
Za dużo pracy, nie ma czasu na granie!
Pewnie dlatego wymyślono domy za korony

Agoidd

A czy będą działające stanowiska crafterskie? Zapaliłam w kominku ale gotować się nie da :/

Kinya Turbgroszka

Nie przesdzajmy, te dwory za prawie 4 mln golda to są najdroższe i potwornie olbrzymie. Będzie ponad 30 o wiele tańszych 😉

Pikiel

No to trzeba zrobic sciepe i otworzyc wlasny Pub w TESO 🙂

Anselmo

Troche drogo 🙂

Damast

Pokazywali że stacje do craftu powinny być dostępne, jakieś manekiny do ćwiczeń i t.p. Ale nawet marnej szafeczki na składniki do kucharzenia, małej skrzynki na gwoździe stolarskie… wiem że dostęp z banku jest i magiczna torba na składniki ale mimo wszystko czegoś brakuje.

Agoidd

W sumie można by zrobić ściepę na dwór dla Gildii, albo chociaż ekskluzywny dom z ogrodem, Pub byłby jak najbardziej na miejscu 🙂