Długo czekaliśmy na premierę New World od studia Amazon Games, ale w końcu się doczekaliśmy. Już jutro otworzą się wrota do świata Aeternum, który momentalnie zapełni się graczami rządnymi przygody.

I o ile może wydawać się, że gierka ta jest dość mała, to jednak jest tak bardzo rozbudowana, że możecie poczuć się nieraz zagubieni i zastanawiać się co, gdzie i jak. I dlatego też przygotowałam dla Was czterdzieści szybkich porad, które mogą Wam nieco ułatwić życie w Aeternum.

 1. By uniknąć płacenia podatków, wytwarzaj jedzenie i eliksiry w swoim obozowisku.
 2. Wodę można włożyć do slota na przedmiot konsumpcyjny. Użycie jej wyleczy cię, a do tego jest darmowa.
 3. Jeśli chcecie zobaczyć wszystkie cechy z przedmiotów, jakie są dostępne w grze, to idźcie do faktorii i wybierzcie przycisk „Wybierz cechę” w górnej części okna.
 4. Pierwszy dom, który kupujecie w New World ma zniżkę na zakup wynoszącą 50%.
 5. Kup swój pierwszy dom w regionie, w którym wiesz, że będziesz spędzać najwięcej czasu: tam gdzie zbierasz najwięcej surowców lub też jest aktywna faktoria (handel między graczami). Najczęstszy wybór to Jesieniowiecznia i Wiatrochron.
 6. Możecie posiadać maksymalnie trzy domy w New World – nawet w tej samej miejscowości.
 7. Czas podróżowania do domu można zresetować za pomocą Azothu – kosztuje to o wiele mniej niż szybka podróż!
 8. Wszystkie przedmioty, które nałożycie na swoja postać – wliczając w to przedmioty konsumpcyjne, takie jak jedzenie, picie, strzały i pociski – nie liczą się do wagi Waszych rzeczy w plecaku.
 9. Jeśli chcecie zacząć zbierać konkretne rzeczy na jakiś przepis, to przepis ten można przypiąć przy stole crafterskim i będzie on widoczny wraz z listą potrzebnych składników na naszym interfejsie.
 10. W większości osad możecie za darmo zebrać co 60 minut miód i wodę, a w niektórych wydoić krowy (Wiatrochron, Brzask).
 11. W każdym mieście znajdziecie wóz z zapasami. Jeśli Wasza frakcja posiada dane terytorium to możecie z niego raz dziennie otrzymać darmowe materiały.
 12. Rzeczy w ekwipunku można sortować na cztery sposoby: czas nabycia, waga, punktów wyposażenia, klasy.
 13. Eliksiry regenerujące życie mają krótszy czas odnawiania niż te od razu leczące, a do tego nie mają wspólnego czasu odnawiania. Warto więc używać ich obydwu podczas walki.
 14. Jeśli założysz na siebie wyposażenie z wyższymi punktami (gear score), tym większa szansa, że dostaniesz przedmioty z większymi punktami wyposażenia. Nawet jeśli przedmiot taki zakładasz na siebie na chwilkę i wracasz do poprzednich, gra zapamiętuje te punkty wyposażenia.
 15. Zmiana punktów atrybutów do poziomu 20 jest darmowa. Powyżej tego poziomu kosztuje 12 złota za każdy kolejny poziom.
 16. Rekonfiguracja punktów umiejętności na broni jest darmowa do 10 punktów. Powyżej tych punktów, zmiana kosztuje Azoth.
 17. W New World jest ponad 400 osiągnięć. Niektóre z nich nagradzają tytułem.
 18. By rzucić umiejętność na siebie (np. leczenie) przytrzymaj lewy CTRL i użyj umiejętności;
 19. Podczas biegu można się rozglądać – przytrzymaj lewy Alt;
 20. Podczas leżenie można się przetoczyć – przytrzymaj Shift i naciśnij A lub D;
 21. Zadanie obrażeń w głowę lub też z tyłu przeciwnika, gwarantuje krytyczne obrażenia (liczby w kolorze pomarańczowym).
 22. Kiedy znajdziesz w świecie strony z opowieściami, jeśli nie chcesz ich czytać, to zamiast interakcji (E) użyj klawisza T (domyślny) – to natychmiast doda je do dziennika bez otwierania i nagrodzi punktami doświadczenia.
 23. Jeśli nie używasz tarczy – a konkretnie to miecza, bo na razie tylko z ta bronią można używać tarczy – to nie otrzymacie z niej żadnych statystyk, ale nadal będzie się liczyła do wagi Waszego wyposażenia. Zdjęcie tarczy zmniejszy wagę wyposażenia, co jest ważne, jeśli chcecie utrzymać je na poziomie lekkim.
 24. Jeśli idziecie na ekspedycje, lub też macie zamiar zbierać surowce, upewnijcie się, że macie na sobie elementy z cechą „+szczęście„. Zwiększy ona Wam szansę na otrzymanie rzadkich przedmiotów podczas zbieractwa, ze skrzynek lub po zabiciu bossów.
 25. Jeśli macie rzadki lub ważny przedmiot w Waszym ekwipunku, możecie go zablokować, by upewnić się, że go nie rozłożycie na części naprawcze – prawy przycisk myszy i „zablokuj”.
 26. Klejnoty w New World mają dwa potencjalne buffy: jeden z nich działa na broni, drugi na pancerzu.
 27. Każdorazowe wejście do każdej ekspedycji i areny z bossem wymaga posiadania odpowiedniego klucza przez jedną z osób w grupie. Klucz ten można wytworzyć tylko raz na 24 godziny, ale można przechowywać i wykorzystać w późniejszym czasie.
 28. By wytworzyć wyposażenie, eliksiry oraz jedzenie i picie z wyższych poziomów, miasto musi mieć stoły rzemieślnicze na odpowiednim poziomie. By dowiedzieć się na jakim poziomie są stoły rzemieślnicze w poszczególnych miastach, wystarczy kliknąć na mapie ikonę miasta.
  • Na terytoriach Strzaskana Góra, Rajski Gaj oraz Wielka Wyrwa, stoły rzemieślnicze w posterunkach domyślnie są na poziomie 3.
 29. Rzeczy potrzebne do craftu mogą znajdować się w Waszym składziku, tak długo jak jesteście na tym samym terytorium, nie musicie ich przekładać do plecaka.
 30. Jeśli podczas zbierania surowców jesteście przeciążeni i nie możecie skorzystać z szybkiej podróży do miasta, użyjcie eliksirów zwiększających obciążenie na kilka minut.
 31. Frakcję można zmienić co 120 dni, nie można jednak wybrać najliczniejszej na serwerze.
 32. Można anulować animację złowienia ryby klikając prawym przyciskiem myszy.
 33. Niektóre przepisy są dostępne dopiero po ich znalezieniu w świecie. By się ich nauczyć, należy kliknąć na nich prawym przyciskiem myszy i wybrać opcję „odzyskaj”.
 34. Jeśli wylogujecie się z gry w granicach miasta, po zalogowaniu otrzymacie punkty doświadczenia za wypoczęcie.
 35. Kolory liczb z zadawanych obrażeń mają znaczenie:
  • pomarańczowy – obrażenia krytyczne (gwarantowane w 100% gdy zadane z tyłu lub w głowę);
  • niebieski – zmniejszone obrażenia (oznacza to, że przeciwnik jest odporny na rodzaj obrażeń jaki zadajesz);
  • żółty – zwiększone obrażenia (oznacza to, że przeciwnik nie jest odporny na rodzaj obrażeń jaki zadajesz);
  • biały – normalne obrażenia.
 36. Można rozdzielić stos rzeczy w ekwipunku naciskając Ctrl + lewy przycisk myszy, po czym przeciągając rzeczy znajdujące się w oknie po prawej stronie.
 37. Jak najszybciej wbijcie zbieractwo na poziom 30. Wątek główny wymaga od Was dostarczenia liścia pieprznicy rzecznej z rzeżuchy wodnej oraz liściastej płatkoni, a te można zbierać dopiero po osiągnięciu poziomu 30.
 38. Nie ma serwerów PvP lub PvE. By móc brać udział w PvP należy aktywować tę możliwość w osadzie lub w kapliczce.
 39. Jeśli umrzecie podczas frakcyjnej misji PvP, to oznacza to niepowodzenie. Musicie przeżyć, by móc ją oddać i otrzymać nagrody.
 40. Upewnijcie się, że korzystacie z bonusów, jakie otrzymujecie w danym regionie gdy kontroluje je Wasza frakcja:
  • 10% szybsze zbieranie surowców oraz +50 do szczęścia;
  • 70% zniżka na szybką podróż;
  • 30% redukcja podatków;
  • 20% redukcja w koszcie zakupu domu.

Zajrzyj także do innych poradniki do New World

Poprzedni artykułNew World: Jak szybko podróżować po Aeternum
Następny artykułNadciąga nowe wydarzenie w ESO – Blackwood Bounties