Po dwóch latach od premiery z Fallout 76 zniknął mało popularny tryb battle royale – Nuklearna Zima. Zamiast niego do gry dodano znacznie ciekawszą funkcję Fallout Worlds, dzięki której posiadacze opłaconej subskrypcji Fallout 1st mogą tworzyć własne światy.

Oczywiście prywatne serwery w Fallout 76 dla subskrybentów Fallout 1st istniały już od jakiegoś czasu – i będą nadal istnieć – ale pozwalały one jedynie na zaproszenie do wspólnej gry kilku znajomych lub też zabawę solo. Dzięki Fallout Worlds funkcja prywatnych serwerów została znacznie ulepszona.

Gracze Fallout 76 mają do wyboru obecnie cztery główne tryby gry:

 • Przygoda: Bez zmian, standardowy tryb fabularny.
 • Prywatna przygoda: Tryb znany wcześniej pod nazwą „Prywatny świat”. Można go uruchomić, jeśli posiada się abonament Fallout 1st. Pozwala stworzyć własny serwer z tymi samymi, niewymienialnymi ustawieniami co tryb przygodowy.
 • Świat publiczny: Nowy tryb w Fallout Worlds, zawierający rotowaną serię światów, z których każdy zapewnia niepowtarzalne wrażenia z gry dopracowane przez zespół Bethesda Game Studios i udostępnione wszystkim graczom.
  • Jako pierwszy udostępniony zostanie Wesoły budowniczy: Zmniejszone ograniczenia rozmieszczenia C.A.M.P., mniejsze ograniczenia budowlane, odkryte wszystkie lokacje na mapie i wyłączone PvP.
  • W późniejszym czasie zobaczymy kolejne:
   • Wysokie ryzyko: Brak szybkiej podróży, zawsze włączone PvP, gracze pozostawiają dodatkowe łupy po śmierci, bezpłatne wytwarzanie w pracowniach i wyłączone legendarne atrybuty uzbrojenia.
   • Śmierć mieszkańcom krypt: Znacznie zwiększony poziom trudności wrogów, zwiększone zadawane obrażenia, zwiększona wytrzymałość sprzętu i pogoda w stylu „ciemnego bagna”.
   • Świat kwantowy: Maksymalna wysokość skoków, brak obrażeń od upadków, zatomizowane stworzenia i flora oraz pogoda „burza nuklearna”.
   • Uciecha rzeźnika: Nieskończona amunicja, brak kosztów PA dla V.A.T.S. i ataków wręcz oraz rozbudowane rozczłonkowywanie.
 • Świat własny: Nowy tryb w Fallout Worlds, dający aktywnym subskrybentom Fallout 1st możliwość spersonalizowania własnego świata poprzez zmiany w ustawieniach serwera, co przełoży się na wyjątkowe wrażenia z gry.

Jeśli chodzi o Świat Własny to podstawowy zestaw zasad, w tym nagrody i współczynniki dropów, jest taki sam jak w trybie przygodowym. Jednak istnieje kilka kategorii ustawień, które można zmienić: warsztat (wszystko co związane z C.A.M.P), walka i ogólne (podróżowanie, pogoda i inne). Wszystkie postępy postaci twojej i twoich znajomych, w tym rozmieszczenie C.A.M.P., są zapisywane, ale postaci ze świata własnego nie można przenieść do trybu przygody, przygody prywatnej ani innego świata własnego.

Prócz Fallout Worlds zespół Fallout 76 wprowadził także do gry nowe, nieco trudniejsze,  wydarzenia weekendowe: podwójne mutacje i podwójne zagrożenie, a także nowych wrogów: komunistów! A jeśli wyzwania te nie są dla Was zbyt interesujące, to możecie wziąć udział w rozpoczynającym się Sezonie 6-tym (który to miał zostać opóźniony, ale ostatecznie trafił na serwery) i pomóc Niezwyciężonym w walce z Diabolicznymi.

To jak, wypróbujecie własny świat w Fallout 76?

ŹRÓDŁOStrona oficjalna
Poprzedni artykułNo Man’s Sky: Frontiers – czas zarządzać własną osadą
Następny artykułFinal Fantasy XV zawita do FFXIV, limuzyna Regalia do zdobycia