Gdy w zeszłym tygodniu studio WildCard wydało pierwsze płatne rozszerzenie do ARK: Survival Evolved, spora część fanów tej gry nie była szczęśliwa.

Wielu z fanów, nawet ci którzy naprawdę wspierają ten tytuł i przegrali w niego tysiące godzin, zadawało pytanie: „Jak to możliwe, że gra we Wczesnym Dostępie wydaje płatne DLC„? Strona ARK: Survival Evolved na Steam została wręcz zbombardowana tysiącami negatywnych opinii, przez co pozytywna do niedawna ocena tej gry spadła na negatywną.

Poczytaj o ARK: Scorched Earth

W trakcie weekendu jeden z developerów zaatakował gracza, który narzekał na ostatnie poczynania studia mówiąc, że „jego wypowiedź aż kipi wściekłością, a tak naprawdę to jest zbyt dużą sknerą aby zapłacić 20$ za grę, która warta jest co najmniej 60$.” Od tego czasy developer ten zdążył już przeprosić społeczność ARK za swoje słowa, ale niesmak z pewnością pozostanie.

20160904_ARK-drama

Dzisiaj, wraz z zapowiedzią nowego dinozaura, studio WildCard postanowiło odpowiedzieć na zarzuty społeczności tej gry.

Mówiąc prosto: jesteśmy całkowicie zaangażowani w agresywny rozwój, tak aby w dniu premiery ARK: Survival Evolved był solidną i pełną różnych funkcji grą. Każdy w WildCard budzi się każdego dnia zastanawiając sie jak można ulepszyć tą grę w stosunku do dnia poprzedniego. Nie jest to proste, ale naszym zamierzeniem jest stworzyć grę, która będzie bardziej ambitna pod względem wielkości i funkcji od naszej pierwotnej wizji, kiedy to uruchamialiśmy ARK we Wczesnym Dostępie w czerwcu 2015 roku. Wasze opinie pozwalają nam stale rozwijać ten tytuł, aby stał się lepszy niż kiedykolwiek.

Scorched Earth: Nasza oryginalna wizja ARK zawsze obejmowała tworzenie rozszerzeń do ARK, wraz z infrastrukturą i systemami aby dynamicznie przesyłać dane pomiędzy różnymi trybami. Stwierdziliśmy, że z uwagi na znaczne ryzyko, lepiej będzie pracować nad tymi systemami będąc we Wczesnym Dostępie, niż po premierze. Mimo iż oznaczało to ujawnienie naszego pierwszego dodatku wcześniej, oznacza to również, że łatwiej pracować nam nad integracją kolejnych rozszerzeń do struktury ARK. Rozumiemy, że nie wszystkim się to podoba oraz doceniamy radość jaką mają gracze widząc jak wyglądać będą kolejne rozszerzenia. Teraz, kiedy mamy odpowiednie systemy wspierające rozszerzenia, możemy zapewnić, że po premierze mogą wystąpić jedynie minimalne problemy związane z integracja kolejnych DLC.

No i co o tym myślicie? Popieracie pomysł płatnych rozszerzeń w grze będącej we Wczesnym Dostepie, czy tez jesteście przeciwni? Myślicie, że to co zrobiło studio WildCard zainspiruje także inne studia i zobaczymy więcej takowych rozszerzeń?

11 KOMENTARZE

  1. Płatne DLC do nieskończonej gry…na dodatek na gotowym silniku Unreal, to czekamy na lockboxy?
    To jakbym poszedł do szefa po dwóch tygodniach pracy i zażądał całej wypłaty bo uważam że zrobiłem już dość a jakby mi nie zapłacił to nazwał bym go sknerą

  2. Ja uważam, że coś takiego jak „wczesny dostęp” nie istnieje i jest tylko wymówką. Ta gra, tak jak i wiele innych najprawdopodobniej nigdy nie wyjdzie z EA ponieważ jest jej z tym wygodnie – nasza gra jest pełna błędów: EA, gameplay lub jego element jest do d***: EA. Jesteśmy leniwi i zamiast poprawić to co zrobilismy i nie działa to dodajemy jeszcze bardziej zbugowany content: EA. A zaczęło się to od: „Ej, a może zamiast opłacać profesjonalnych testerów to znajdziemy głąbów którzy odwalą całą robotę i jeszcze nam za to zapłacą!”.

  3. Ja cały zapał do ARK straciłem po rocznych obietnicach że zoptymalizują grę. Cholerstwo dalej działa jak Kamaz z 30 tonami załadunku. Nie rusze ich produktów nigdy więcej. EA jest obecnie tak wykożystywany przez developerów że będzie palcz jak ludzie zupełnie stracą zaufanie do takich produktów. Jak zwykle dorobi się paru cwaniaków a stracą studia ktorym by się kasa na rozwój przydała.

    • Ja nie mówie, ze to zła gra. Według mnie ma wiele ciekawych funkcji, ktorych nie ma w innych grach wycenionych na 60$. Natomiast sprzedawanie rozszerzenia bedac we wczesnym dostepie jest jak dla mnie lekkim przegięciem 🙁

      • Ja kupować DLC nie zamierzam 🙂 Największym plusem Arka w stosunku do innych gier EA jest to, że nawet jak Wildcard się zwinie tak jak RED5 to możemy bawić się dalej. Serwer można sobie postawić na własnym kompie.

Comments are closed.