Taki delikatny szok dziś przeżyliśmy, gdyż zgodnie z komunikatem SmokeJumpera wszystkie serwery EQ2 wraz z początkiem grudnia będą FREE-TO-PLAY!!!

Na początku się wkurzyłam, ale jak poczytałam troszkę więcej to stwierdziłam, że dla nas, graczy płacących  co-miesięczną subskrypcję, NIC się nie zmieni… no może poza paroma więcej osobami na /ignore.

Wiec zacznijmy od początku. W dniu dzisiejszym, SmokeJumper ogłosił, iż wraz z wyjściem nowego dodatku wszystkie serwery Live EQ2 zostaną zmienione we Free-to-Play. Wszyscy gracze dostaną darmowy dostęp aż do dodatku Sentinel’s Fate włączając. Płacący subskrybenci będą odtąd zwani Gold memberami i będą mieć dokładnie taki sam dostęp jaki mają teraz. Subskrypcja Platinum z EQ2X została zlikwidowana a konta, które mają wykupioną tę wersje pozostaną Platinum do końca trwania okresu rozliczeniowego. Potem będą musieli zdecydować się na inny plan taryfowy.

Oto jak wyglądają nowe taryfy płacowe wchodzące w życie wraz z początkiem grudnia:

Jak zerkniecie na tę tabelkę, to widać dokładnie, konto Gold ma dostęp do wszystkiego. Czyli można grać za darmo do 90-go levelu z wieloma ograniczeniami jako gracz Free, zapłacić 500SC (5$) i pozbyć się wielu ograniczeń, albo też płacić 15$ miesięcznie i mieć dostęp do wszystkiego. No, oczywiście to „wszystko” zależy od tego jakie dodatki mamy zakupione na swoim koncie…

Dodatkowo gracze Gold, będą mogli opłacać swoje konto za pomocą Station Cash lub karty w różnych cyklach, tzn. raz na miesiąc, co 2 miesiące , 3, 6 lub 12 miesięcy.

To wszystkie zmiany jeśli chodzi o subskrybentów EQ2. Od grudnia będziemy po prostu Gold memberami. Nic więcej się nie zmieni. Jeśli macie dodatek DoV, to nadal będziecie dostawać nowe zony oraz treść związana z tym dodatkiem. Tak samo jeśli zdecydujecie się na zakup dodatku AoD.

Tak naprawdę to na tej zmianie skorzystaja gracze z dotychczasowego serwera EQ2X. Po pierwsze ci co maja konta Gold, w końcu pozbędą się na nich wszelkich ograniczeń a do tego gracze Freeport w końcu będą mogli brać udział w cross-serwer Battlegroundach, a nie byc ograniczonym tylko do Freeport.

A co jeśli chodzi o MarketPlace? Na obecną chwilę różni się on znacznie od tego co jest na serwerze EQ2X. A więc wraz z tą zmiana wiele przedmiotów zniknie z MarketPlace, między innymi:

 • potiony na powera oraz życie,
 • scrole do samodzielnego rezowania,
 • cały sprzęt Mastercrafted,
 • artykuły do craftu oraz parę innych rzeczy.

Wraz z tą zmianą, będziemy mieli jeszcze jedną. W końcu nastąpi długo oczekiwana zmiana strony Everquest2.com. Ma ona mieć zupełnie nowy wygląd no i… w końcu działać poprawnie 😉

No dobra, teraz pewnie w głowie macie mnóstwo pytań. Oto najważniejsze, które mogą Was dręczyć:

 • Czy trzeba będzie ściągać nowego Everquesta po zmianie? – Nie, zmiana z Live and F2P będzie niezauważalna, będziemy używać nadal tego samego Launchera.
 • Co jeśli posiadam obecnie subskrypcję na Live jak i postacie na EQ2X? – Konta te zostaną połączone. Skopiowane postacie nadal zostaną na serwerze Freeport, ale w tej chwili będziemy widzieć wszystkie swoje postacie na jednym koncie. Jeśli mamy więcej postaci niż slotów, niestety, oznacza to zakupienie dodatkowego miejsca na nasze postacie. Można też dzień przed zmiana zalogować postacie, do których chcemy mieć dostęp i to właśnie one pojawia się widoczne na naszym nowym, połączonym koncie.
 • Co jeśli kiedyś opłacałem subskrypcję ale teraz nie, a chciałbym wrócić i pograć? – Twoje konto automatycznie stanie się kontem Silver, nadal będzie sporo ograniczeń, ale nie tyle co ma konto Free.
 • Co jeśli mam All Access konto? – Jeśli twoje konto All Access jest opłacone, to będziesz mieć Gold konto w EQ2.
 • Co jeśli chodzi o nagrody Veteran, dotychczas niedostępne na serwerze Freeport? – Z racji połączenia serwisów, nagrody Veteran będą dostępne dla wszystkich Twoich postaci, bez względu na serwer.
 • Co jeśli chodzi o 14-dniowy trail jak i program „Recruit-a-Friend”? – Oba serwisy zostają zawieszone z dniem dzisiejszym.  Gracze z rekrutowani za pomocą RaF, maja czas najpóźniej do 22 listopada by zdecydować się na subskrypcję. W późniejszym czasie pojawi się nowy program „Refer-a-Friend” ale nie są jeszcze znane detale.
 • Taryfy Free oraz Silver mają ograniczenia w ilości posiadanych platyn. Co się stanie z moimi platynami, jeśli mam ich o wiele więcej? – Otóż, pieniądze te będą na naszym koncie, ale gracze Free oraz Silver nie będą w stanie zarabiać nowych pieniędzy, póki to co posiadają nie spadnie do wymaganego Limitu. Czyli można wydawać, ale nie zarabiać 🙂
 • Co się stanie z moimi Spellami / Combat Artami, które są na poziomie Master, gdy przestanę być Gold memberem? – Nic, zostaną takie jak są, ale nie będzie można się nauczyć tych jeszcze co nie mamy. Trzeba będzie uczyć się spelli / CA na poziomie dla nas dostępnym.
 • Co się stanie z rzeczami Legendary / Fabled jeśli nie zdecyduje się na taryfę Gold? – Zostaną one usunięte z postaci i umieszczone w plecakach. Będzie można ich użyć ponownie, jeśli zdecydujemy się ponownie na taryfę Gold.
 • Co się stanie z zakupionymi przeze mnie Character Slotami? – Jeśli zakupiłeś np. 3 sloty na Freeport to najnormalniej w świecie je masz. Jeśli dodatkowo opłacasz subskrypcję i grasz na innym serwerze (np. Splitpaw) i tam tez zakupiłeś sloty (powiedzmy 2) to po zmianie na F2P będziesz mieć: 7 (konto Gold) + 3+2 = 12 razem.
 • Co jeśli chodzi o Giftowanie rzeczy z MarketPlace? – Giftowanie będzie dostępne tylko dla graczy ze Gold, i konto musi mieć więcej jak 30 dni.
 • Co z serwerami Live Gamer? – Serwery te zostaną zamknięte i połączone z innymi: Vox zostanie dołączy do Nagafena, a serwer Bazaar do Freeport.

Oczywiście gracze maja mnóstwo pytań, jedni są zadowoleni, inni narzekają. TUTAJ możecie znaleźć odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania. Jeśli nadal macie jakieś pytania, a wiem, że jest ich sporo, to piszcie na FORUM – postaram się na nie odpowiedzieć. (Uwaga: należy być zalogowanym na forum by widzieć tematy dotyczące EQ2)

No to co? Nie mówiłam, że niedługo się zobaczymy z tymi co przestali grać w EQ2? 😛

 

Poprzedni artykułParę słów o beastlordach
Następny artykułMożna już zamówić Age of Discovery!
8 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Pikiel

Ansek, Pawka, Throin, Nicko – mozecie wrocic za free 😀

Wichura

A co z regionizacją? Splitpaw dalej będzie samotny? Ilość slotów (również dokupionych) i postacie dla regionu EU są przecież osobne.

W marketplace w EQ2X były dwa przedmioty tutaj nie wymienione:
Research potion – skracał działanie researchera o x dni, zależnie od wersji (7 dni max, ale można aplikować ile się chce razy).
Item (wand of costam), umożliwiajacy jednostrzałowanie teoretycznie jednynie non heroic mobów. W praktyce nigdy nie widziałem w EQ2X, żeby ktoś zabijał ostatniego bossa w Poolsach normalnie, wszyscy woleli wydać 10 SC (do teraz nie fixneli tego). Były też inne moby na które to działało i można sobie było pomóc, choć wiem jeszcze tylko o addach jednego z namedów w ISK.

Skoro za Golda można będzie płacić używając SC, to pewnie już nie będzie weekendów podwójnych doładowań.

Pysio

Drobne zmiany co do F2P. Faktem jest że nie da się normalnie grać bez zapłacenia abonamentu. Byle jaka gra F2P daje możliwość normalnej gry bez płacenia, wystarczy trochę pofarmić w przypadku EQ2 tego nie ma.

Throin

Pikiel widzisz tak się składa że akurat straciłem jakoś zapał do MMO wogole. Z prostej przyczyny, jest to niesamowity pożeracz czasu 🙂
W Rifta przestałem w tej chwili grać dokładnie z tego powodu, naprawdę szkoda, ale jakby tak doba miała więcej godzin to by było ok 😛
Wziąłem się za triala EVE, już miałem kupować subskrypcję, ale też zrezygnowałem z powodu jego żarłoczności czasowej 😛
Tak więc teraz mam czas na Skyrima, no i różne książki ma się rozumieć.

przemo

tak sie zapytam czy ktos z was zamierza jak to napisal Throin tracic czas w stworze?

Throin

Jeżeli chodzi o Old Republic ? Dostałem się do bety, więc wszystko zależy co to tam będzie. Zresztą wogóle Bioware zrobiło ten sam manewr co Trion z Riftem. Podobno całą masę ludzi puścili na bete żeby jako tako sprawdzić wytrzymałość serwera.

przemo

a bo my leniwi, no w kazdym razie ja wstepnie zapisalem sie do Twierdzy idacej na pve ale jezeli staruchy pojda gdzie indziej to dajcie znac