Czy Rift ma kłopoty finansowe? Po ostatnich kontrowersyjnych zmianach w tej grze, to pytanie z pewnością zadają sobie wszyscy fani tego tytułu.

W dniu wczorajszym Trion wprowadził nową politykę w Rift. Zmieniono możliwość nabycia dwóch elementów, które wcześniej były osiągalne przy zakupie pakietu kolekcjonerskiego z Nightmare Tide, poprzez zakup w sklepie za kredyty lub też poprzez zbieranie voidstone w grze. W jaki sposób zostało to zmienione? Elementy te od wczoraj można zakupić TYLKO w sklepie gry za kredyty.

Oznacza to, że gracze aby móc odblokować sloty na kolczyki oraz przedmiot Planewalker: Water, dzięki któremu mogą zakładać rzeczy rajdowe z ostatniego dodatku, mogą zostać zakupione tylko i wyłącznie za kredyty. Oczywiście kredyty można uzyskać także poprzez zakupienie za platyny REX i jego wymianę, tyle tylko, że obecne ceny REX są znacznie większe od ograniczenia w ilości posiadanych platyn jakie nałożone zostało przez Trion na gracze F2P.

Oczywiście jak można się tego było spodziewać gracze Rift nie są byt zadowoleni z wprowadzonej zmiany, ale zgodnie ze słowami reprezentanta Trion „jest to tylko biznes„.

Ostatecznie jest to decyzja biznesowa, po to aby jak najlepiej wesprzeć RIFT w przyszłości. Zbliżamy się do 5-letniej rocznicy gry i mamy wiele wspaniałych rzeczy zaplanowanych na 2016 rok. Ale do tego potrzeba inżynierów, projektantów, wsparcia i całe mnóstwo innych osób.

Duży zespół produkujący niesamowite rzeczy jest korzyścią dla wszystkich którzy kochają RIFT, zarówno tych co go tworzą, jak i tych co w niego grają. Ale tworzenie takich gier jak RIFT jest drogie, dlatego też musimy sprzedawać rzeczy, które zakupią gracze. Staramy się oferować szeroka gamę usług, które odwołują się do szerokiej rzeszy graczy. Czasami próbujemy jednej rzeczy, czasami innej. Ale zawsze jest to dla nas nowe i pouczające doświadczenia.

Zarówno kolczyki jak i Planewalker: Water przeszły wiele wersji, zanim w momencie premiery Nightmare Tide postanowiliśmy dać graczom szanse na odblokowanie ich poprzez znaczną inwestycję w czasie, jaką było zdobycie voidstone. Minął rok od wprowadzenia tej wersji i zespół postanowił pójść w innym kierunku.

Dodatkowo gracze, którzy zbierali voidstone poczuli się znieważeni tym, że TRION dał im tylko dwu-dniowe ostrzeżenia zanim wprowadził ta zmianę.

Nowe ceny są następujące:

  • odblokowanie slota na kolczyk – 2250 kredytów,
  • Planewalker: Water – 1500 kredytów.

Według mnie, jest to niepotrzebna zmiana wprowadzona na przedmioty z dodatku, który ma 12 miesięcy. Jeśli Trion rzeczywiście chciał wypróbować nowy model płatności w tej grze, to powinien zmiany te wprowadzić w kolejnym dodatku. Owszem, gracze nadal by marudzili na taki model, ale nowi gracze nie mieliby zablokowanego dostępu do rzeczy, które można było swobodnie farmić w grze przez ostatni rok.

Co sądzicie o tej zmianie? Myślicie, że podobne elementy wprowadzone zostaną także w innych grach Trion?

5 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Anselmo

Coś tak czuje , że niedługo Rift się może zwinąć, Ciekawe ile maja aktywnych kont , które są „wspierane” przez graczy.

Pikiel

Moze sie powtorze, ale naprawde tesknie za czasami gdzie za MMO placilo sie abonament te 15dolcow miesiecznie i wszyscy mieli rowno. A teraz… plac, plac, plac bo inaczej Twoi znajomi cie odstawia w progressie i co najwyzej bedziesz mogl pograc solo…

Pikiel

Rift niezle sie trzyma, sporo ludzi gra. Wiec raczej sie nie zwina. W pierwszej kolejnsci to zwina Defiance.

Anselmo

I tu się zgodzę, nie ma droższych gier niż free to play.

Daniel Dieselowski

Bo najlepsze gry to B2P.
+ Co najwyżej mikropłatności za ciuszki, kolorki itp jak to jest w Black Desert, i mają z tego niezły zysk 😉